SÜREKLİ GELİŞİM NEDİR ?

 

SÜREKLİ GELİŞİM NEDİR  ?

SÜREKLİ GELİŞİM NEDİR ?

Esen Seven GKL Mezunu

Sürekli gelişim için neler yapabiliriz ?

SÜREKLİ GELİŞİM  NEDİR  ?

Küçük adımlar atarak  büyük işler başarabileceğimizi hiç düşündünüz mü  ?

Büyük değişimlerin aksine küçük ve hedefi önceden belirli olan  bir amaç için yapılan değişimlerin kısa sürede sonuçlarının göründüğü ve kişi üzerinde belirsizlik korkusunu azalttığı görülmektedir. Azalan korku özgüven duygusunu güçlendirmekte ve beraberinde başarıyı getirmektedir. İnsanlar başarısızlıklarının temelinde başarısız olma korkusu barındırmaktadır. İnsanlar başarısız olmaktan korktuğu için ya yeni bir işe girişmemekte ya da yeni alanlarda deneyim kazanmak istememektedirler. Pandemi dönemi aslında bizim için bir fırsat, tek bir tuşla istediğimiz alanda istediğimiz bilgiye internet aracılığı ile ulaşmak için daha çok zamanımız var ve sürekli yapılan online eğitimlere katılım fırsatı bulmaktayız. Bu süreç içinde almış olduğum bir eğitimden bahsetmek istiyorum. Eğitim konusun sürekli gelişimdi. Günümüz şart ve koşulları sürekli olarak bize yeni fırsatlar sunuyor ve bu fırsatları öncelikle fark edip keşfedebilirsek  bulunduğumuz noktadan çok farklı noktalara ulaşabiliriz. Eğitimde farkındalık kazandığım en önemli nokta şuan neredeyim, ileride nerede olmak istiyorum, bu süreçte bir sonraki noktaya ulaşmak için ne yapmam gerekiyor ve eksiklerim neler. Bazen kendimizin geliştirmesi gereken noktaları fark ederiz fakat bunu çeşitli bahaneler üreterek erteleriz. Aslında üzerine giderek  o konu hakkında bir değişiklik yapmamız gerekmektedir. Öncelikli olarak  her bir adım belirli bir zaman alacağından zaman planı oluşturmamız gerekiyor. Bazı  değişimleri bir anda yapamayız öncelikli olarak  adımlarımızı belirlemeli ve bu adımdaki süreçleri tanımlamalıyız. Plan belirlendikten sonra planın eksiksiz bir şekilde uygulanması gerekiyor. Emin adımlar ile ilerlerken uygulamanın sonuçları takip edilerek hedeflere ne kadar ulaşdığımızı  ve  hedeflerden ne kadar  sapma olduğunu belirlemeliyiz.  Eğer süreçlerde iyileştirme yapacaksak bunun kalıcı  olacağına emin  olmalıyız . Unutmayalım ki günlük hayatımızda  topluma uyumlu bir şekilde yaşamımızı sürdürebilmemiz ve mesleklerimizde sürekli  gelişmeleri yakından takip edebilmemiz  ancak ve ancak  kendimizi  yenilememiz ile mümkündür. Bireyin kendini sürekli yenilemesi ise ancak yaşam boyu öğrenme ile sağlanabilir. Eskiden değişim hızı insanların yaşam süresine oranla daha yavaştı ve insanlar edindikleri bilgilerle çok fazla değişim göstermiyorlardı ve şartlara  ayak uydurmada zorluk çekmiyorlardı. Ancak günümüzde değişim hızı o kadar artmış durumdadır ki insanlar yaşamları boyunca öğrenme faaliyetleri içinde bulunmak zorundadırlar. Hadi o zaman hemen kağıt kalem alalım plan oluşturup hemen başlayalım  :)

 

Benzer Gönderiler...

Yeni Yıl Sana Huzur Getirsin

Hadi derin bir nefes al , yola koyul. Şimdi hayata güvenip ona teslim olma zamanı belki de. Sevgili kendim, bizler seni bu yıl çok yorduk, çok fazla üzüldük, çok fazla korktuk bizleri affet. Hoş geldin yeni yıl, huzurlu gel bizlere, yıl içinde bizimle birlikte huzur içinde kal, bizler de seni hiç olmadığı kadar huzur içinde yol edelim.

Yeni yıla son 30!

11. Yüzyıl’ın İngilteresi’nde, Coventry halkı, gece gündüz çalışmalarına rağmen Lord’un koyduğu vergiler altında ağır bir şekilde ezilmekte olup tüm kazançları vergiye gittiği için yokluk ve sefalet içinde yaşamlarını sürdürmekteymiş. Zaman zaman isyanlar gerçekleştirip bu durumun bir son bulmasını isteseler de mevcut durumu hiçbir şekilde değiştiremiyorlarmış. Lord ile birlikte yönetimde söz sahibi olan Lady, halktan yana bir tutum almış ve her fırsatta vergilerin indirilmesi yönünde Lord’u ikna etmeye çalışmış. Halktan ve Lady’nin yakınmalarından bunalan Lord, bu tavırları sonlandırmak ve Lady’nin itibarını zedelemek için Lady’e kabul etmeyeceğini düşündüğü bir teklif ile gitmiş; at sırtında, çırılçıplak bir şekilde tüm halkın önünde Coventry sokaklarını boydan boya dolaşması… Bu teklif üzerine halkı için Lady, atının üzerine çıkarak kendinden emin bir şekilde Coventry sokaklarında geçişini gerçekleştirmiş. Lady’nin bu halkçı ve soylu hareketine, halk büyük bir asaletle karşılık vererek evlerinden çıkmamış, sokakları boşaltmış ve dükkânlarını kapatmış. Sokakta olanlar ise başlarını eğip gözlerini kapayarak Lady’e saygılarını göstermiş. Lord, Lady’nin gördüğü saygı ve halkın sevgisi karşısında hayretler içerisinde kalarak verdiği sözü tutmuş, vergileri indirmiş… Lady, bu olaydan sonra cesareti ve kararlılığı ile nesilden nesile pek çok kişiye ilham; yüzyıllar boyunca hürriyetin, baş kaldırının, haksızlığa karşı duruşu ile toplumsal kurtuluşun simgesi olmuştur.