Eğitmenler


< Geri Dön

Melek Bar Elmas
1982 yılında Türkiye'nin ilk bilgisayar mühendislerinden biri olarak Hacettepe Üniversitesinden mezun olan Melek Bar Elmas, 1990 yılına kadar Finans Sektörü için yazılım geliştiren firmalarda yazılım ekibi yöneticisi görevinde profesyonel olarak çalıştı. Finans sektöründe; ilk şube otomasyonu, ilk ATM kullanımı, ilk yetkili vezne uygulaması, ilk tek hesap, UNIX ve ORACLE'da ilk finans yazılımı gibi pek çok ilk'e imza attı.

1990 yılında kendi şirketi olan MERLİN'i kurdu ve ilk kez el bilgisayarlarıyla satış (CRM) ve radyo frekanslı depo otomasyonu sistemlerini geliştirerek üretim sektörü için teknoloji geliştirmeye devam etti. Haziran 2009'da şirketinin faaliyetlerini durdurdu. Bir dönem nadasa çekildi.

Eylül 2012'de gençlere destek olmak amacıyla Gelecek Daha Net'in koordinatörlüğünü üstlendi ve halen bu görevi sürdürmekte.

Pek çok ilk'e imza atması nedeniyle Bilişim sektörünün duayeni ve ilklerin kadını olarak tanınsa da kendisi hayatını şöyle özetliyor: ‘“Benim için hayat; insanların yaşamını zenginleştirecek şeyleri denemek ve öğrendiklerimi paylaşmaktır.”

Kagider'in kurucu üyesi ve Türkiye Bilişim Derneği Üyesi olan Melek Bar Elmas, halen TOBB Yazılım Sektörü Meclisi Başkan Yardımcılığı görevini de sürdürmektedir.

Melek BAR ELMAS, çalışmalarının sonucu olarak aşağıdaki ödülleri almıştır:
BM Mükemmel Kadın Girişimciler sitesinde 9 Türk işkadını arasına girdi. (2000)Dünya Gazetesi tarafından, 2001 yılı Bilişim dalında En Başarılı İş Kadını seçildi.Ekonomist Dergisi tarafından 2001 yılında Yılın Kadın Girişimcisi seçildi.IBC Cambridge tarafından 2004 yılında 21. Yüzyılın Sıra Dışı Entellektüel'i seçildi.American Biographical Institute (N. C.) tarafından 2004 yılında 21. Yüzyılın Büyük Düşünür'ü (Great Minds of the 21. Century) seçildi.