Aspire Enstitüsü Liderlik Eğitim Programı

 

Aspire Enstitüsü Liderlik Eğitim Programı

Aspire Enstitüsü Liderlik Eğitim Programı

Eylül İnalkaç GKL Blog Yazarı

Bu yazıda Harvard Üniversitesi profesörleri tarafından kurulan Aspire Enstitüsünün yürüttüğü "Aspire Leaders Programı"nın aşamalarından bahsedeceğim.

Merhaba, aslında bu ayın konusu çoktan belirlenmiş, yazısı çoktan yazılmış da son düzenlemelerden sonra, artık, paylaşılmayı bekliyordu.

Ve bir saat önce gelen bir maille “bu ayın yazısı işte bunun üzerine olacak” dedim. Çünkü birazdan ayrıntılarıyla anlatacağım programa başvururken işime yarar Türkçe bir kaynak (ne bir blog yazısı ne bir video) bulamamıştım. Linkedn’den, daha önce seçilmiş olan kişileri bulup, mesaj atıp öğrenmeye çalışıyordum. Ve Türkiye’de çok bilinen bir program olmadığı için çok az kişi bulabilmiştim.

Aspire Enstitüsünün Crossroads Yükselen Liderler Programı (CELP)’dan bahsediyorum. Finalistliğe doğru giden yolda aşmamız gereken birçok adım bulunuyor. Program Overview için: Tık Tık 😊

Kabaca adımlar şöyle; participant, semi-finalist ve finalist. Katılımcılara sunulan fırsatları ayrıntılı görmek isterseniz tık tık

Bugün aldığım mailde de Stage 2’ye hoşgeldiğimden, HarvardX üzerinden 1 zorunlu ve 4 seçmeli dersin beni beklediğinden (disiplinler arası çeşitli derslere tam finansmanlı erişim sunuyor) ve bunları belli bir süre içinde başarıyla tamamlarsam başka adımlara geçebileceğimden bahsediliyordu.

Bu adıma gelene kadar neler oldu onlardan bahsedeceğim daha çok. Sonraki adımlar içinde ilerledikçe ayrıntıları yazmayı planlıyorum. Öncelikle başvuru formu… Sosyal ve akademik geçmiş hakkında sorular. Örneğin bursluyum veya X derneği/vakfından burs alıyorum dediğinizde bunu belge ile kanıtlamanızı istiyorlar. Geleceğe dair sorular. Bazı konulara bakış açınız. Gözünüzü korkutmasın tek bir konu ve onun etrafında döndürerek sürekli aynı soruları sormuşlar. Sorular likert tipiydi sanırım. Sadece formun en sonunda bir soru var (writing) ve onu cevaplamak bizim isteğimize bırakılmış. Bana soracak olursanız üstteki sorulardan sıkılıp ‘amann bu da kalsın ya’ demeyin. Çünkü bu; seçilmeyi ne kadar istediğimizi, sabrımızı, ısrarımızı ve kendimizi ifade etmeye açık olduğumuzu gösterdiğinden karşı tarafın değerlendirmesine pozitif etki edecektir diye düşünüyorum. Bu aşamadan sonra bir test sınavı sizi beklemekte. Aşamalar mailde tek tek anlatılmış. Yalnız sınav sonucumuzla ilgili herhangi bir bilgilendirme yapılmıyor. Ve bu sınav puanımız son aşamaya geçmemizde etkili imiş. Ben de bunu sınava çok kısa bir süre kala öğrendim. Sınavı bizim ALES’e benzetebiliriz. Ama emin olun çok daha kolay bir sınav. Sadece süre sıkıntı olabiliyor. YouTube’da deneyimini dinlediğim finalist bir kişi sınavı gre/gmata benzetmişti.  Yani arkadaşlar siz bilirsiniz ama o sorulara bakarak vakit harcamaya hiç gerek yok. Her bir bölüm için ortalama 20 dakikamızın olduğu testin içerik dağılımı ise şöyle: English kısmında vocabulary, grammar ve comprehension; logical ability kısmında deductive ve inductive reasoning; Quantitative Ability kısmında ise TYT veya ALES’in sorularına benzer sorular mevcut. Sınava hazırlanarak girmek istiyorsanız bu konu başlıklarını aratarak birçok soru tipine ulaşabilirsiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Sorularınız veya atladığım şeyler varsa her zaman iletişime geçebilirsiniz. Sağlıcakla ve huzurla kalın 😊

Benzer Gönderiler...

Microfon

Staj/iş arama, burs ve eğitim başvuruları için işlevsel bir platform...