Kadın Gözüyle Kadın !

 

Kadın Gözüyle Kadın !

Kadın Gözüyle Kadın !

Dila Aysu GKL Mezunu

Bu yazımda size Türk kadınlarına dair Rus kadınlarından duyduğum bazı izlenimlerden bahsedeceğim. Her daim kadının gücünü konuştuğumuz, kadın adına yapabileceklerimizi tartıştığımız, kaydettiğimiz ilerlemelerle mutlu olup daha alacak çok yolumuz olduğuna dair tespitler yaptığımız bu güzel çatı altında kendimizle bir nebze gurur duymamızı sağlayacağını düşündüğüm bir bilgi aktarımı olsun istedim

Rusya’da 5. ayımı tamamladım. Bu süre içerisinde mümkün olduğunca halkla iletişim kurmaya özellikle de bizimle alakalı izlenimlerini öğrenmeye çalıştım. Ruslar özellikle yaz döneminde ülkemizi tercih etmeleri sebebiyle bizimle alakalı az çok fikir sahibi olan insanlar. Genel olarak ülkemize ve insanımıza karşı iyi düşünceler besliyorlar. Bu tabi ki bir Türk olarak burada yaşamayı kolaylaştıran ve içten içe insanı mutlu eden bir durum. Ama bir gün bir arkadaşımdan duyduğum “Siz Türk kadınları çok güçlüsünüz”  sözü beni ekstra mutlu etti. Biz her ne kadar kendi içimizde kadının konumunu iyileştirmek ve eşitliği sağlamak için daha çok yol almamız gerektiğini düşünsek de dışarıdan bakan bir göz, farklı bir milletin Türk kadınına hayranlığı beni sevindirmişti. Sonrasında konu ile alakalı konuştuğum insanlardan da benzer şeyler duydum. “Siz fikirlerinizi söylemeye asla çekinmiyorsunuz” dedi biri. Kendilerinin her konuda hatta aile içinde bile sessiz kalan taraf olduklarından, özgürce fikirlerini dile getiremediklerinden yakındı. Dilimizi de bilen defalarca ülkemize seyahat etmiş 20’den fazla şehrimizi gezmiş bir arkadaşım “Ülkenizde yönetim kademelerinde dahi çok fazla kadın var, kadın belediye başkanlarınız var, kadın yöneticileriniz var ve onlara saygı duyuyorsunuz” derken bize nasıl hayran olduğunu görmek beni öyle mutlu etti ki. Benim yaşımda birinin bile tek başına yurt dışına çıkmasını cesaret olarak görüp beni tebrik etti bir hocam ve ben yapamazdım dedi. Zaten hepimiz binlerce yıllık tarihimize baktığımızda dünyanın hayranlık duyduğu sayısız kadın kahramanımızı biliyoruz, onları burada tek tek konuşmaya vaktimiz yetmez ancak yakın tarihte reel hayatta böyle bir tepki almak beni gururlandırmadı değil. Söylediğim gibi kendi içimizde iyileştirmeye ihtiyaç duyduğumuz noktalar olsa da aldığım bu güzel düşünceleri sizlere de aktarmak istedim.

İşte o güçlü kadınlar olarak dilerim hepimiz tüm dünyanın hayranlıkla baktığı yerlerde oluruz. Sevgiyle…

Benzer Gönderiler...

Corona günlükleri

Hepimiz Corona günlükleri tutuyoruz gezegenimizin bir yerinde. Biliyoruz ki hayatımız artık eskisi gibi olamayacak tüm dünya olarak bir değişim geçiriyoruz. Ama tesadüf olmadığına inandığım bu süreç ya bizi eskisinden daha iyi olmamız için hazırlayan bir zamansa?..

OKUDUĞUN MU, DENEYİMLEDİĞİN Mİ?

Büyük heyecan ve istekle istediğin o bölüme girdin. Zorlandığın dersleri bile tercihinden memnun, okuyarak mezun oldun. Çok sevdiğin bölümün teorik kısmı bitti, şimdi pratik zamanı... Peki pratikte yaptığın iş seni mutlu ediyor mu? Yoksa aklın öğrenciyken deneyimlediğin o bambaşka sektörde mi kaldı? Hayatının yarısından fazlasını ayıracağın iş için ''O kadar okudum boşa mıydı?'' mı diyeceksin?  Yoksa ''Öğrendiklerim hep benimle, mutlu olduğum işi yapıyorum'' demeyi mi tercih edeceksin?