Hedef Varsa Comfort Zone yoktur

 

Hedef Varsa Comfort Zone yoktur

Hedef Varsa Comfort Zone yoktur

Başak Demirkol GKL Mezunu

Birçoğumuz alışkanlıklarımızın konforunda kalmayı tercih ederiz. Bazen rutinler, planlar ve davranışlar hakkında aynı seçimleri yapmanın kolaylığına kaçarız. Bu kolaylıklar farkında olmadan hayatımıza ve potansiyelimize sınır koymakta. Oysa biliyoruz ki konfor alanından çıkmazsak hayatımızı asla değiştiremeyiz; kendimize bir fırsat yaratmak istiyorsak ve ondan gerçekten faydalanabilmemizin tek yolu, hedeflerimizi belirlemek ve cesaret göstermektir. Kendi dönüşümümüze şahitlik etmek adına, hayallerimizi ertelememek için risk alma vakti.

Hedef varsa "Comfort Zone," yoktur.

“Konfor Alanı” Son 10 yılda sıkça duyduğumuz bir kavram haline geldi, peki neden bu kelimenin hayatımızda yer edinmesine ihtiyaç duyduk? 

Konfor alanı dediğimiz, bir insanın kendini rahat ve güvende hissettiği alan, bu alanı terk etmek pek kolay olmuyor, risk almak, çemberin dışına çıkmak, var olduğun durumu değiştirmek, alışkanlıkları yıkmak. Oysa beynimiz her zaman alışageldiği konfor alanında kalmaya gönüllüdür çünkü hayatta kalma içgüdüsüyle zihni ve vücudu güvende tutmaya çalışır,  keyif veren işlere yönelip risk alma kaygısına düşmek istemez. Biz bu noktada beynimizi disipline edemez miyiz? Güzel haber, disipline edebiliriz; bunun sırrı ise; hedef koymak, dolayısıyla edinmemiz gereken şey ise süregelen bir zihin disiplini. Bu sayede hedef koyma ve risk almanıza engel olan endişelerden sıyrılabiliriz. Bu disiplin pekiştikçe potansiyelinizi keşfeder ve kazanımlarınızı arttırırsınız.

Yaşamlarımızın tam sorumluluğunu devralmak için cesarete ihtiyacımız var, bununla birlikte, ileriye doğru attığımız her adımı ve her bir gerilemeyi bir öğrenme deneyimi olduğunun farkına vardığımızda daha güçlü ve kendimizden emin bir şekilde yola çıkabiliriz. Boşuna dememişler kervan yolda düzülür diye!

Hedeflerimizi koyarken konfor alanından çıkmazsak gerçekleşmeyeceğini biliyoruz, üzerinden zaman geçiyor hedef sönüyor bir hayal daha yok olup gidiyor. Bu yüzden kendi yaşamına ve hedeflerine tam anlamıyla yürekten katıl, kendine meydan oku.

Sevgiler,

Başak

Benzer Gönderiler...

PLATFORM

Netflix’in tüm dünyada yayına açmasıyla birlikte popülerliği artan İspanyol yapımı bir film: The Platform (Orijinal ismi: El hoyo) Spoiler içerir!

Merkez Bankası mı? Borsa İstanbul mu?

Kariyerimize sağlam temeller atmayı eğitim hayatımızın hangi döneminde düşünmeliyiz? Koskoca eğitim öğretim döneminde ne kadar staj yaptık? Ne kadarında başarılı olup devam edebildik? Bu yazımda Merkez Bankası, Borsa İstanbul ve Sermaye Piyasası staj ve eğitimlerinden bahsedelim mi? Ne dersiniz? Haydi bakalım.