Eğitimin Gelişiminin Önüne Geçmesin!

 

Eğitimin Gelişiminin Önüne Geçmesin!

Eğitimin Gelişiminin Önüne Geçmesin!

Yağmur Tuğçe Kaya GKL Mezunu

Bir çoğumuz farklı üniversitelerde farklı alanlar üzerine eğitim alıyoruz. Üniversitede aldığımız eğitim oldukça önemli fakat eğitimi ön planda tutarak kişisel olarak gelişimimizin de bir o kadar önemli ve hayatın her noktasında bizleri etkileyecek unsurlardan biri olduğunu unutmamalıyız.

Her geçen gün farklı birçok alanda yeni gelişmeler oluyor. Özellikle teknoloji ve dijital sektörde bugün kullandığımız bir uygulama yerine yarın farklı bir uygulama/yöntem kullanmamız gerekebiliyor.  Dolayısıyla yeniliklere açık olmak ve takip etmek, hem farklı alanlar ile ilgili bilgi sahibi olmak, hemde bu yenilikleri günlük yaşantımızdan iş hayatımıza kadar dahil ederek kolaylıklarından yararlanmak veya deneyim sahibi olmak açısından oldukça önemli.

Sonsuz bir bilgi havuzunun içinde olduğumuzu düşünürsek, herhangi bir konuda yalnızca bilgi sahibi olmanın ötesinde edindiğimiz bilgileri nasıl uygulayabileceğimizi de öğrenebileceğimiz çeşitli platformlar var. Dolayısıyla yalnızca eğitim aldığımız alanın gerektirdiği bilgi, birikim ve programlarla sınırlı kalmak yerine ilgi duyduğumuz birçok alanda kendimizi geliştirebiliriz. Eğitim önemli ama gelişim de bir o kadar değerli. J Bu sebeple ilgi duyduğum ve bende merak uyandıran alanlar ile ilgili bilgi edinmek üzere benim de bazılarını kullandığım ve ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz online eğitim platformlarını sizlerle paylaşmak istiyorum;

  1. Coursera: Stanford Üniversitesi’ nden Yale’ e birçok alanda ücretsiz eğitim almanızı mümkün kılan inanılmaz bir platform. Tüm eğitimlerde olmasa da birçok eğitimde Türkçe altyzı seçeneği de mevcut.
  2. Udemy: Hem ücretli hemde ücretsiz eğitim videoları ile tasarımdan yazılım geliştirmeye, pazarlamadan kişisel gelişime birçok farklı alanda kendinizi geliştirmek için yararlanabileceğiniz bir platform. İçerisinde 1000’ den fazla ücretsiz eğitim bulunuyor. San Francisco merkezli bir Türk girişimi olması da ayrıca gurur sebebi. J
  3. Khan Academy: Fen bilimlerinden programlama dillerine kadar birçok farklı içeriğe ulaşabilirsiniz.
  4. Duolingo: Dil öğrenmek için oldukça kolay ve eğlenceli bir uygulama. İngilizce biliyorsanız 16 farklı dili öğrenebilirsiniz, ancak sadece Türkçe biliyorsanız şu an için İngilizce ve Almanca öğrenmek mümkün.
  5. Codeacademy: Yazılım dili öğrenmek istiyorsanız göz atabileceğiniz, hiçbir yazılım önbilgisine sahip olmasanız bile uygulamalı olarak kod yazmayı öğreten tamamen ücretsiz bir platform.

Gelişimi elden bırakmadığınız, her gün bir önceki günden daha çok öğrenerek, keşfederek, deneyimleyerek geçirdiğiniz günlere… Umarım yararlı olmuştur!

Benzer Gönderiler...

Hayat ve Mücadele

Pek çok şey için mücadele etmemiz gerekir hayatta .

Yurt Dışı Gönüllü Çalışma Kampı Deneyimi

Merhaba, bu yazımda sizlere her yaştan bireyin katılabileceği yurt dışı gönüllü çalışma kamplarından bahsetmek istiyorum. Gönüllük deneyimi herkesi mutlu eden, içini ısıtan bir deneyim bir de tabii bu deneyimin yanına yabancı dilini geliştirme ve farklı bir ülkeyi- farklı bir kültürü tanıma fırsatı da eklenince daha da keyifli bir hal alıyor.