“Dünya için küçük, kendin için büyük bir şey yap!”

 

“Dünya için küçük, kendin için büyük bir şey yap!”

“Dünya için küçük, kendin için büyük bir şey yap!”

Emine Yıldız GKL Mezunu

Uzun zamandır kendi hayatım üzerine düşüncelere dalıyordum. Neredeyim? Ne yapıyorum? Ne yapmalıyım? Şu an boşlukta mıyım? Kariyerim nasıl olmalı? ve benzeri daha yüzlerce soru… Sonra fark ettim ki kişisel yol haritası yapmak aslında çok mantıklı ve verimli bir yol ama...

“Dünya için küçük, kendin için büyük bir şey yap!”.

Bu kısa ve tatlı yazıda bir kaç örnekten bahsedip içinizdeki küçük belki de küçücük heyecanlarınızı bulmanızı isteyeceğim.

    Uzun zamandır kendi hayatım üzerine düşüncelere dalıyordum. Neredeyim? Ne yapıyorum? Ne yapmalıyım? Şu an boşlukta mıyım? Kariyerim nasıl olmalı? ve benzeri daha yüzlerce soru… Sonra fark ettim ki kişisel yol haritası yapmak aslında çok mantıklı ve verimli bir yol ama bunu günümüzün baskıcısı sosyal medyanın etkisi olmadan yapmam lazım. Çünkü bu sanal dünyada o kadar güzel ki hayatlar, o kadar pürüzsüz ki yollar, o kadar muazzam ki her şey; ne yaparsak yapalım yeterli olmayacakmış gibi, mutluluk hep bir adım yukarıdaymış gibi. Oysa ki bazen kabartma tozunu fazla kaçırdığım için acaba kekim kabından taşacak mı heyecanı ve sonrasında kekin çok lezzetli olması bile yeterli oluyor mutlu olmaya. Ya da bir kaç aydır suladığım çiçeğimin meyve verip vermeyeceğini takip etmek, en sevdiğim arkadaşımın bana gelecek olması, yeni bir bilgi öğrenmem, çok sevdiğim ama korktuğum için dokunamadığım hayvanlara dokunmayı denemek, farklı bir beslenme düzenine başlamak, derinlerden korkmama rağmen jet skiye binmek gibi daha binlerce örnek sıralayabilirim buraya… Sanal dünyaya baktığımızda bu güzel heyecanlar o kadar minicik kalıyor ki mutluluğu hep başka yerlerde arıyoruz. Sonuç olarak içimize bakmak aklımıza bile gelmiyor.
Eee “Kişisel yol haritası nerede kaldı?” dediğinizi duyar gibiyim. Yol haritasının parmak izim gibi olduğunu düşünüyorum. Kendine özgü. Ama önce içime bakıp o küçük heyecanları yaşamadıkça  yol haritam hiç bir zaman tamamlanmıyor ya da o tamamlansa bile ben yarım kalıyorum. Kendimi tam hissetmek istediğimde dünya için minicik benim için kocaman olan bir şey yapıyorum ve kendimi gerçekleştirmiş hissediyorum. Henüz bu yöntemi denemeyen okuyucularıma mutlaka tavsiye ediyor ve deneyenlerin de tecrübelerini sabırsızlıkla bekliyorum.

Sevgiyle kalın…

*Ufak Not: Kişisel yol haritası demişken bir sonraki yazımda GKL ile tanışma serüvenim ve bana etkileri hakkında güzel bir yazı ile sizinle olacağım. 

Benzer Gönderiler...

Kapalı Kutulara Hapsolmayanlar !

Hayatta herkes olumsuz düşünce kutusunun içine hapsolmanızı ister. Bende olumsuzluk kutusuyla baş başa kalıp içine girmekten kurtulduğum hayatımı anlatmak istedim sizlere...

Zor ama İmkansız Değil!: Yüksek Lisans Tezi Yazma Süreci

Çevremde oldukça hevesle yüksek lisans yapmaya başlayıp tez sürecine gelince gerek iş dünyasının gerektirdiği yüksek çalışma temposundan, gerek özel hayatın getirdiği sorumluklardan gerekse zaten hali hazırda meşakkatli olan bu süreçte yeterli ve güvenilir bilgi ve yardım alamamaktan eğitimlerini ve hayallerini yarıda bırakan çok arkadaşım var. Şanslıyım ki, ben bu arkadaşlarımdan olmadım. Hem çalışıp hem yüksek lisans tezimi tamamladım, şimdi ise doktora yapıyorum. Tavsiye niteliğinde olabileceğini düşündüğüm ve kendim de uyguladığım tez yazma süreci aşamalarını sizinle paylaşacağım.