ELBET BİR GÜN BULUŞACAĞIZ...

 

ELBET BİR GÜN BULUŞACAĞIZ...

ELBET BİR GÜN BULUŞACAĞIZ...

Büşra Kürümlü GKL Mezunu

Elbet bir gün buluşacağız, bu böyle yarım kalmayacak. Hepimiz evlerimizden çıkıp yine birbirimize sarılacağız. Ve yine hep birlikte kocaman sofralarda kahkahalar atacağız. Ama şimdi evdeyiz ve evde kalmalıyız. Biz hayatın içine karışamayacaksak, hadi o zaman hayatı evimize getirelim. Ve evimizde nasıl daha iyi vakit geçirebiliriz , biraz bakalım.

Bugünlerde, kendisi küçük ama dünyayı etkileyecek kadar büyük bir sorunla karşı karşıyayız. İsmini duymaktan sıkıldık belki. Ve her gün çoğalarak artan vakalar moralimizi bozuyor olabilir. Dünyayı saran bu virüsle bizimde doktorlarımız canla başla çalışıyor. Ve bizleri de; evlerinizden çıkmayın ve kendinizi izole edin diye uyarıyorlar. 

Çalışmayan ve evinde durabilen kişiler olarak, belki sıkılıyoruz bunalıyoruz. Peki bugünleri kendi lehimize çevirsek güzel olmaz mı?

Mesela ben; hep evde durabilsem de; daha çok kitap okuyabilsem, film izleyebilsem, diziye başlasam, evde kafamı dinlesem diye yakınanlardandım. Çünkü bir türlü evde kendime zaman ayıramıyordum. Evet, sebebi ne kadar güzel olmasa da evdeyiz ve bunu kabullenmeliyiz. Bizim sağlığımız için evde kalmalıyız. O zaman, hadi bu günlerin biraz olumlu yönlerinden bakalım. Ve sizlere 36. karantina günüme kadar yaptığım şeylerden birkaç tavsiye verebilirim.

1.YEMEK YAPIN: Evde en güzel yapılabilecek aktivitelerden biri bence yemek yapmak ve yeni tarifler denemek. Glutensiz beslenen biri olarak kendi ekmeğimi de kendim yapıyordum zaten ama, şimdilerde daha özenli yapıyorum. Bu dönemde yemek kültürünüzü genişletebilir farklı tarifler deneyebilirsiniz. Kalorisi düşük tatlılar yapabilir evde kendinizi motive edebilirsiniz. O zaman size glutensiz ve şekersiz bir tatlı tarifi vereyim. Deneyip beğenenler bana yazabilir.

Glutensiz Hurmalı toplar: Malzemeler 15 Tane Hurma, 1 Avuç Badem, 1 Avuç ceviz 2 Kaşık Kakao. Üzeri için: Kakao veya hindistan cevizi

Tarif: 15 tane hurmanın çekirdeklerini çıkartın ve sıcak suda yumuşamaları için bekletin. Badem, ceviz, kakao ve hurmaları karıştırma kabına alıp top haline getirin. İsteğe göre hindistan cevizi veya kakao ile üzerini kaplayabilirsiniz. Afiyet olsun!

2.MÜZİK DİNLEYİN: Bu dönemde size önerim farklı müziklerle tanışmanız. Ve sizi yormayacak daha sakin, ruhunuzu dinlendirecek müzikler dinleyebilirsiniz. Bu dönemde kalıplaşmış çizginizden çıkın ve farklılıklara yönelin.

3.YENİ BİR DİL ÖĞRENİN: Evde kaldığımız bu dönemde, belki de kolaylıkla yapabileceğimiz şeylerden biri dil öğrenmek. Mesela her gün 20 kelime ezberleseniz, ayda 600 kelime öğrenebilirsiniz. Belki her gün 20 kelime az diyebilirsiniz. Ama kendinizi zorlamayın. Kendinize yapabileceğiniz hedefler koyun. Ve en önemlisi bunları eğlenerek yapmaya çalışın. Eğlenerek öğrenebileceğiniz, Duolingo ve Voscren bu dönemde sizlere çok yardımcı olacaktır.

4.DANS EDİN: Kendinizi müziğin ritmine bırakın. Dans geçmişiniz olmayabilir. Ama başlamak için hiçte geç değil. Online dans eğitimlerinden faydalanabilirsiniz. Eğer ailenizle yaşıyorsanız, hep birlikte dans edin.

5.EĞİTİMLERE KATILIN: Bu dönemde birçok üniversite ve eğitim platformlarının, ücretsiz eğitimlerinden faydalanabilirsiniz. Eğitmenler artık sosyal medyada aktif biçimde canlı yayınlarla eğitim vermeye başladılar. Bu dönemde eğitimlere bu kadar yakınken kendinize artılar katabilirsiniz. Eğitimlere başlamadan önce, eksik hissettiğiniz bir yönünüzü veya iş alanında eksiklerinizi belirleyin. Ve eksik olduğunuz alanda kendinizi eğitmeye başlayın.

Bu yazımda sizlere evde kaldığımız bu dönemde birkaç tavsiye vermeye çalıştım. Umarım bu süreç kısa sürer ve evlerimizden rahatlıkla çıkabiliriz. Ama bu süreçte beden sağlığımızın yanında ruh sağlığımızın da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Kendinizi bu süreçte eğlendirmeye, moralinizi yüksek tutmaya çalışın. Gülmeyi evlerinizden eksik etmeyin. Çünkü bizler, evlerimizden çıktıktan sonra, kocaman bir gülümsemeyle birbirimize sarılacağız.

Sevdiklerimize sarılabileceğimiz günler dileğiyle, hep sağlıkla evinizde kalın…

 

Benzer Gönderiler...

Tekniklerle SınAvlamak

"Biliyorsunuz av, iyi avcının ayağına gelir. Doğrudur şüphesiz ama avcı kim, av kim? İşte bu, üzerine parmak basılacak bir sorudur baylar." Dostoyevski

Hayat ve Mücadele

Pek çok şey için mücadele etmemiz gerekir hayatta .