Girişimciler İçin E-Ticaret İpuçları

 

Girişimciler İçin E-Ticaret İpuçları

Girişimciler İçin E-Ticaret İpuçları

Aybüke Holat Kadın Girişimci, GKL'16

Günümüz koşullarında ve her geçen gün hızla dijitalleşen dünyada; E-Ticaret satışı kaçınılmaz oldu. Hem mevcut hem de E-Ticarete başlamak isteyen girişimcilere, markalarını hazırlamalarına yardımcı olmak adına E-Ticaret ve bazı E-Ticaret platformları hakkında deneyimlediğim adımları paylaşmak istiyorum.

Ürünleriniz ister az adet, ister stoklu olsun; öncelikle her ürününüz için doğru, bol ve kaliteli görseller ile zengin bir açıklama içeriği oluşturmanızı tavsiye ederim. Özellikle ürün görsellerinin net ve detaylı bir şekilde müşterilere sunulması satışları olumlu yönde etkilemektedir.

Tüm E-Ticaret platformları; ürün yüklerken sizlerden her ürün için Barkod, Model Kodu ve Stok Adedi gibi bilgiler talep etmekte. Bu sebeple ürünleriniz için en baştan düzenli bir şekilde Excel dosyası oluşturulması ve ürün bilgilerinize uygun, kendinize en kolay olacak şekilde ürünlerinizi barkodlandırarak model, stok bilgileri ile detaylı düzenlemeniz çok önemli.

Ürün girişlerini yaptınız; Online mağazanızı oluşturdunuz. Müşterilerinize kaliteli bir hizmet vermek için doğru kargo firması ile anlaşmanız gerekiyor. Her kargo firmasının anlaşmalı olduğu E-Ticaret platformlarına göre fiyatları farklılık gösterebiliyor. Burada maliyetleri düşürmek için en uygun fiyatlı kargo firmasından ziyade paketleme ve teslimat konularında özenli, kurumsal iletişimi düzgün olan kargo firması ile çalışmanız tedarik sürecine olumlu fayda sağlayacaktır.

Ürünlerinizi fiyatlandırırken ürün maliyeti ile birlikte E-Ticaret platformlarının komisyon oranlarını ve kargo ücretlerini de göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız.

Hâlihazırda en çok satış yapılan bazı E-Ticaret platformlarının avantajlarına değinecek olursak;

Trendyol; mağazasını yeni oluşturup satışa yeni başlayanlar için komisyon indirimi uygulamakta.

Hepsiburada’nın ise “Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü” başlığı adında kadın girişimcilere özel bir Programı mevcut. Şahıs şirketi sahibiyseniz veya Adi Ortaklık şirket türünde iki ortağının girişimci kadın olması durumunda Hepsiburada %75 komisyon indirimi, indirimli kargo desteği ve 200’e ürüne kadar ücretsiz fotoğraf çekimi desteği vermekte.

Günümüzde bir E-Ticaret sitesi açmak veya mevcut platformlar ile iş birliği yaparak Online mağaza oluşturmak her zamankinden daha çok ihtiyaç. Her gün birçok E-Ticaret sitesine yüzbinlerce kişi giriş yaparak alışveriş gerçekleştiriyor. Yeni oluşan düzende markanıza ve ürünlerinize en uygun E-Ticaret kanalını belirlemeli ve ürünlerinizin satışını Online hizmete dönüştürmelisiniz.

Benzer Gönderiler...

Eleştirel ve Yaratıcı Düşünme Becerisi

Merhaba sevgili kız kardeşlerim, bu yazımda sizlere 21.yy becerileri arasında çok önemli olduğunu düşündüğüm eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünme becerisinden bahsetmek istiyorum.

Yüksek Lisans ve Tez Yazma

Merhaba herkese, biliyorum ki birçok kız kardeşim ya benim gibi yüksek lisans yapıyor ya da yapmak istiyor. Ben de tez yazma sürecinde karşılaştığım durumlardan, edindiğim deneyimlerden yola çıkarak değinmek istedim.