Ben Zamanı

 

Ben Zamanı

Ben Zamanı

İclal Bayram GKL Mezunu

Hepimiz hayatı dolu dolu geçirmeyi isteriz. Bunun için sevdiğimiz işi yapmanın, bedenimizle ilgilenmenin, sağlıklı beslenmenin ve sonrasında sevgilimiz, ailemiz ve arkadaşlarımızla kaliteli zaman geçirmenin değerini hepimiz çok iyi biliyoruz. Öte yandan sevdiklerimizle vakit geçirmek dinlendirici görünebilir ancak sadece kendimizle kalmanın da faydaları var. "Zamanı kendine ayırmaya başlarsan işte o zaman, gerçekten yaşıyor olacaksın. "

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 korona virüs nedeniyle insanların bir çoğu evlerinde kalarak yaşam alanlarını yeniden şekillendirmeye başladı.Bu süreçte öncelikle bizlerin sonra ise günlük işlerimizin durumdan daha az etkilenmesi, günümüzün sağlıklı ve daha verimli gerçekleşmesi için sizlerle yapabileceğimiz birkaç aktiviteyi paylaşmak istedim. Fiziksel sağlığımızı direkt olarak etkileyen duygusal sağlımızı, enerjimizi ve duygularımızı daha dayanıklı kılmak için her alanda yapabileceğimiz birçok etkinlik söz konusu.

 

Peki neler ?

 

Karamsar düşünmemizi ve kaygıda hissetmemizi sağlayan düşüncelerden uzaklaşarak kendimizi iyi hissetmemizi sağlayacak olumlu durumlara yönelmeliyiz. Bol bol kitap okuyabilir, bulmacalar çözebilir, duygularımızı ve düşüncelerimizi daha iyi ifade etmemizi sağlayacağını düşündüm için günlük yazabiliriz. Bunların yanı sıra dijital sergileri gezebilir, ilham alacağımız filmleri izleyebilir, temizlik yapabilir, bilmediğimiz yemekleri öğrenebiliriz. Bir liste hazırlamanın tam zamanı. Bahsettiğim etkinler için dikkatinizi çekeceğini düşündüğüm ve keyif alarak deneyimlediklerimi liste halinde sizlerle paylaşmak istiyorum,

 

 

  • Dijital müzeler: İş Bankası Müzesi, Panorama 1453 Tarihi Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Ankara Medeniyetler Müzesi.

 

  • İlham alınabilecek filmler: Umudunu Kaybetme (2006) , Can Dostum (1997), The Bucket List (2007), 3 Aptal (2009).

 

  • Dijital eğitim platformu: Düş Ortağım (Kagider), İstanbul İşletme Enstitüsü.

 

  • Kitap önerileri: Beyaz Gemi(C.Aytmatov-Roman), Değişim Sürecinde Türkiye(M.Eğilmez-Ekonomi), Kalbimin Can Mayası (İ.Aydın-Roman) , Kalkınmada Kadın Emeği(G.Toksöz-Kalkınma) 

 

ve sizlerin bu zamana kadar vakit ayırmak isteyipte ayıramadığı aktiviteler ve düş ortağım eğitimleri ile yükseltmenin ve yükselmenin tam zamanı :)

Benzer Gönderiler...

Hayat ve Mücadele

Pek çok şey için mücadele etmemiz gerekir hayatta .

Yurt Dışı Gönüllü Çalışma Kampı Deneyimi

Merhaba, bu yazımda sizlere her yaştan bireyin katılabileceği yurt dışı gönüllü çalışma kamplarından bahsetmek istiyorum. Gönüllük deneyimi herkesi mutlu eden, içini ısıtan bir deneyim bir de tabii bu deneyimin yanına yabancı dilini geliştirme ve farklı bir ülkeyi- farklı bir kültürü tanıma fırsatı da eklenince daha da keyifli bir hal alıyor.