Daha Güçlü Kadınlarla Daha Güçlü Yarınlara...

 

Daha Güçlü Kadınlarla Daha Güçlü Yarınlara...

Daha Güçlü Kadınlarla Daha Güçlü Yarınlara...

Büşra Kürümlü GKL Mezunu

Geçmişten günümüze kadın, hakları için savaştı, direndi. 8 martta Kadınlar gününün özel kılmasını sağlayan, direnen ve hayatını kaybeden kadınlar anısına yazıyorum bu yazımı. Zorluklar karşısında savaşan ve asla vazgeçmeyen güçlü kadınlar, sizleri saygıyla anıyorum. Tüm kadınların kadınlar gününü kutluyorum...

  Bugün bizler için çok önemli birgün, bizim günümüz... Toplumumuzun demekten çekindiği "kadınlar günü". Kadına hala "kadın" diyebilmeyi yakıştıramayan bir toplumda kadınlar gününü kutluyoruz. Toplumda yıllarca "öteki" olarak gölgede kalan ve her şeyle, herkesle savaşmak zorunda kalan kadın, bu özel gün diye nitelendirdiğimiz günüde savaşıp, direnip kazandı.

  Herkesin kadın çiçektir, kadın annedir, kadın her şeydir, kadınlar iyiki varsınız dediği bugün, böyle çiçekli, güneşli günler sayesinde özel kazanılmadı. Kadın yine direnerek savaşarak aldı, bugünü de. Toplumda ailesine, eşine, işine, sevgilisine karşı direnmek zorunda olan kadın, hakkını aramak için bu sefer kapitalizme karşı direndi. Ve Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapitalizme direnen kadınlar sayesinde çıkmış oldu.

  8 Mart 1857'de ABD'nin New York kentinde 40000 kadın dokuma işçisi, daha iyi çalışma koşulları istemiyle, bir tekstil fabrikasında greve başladı.Ancak polisin, kadınlara saldırıp, fabrikayı kitlemesi ve ardından çıkan yangında işçilerin fabrikanın önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucu, 120 kadın hayatını kaybetti. Yine kadın, hakkını aramanın bedelini canıyla ödemişti. Bu olaydan sonra, 26-27 Ağustos 1910 tarihinde, Danimarka'nın Kopenhag kentinde, Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında, 8 Mart tarihinde hayatını kaybeden işçiler anısına, 8 Mart tarihinin "International Fraventag" (International Woman's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisi kabul edildi. Bizler de 8 Mart'ı kadınlarımıza çiçekler alarak kutluyoruz.Kadınlar gününü çok mutlu geçireceğiz bugün, çünkü bugün bizim günümüzde çiçekler verecekler bize. Peki ya yarın : Yarın evet yarın o çiçek, masanın bir  kenarına konulacak. Kadın yine iş yerinde mobinge uğrayacak, belki yolda tacize uğrayacak, belki aşağılanacak, belki evinde şiddete uğrayacak. Belki de takım elbise giyinince, iyi halden indirim alan kocası tarafından öldürülecek...Bugün kadınız diye bizi kutlayanlar, yarın kadınız diye bizi işe almayacaklar belki de. Kadınız diye yapabilir miyiz diye yargılayacaklar. Ama biz bugünü güzel kutlayacağız, bir çiceğe sevinip ertesi gün bunlara boyun eğeceğiz, öyle mi?

 Öyle değil; çünkü unutacaklar, bu özel günümüzüde savaşarak direnerek kazandığımızı. Unutacaklar kadının gücünü. Kadınların her düştüğünde daha güçlü şekilde dimdik ayağa kalkabileceklerini, unutacaklar. "Kadın kadının en büyük düşmanıdır" diyenler, kadınların bir araya gelince, neler başarabileceklerini unutacaklar. Ama biz unutmayacağız ve unutturmayacağız. Ne bugünün kadınların günü olmasının nedeni olan 120 kadının can verişini, ne dünyada haksızlığa uğrayan kadınları, ne de Türkiye'de ve Dünyada öldürülen kadınları...Unutmayacağız, onlar için daha güçlü, daha başarılı olacağız. Bir işi yaparken "kadın gibi yapma" deseler de daha da kadın gibi yapacağız. Kadın gibi güleceğiz, böyle en içten kahkahalar atacağız. Kadın gibi güçlü olacağız. Kadın gibi çalışacağız. Çünkü biz kadınız. Ve sadece bugün değil her gün bizim günümüz.

Biz Geleceğin Güçlü Kadın Liderleri olarak, daha güçlü kadınlarla, daha güçlü yarınlara ulaşacağız...

8 Mart Dünya kadınlar günümüz kutlu olsun...

 

Benzer Gönderiler...

Eleştirel ve Yaratıcı Düşünme Becerisi

Merhaba sevgili kız kardeşlerim, bu yazımda sizlere 21.yy becerileri arasında çok önemli olduğunu düşündüğüm eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünme becerisinden bahsetmek istiyorum.

Yüksek Lisans ve Tez Yazma

Merhaba herkese, biliyorum ki birçok kız kardeşim ya benim gibi yüksek lisans yapıyor ya da yapmak istiyor. Ben de tez yazma sürecinde karşılaştığım durumlardan, edindiğim deneyimlerden yola çıkarak değinmek istedim.