Eğitmenler


< Geri Dön

Gülin Yücel
Gülin Yücel Amerikan Robert Lisesi'ni 1988'de, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü 1992 senesinde bitirdikten sonra, 1993-194 İngilitere Londra’daki CASS, City üniversitesi’ne devam ederik M.B.A. (Uluslararası İşletme uzmanlıklı) derecesini almaya hak kazanmıştır. Türkiye’ye dönmesini takiben IBM şirketinde çalışmaya başlamış ve 19 sene boyunca burada çalışmıştır. IBM’deki çalışma hayatına genel sektör bünyesinde Müşteri Yönetimi yaparak başlayan Gülin bu sayede başta perakende, sigorta, üretim, bankacılık olmak üzere farklı sektör bilgi ve becerisi geliştirme olanağı bulmuştur. Bunun devamında Bölge Hizmetler Yöneticisi Yöneticisi görevine atanmış ve büyük müşterilerde iş danışmanlığı, e-iş, CRM, ERP ve diğer büyük ölçekli otomasyon projesinin geliştirilmesinde çalışmıştır. 2003 senesinde IBM Küresel Hizmetler Bölümü’ne İş Geliştirme Yöneticisi olarak atanan Gülin, burada ekibiyle beraber Türkiye’de Dış Kaynak Hizmetleri’nin yapılandırılması ve genişletilmesinde çalışmıştır. İşin büyümesini takiben, Dış Kaynak Hizmetleri Ülke Yöneticisi rolünü üstlenmiş ve 2009’a kadar bu görevini başarıyla yürütmüştür.

2009-2011 yılları arası on sekiz aylık dönemde IBM’deki görevine ‘sabbatical’ izni alarak ara veren Gülin, bu dönemde hem farklı alanda müşteriler için serbest iş danışmanlığı yapmış hem de sivil toplum içinde ,KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği) bünyesinde proje yöneticiliği yapmıştır. Bu projelerden bazıları Özyeğin Üniversitesi ile yürütülen Goldman Sachs ‘10bin Kadın’ Projesi, IFC ile yapılan ‘Geleceğin Kadın Liderleri’ Projesi, ABD Dış İlişkiler Bakanlığı ile yapılan ‘Geleceğe Yatırım Yapın’ Projesi ve Dünya Bankası ile yapılan ‘Fırsat Eşitliği’ Projesi sayılabilir.

Gülin Yücel, IBM’e 2011-2012 döneminde izin sonrası geri dönüşünde, IBM Inside Sales ve Online Commerce Müdürü olarak, yedi farklı IBM iş kolunun hizmet ve ürünlerinin, IBM’in özellikle orta ölçekli müşterilerine sunulmasını yönetmenin yanısıra, IBM’in büyük ölçekli müşterileri ile B2B ticaretinin geliştirilmesinde rol oynamıştır.

Gülin Yücel, sonrasında Pronet Şirketi’ne Genel Müdür olarak geçiş yapmıştır. 1500 üzeri çalışanı ve 150,000 üzeri müşterisi ile Türkiye’nin elektronik güvenlik alanında lideri olan Pronet’te, kendisine atanan yönetimsel sorumluluklarının yanısıra, şirketin uzun vadeye yayılan değişim planını da yönetmiştir. Bu görevinde Gülin ayrıca, Avrupa’nın 1977’den beri faaliyet gösteren ve €100 milyon üzeri fonuyla ve 7 büyük şehirdeki ofisiyle (Guernsey, London, Frankfurt, Paris, Milan, Luxembourg ve Hong Kong) en büyük fonlarından biri olan Cinven ile, Pronet’in büyük hissedarı olması sebebiyle çalışma olanağı bulmuş ve bu sayede geleneksek ve yabancı yatırımcılarla olan ortaklık yapılarındaki işleyiş konusunda tecrübe edinme fırsatı edinmiştir.

Gülin Yücel, Sustineo Istanbul’da ortak olmanın yanısıra, Brika Yapı A.Ş.’nin ortağı, Tadım A.Ş.’nın Yönetim Kurulu üyesi; Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü yüksek lisans programlarında öğretim görevlisi ; Kagider’in (Kadın Girişimciler Derneği) aktif bir üyesi ve Keiretsu Forum Melek Yatırımcı ağının üyesidir.

Gülin Yücel, International Society of Sustainability Professionals (ISSP) Organizasyonun çalışmalarını tamamlamıştır ve sürdürülebilirlik profesyoneli sertifikası sahibidir.