Eylemler, kelimelerden daha çok ses getirir...

 

Eylemler, kelimelerden daha çok ses getirir...

Eylemler, kelimelerden daha çok ses getirir...

Aybüke Holat Kadın Girişimci, GKL'16

“Paddle like a duck” ilk duyduğumda beni çok etkilemişti. Ördek gibi pedalla der söz. Suyun üstünde sakindir ördek; sanki tüm dünya onu bekliyormuş gibi, tüm dünya onunmuş gibi, kendine güvenerek süzüle süzüle yüzer. Suyun altında ise muhteşem ve muazzam bir çaba vardır görülmeyen. Hayatını özetle deseler, sanırım bu deyimi kullanırdım.

Genelde bir insanın ve ya bir girişimin başarılı olduktan sonraki halini görüp her şeyin kolayca, hemen gerçekleştiği düşüncesine kapılırız. Çoğu insan girişimcinin, hayalini hayata geçirme sürecinde nelerin üstesinden geldiğine tanık olamaz; tutku, kararlılık ve inançla verilen emekleri, her gün karşı karşıya kalınan reddedilmeleri, üzüntüleri, ihanetleri, söylentileri, eleştirileri, artan borçları, boş olan banka hesaplarını ve hayallerini gerçeğe dönüştürmeye çalışırken geçirilen kaygı ile dolu geceleri... Peki tüm bunlara değer mi? Kesinlikle, evet!

Hepimizin yüreğinde, aklında milyonlarca hayal var. Hepimiz başarılı ve mutlu olmak istiyoruz.  Fakat maalesef birçoğumuzun zihni “Bir yolunu bulup hayalimi nasıl gerçekleştirebilirim? Engelleri nasıl avantaja çevirebilirim?” düşüncesinden ziyade “Başlamak için yeterli imkanım yok, gerekli insanları tanımıyorum, zamanım yok, param yok...” gibi bahaneler ile dolu. Zihni bu bahanelerden arındırıp, her engeli senin daha çok gelişmen, daha da güçlenmen için gönderilmiş birer şans olarak görmeye başlamanla hayallerin gerçeğe dönüşüyor.

Tüm fırsatların önüme hazır bir şekilde sunulduğu, kolay bir hayat yaşama şansım hiçbir zaman olmadı. Küçük yaşlardan itibaren maddi ve manevi bir sürü karışıklık, trajik olaylar, iniş çıkışlar, ve kayıplar yaşadım. Birçok kişi için ufak, basit olan şeyler için bile mücadele etmem gerekti. Kaybedecek bir şeyimin olmamasını her zaman fırsata ve güce dönüştürmeye çalıştım. Eğer yüreğinizi ve sezgilerinizi dinleyerek; her sabah, her gün pes etmeden emek veriyor, çabalıyor ve pes etmiyorsanız, hayat size tahmin bile edemeyeceğiniz kadar güzellikler getiriyor. İhtimallerin sıfır olduğu yerde hayallerinizin ötesinde mucizeler gerçekleşiyor.

Bir kadın, bir genç ve bir insan olarak bu hayatta yaşadığım en büyük mutluluklardan biri hayallerimin adım adım gerçekleştiğini, hayat bulduğunu görmek oldu. Dilerim bu yazıyı okuyan, yüreğinde hayali olan herkese nasip olur.

Tutku ile inandığınız bir hayaliniz varsa kimsenin sizi vazgeçirmesine izin vermeyin, kendinize güvenin ve harekete geçin. Tüm dünya sizi suyun üzerinde sakin bir şekilde süzülürken görsün, siz aşağıda pes etmeden tüm gücünüzle pedallayın!

Benzer Gönderiler...

Hayallerinden Utanma

Yüksek sesle söyleyemediğimiz hayallerin içimizde ölmesine izin vermeyelim. Onlara isim koyup varlığı ile gurur ve heyecan duyalım. Hayat o zaman yaşamaya değer olacak.