SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM İÇİN KÜÇÜK NOTLAR

 

SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM İÇİN KÜÇÜK NOTLAR

SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM İÇİN KÜÇÜK NOTLAR

Esen Seven GKL Mezunu

Sürdürülebilir Yaşam İçin Neler yapılabilir ?

Sürdürülebilir yaşam sürdürülebilir gelecek derken sürdürülebilirlik kelimesi  hayatımıızın her alanında yer almaktadır  .

Gelecek nesillere ekolojik, ekonomik ve sosyal koşulları devam ettirilebilir bir dünya bırakmak anlamında kullanılmaya başlanmıştır. Sürdürülebilirlik kavramı sadece doğayı koruma anlamına gelmemektedir .

Sürdürülebilirlik  refah seviyesini artırmak için ekonomik büyümenin yanında, toplumsal eşitlik, doğal çevre, eğitim,  sağlık , beslenme  ,sorumlu üretim ve tüketim gibi konularda göz önünde bulundurulmaya başlandı. Sürdürülebilirlik iş

yaşamından teknolojiye kadar pek çok disiplini içinde barındıran bir kavramdır. Çevreyle uyum içinde yaşama, doğal denge ve kaynakları korumayı  ve gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakma fikirini  benimsemektir .

Sürdürülebilirlik alanında pek çok çalışma var . Önemli olan küçük bir adım tüm dünyayı değiştirilebilir . Bunu benimseyerek hareket etmemiz gerekmektedir . 

Bireysel Olarak Nasıl Bir Yol İzleyebiliriz ;

Duyarlı olalım  , bir kişi ne yapabilir ne değiştirebilir düşüncesinden uzaklaşarak aslında önemli olan ilk adımdan başlamak olduğunu unutmmayalım .

Öncelik olarak evlerden başlamalıyız  , İhtiyacımızdan fazlasını tüketmemeye özen göstermeliyiz

Geri dönüşüme önem verelim 

Elektrik ve su tüketiminde gereksiz kullanımı azaltmak her ne kadar küçümsense de bunu her bir bireyin yaptığını düşündüğümüzde  yaratacağı etkiyinin ne kadar önemli olacağını anlayabiliriz  

Karbondioksit üretimini azaltmak elimizde

Temiz bir çevre için toplu taşıma , bisiklet veya yürümeyi tercih etmeye özen göstermeliyiz

Geri dönüştürülebilecek atıkları ayırmalıyız

Elektronik faturalar kullanmalıyız

Kullandığımız ürünlerin sürdürülebilir şekilde üretildiğine dikkat etmeliyiz

Alışverişte bez çanta kullanmalıyız

Dünyayı ben mi kurtaracağım?  düşüncesinden kurtulmalıyız  . Bireysel olarak yapabileceklerinizi asla küçümsemeyin. SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM  için aslında yapabileceğimiz pek çok önemli madde vardır .

Haydi o zaman ne duruyoruz hemen başlayalım ?

 

Benzer Gönderiler...

Duygusal Zekanın Hayatımıza  Etkisi

Geleceğin kadın liderleri, liderlik yolculuğumuzda duygusal zeka konusunda farkındalığımızı geliştirmeye öncelikle kendimiz ile başlayarak , duygusal zeka yetkinliğimizi geliştirerek karşımızdaki bireyleri anlamayı, başkalarının gelişimini ve benlik hissini artırmaya birlikte yol almalıyız.

Kendimi Nasıl Motive Ediyorum?

İyi hissetmek, mutlu olmak ve motivasyonunu kaybetmemek için uygulaması kolay önerilerimi dinlemek ister misin?