Giysileriniz gerçekten “temiz” mi?

 

Giysileriniz gerçekten “temiz” mi?

Giysileriniz gerçekten “temiz” mi?

Dilek Mutlu GKL Mezunu

Giysilerinizi alırken ilk dikkat ettiğiniz şeyler neler? Fiyatı, markası, rengi.. ? Sürdürülebilir bir gelecek için dikkat çekmek istediğim ve moda ile ilgili bakış açımızı değiştirmemiz gerektiğini düşündüğüm noktaları bu yazımda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar! :)

Temiz giysi,

  • çocuk emeği kullanılmadan,
  • insanca yaşama koşullarına yetecek ücreti alan işçinin gücü ile,
  • çevreye ve doğaya zarar vermeden,
  • anayasada tanımlı olan sendikal hakka saygı duyan iş yerinde,
  • işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınarak, işçilerin hayatını riske atmadan üretilen giysidir.

Şuan aldığımız 50 liranın altındaki hemen hemen her üründe birinin emeğini, hayatını çalıyor olduğumuz gerçeğini hiç düşündünüz mü?

Bir ürünün markası kadar fiyatının uygun olması da çoğu insan için öncelik fakat bunun arkasında harcanan enerjiyi, suyu, tarladan sanayiye kadar çalışanların haklarını, çalışma koşullarını sorguluyor muyuz?

Sürdürülebilir bir gelecek için markaların bizlere sunduğu uygun fiyatlı ürünlerin çevreye zarar vermeden, içeriği temiz, işçi hakları yenmeden üretildiğini sorgulamamız gerek. Unutulmamalı ki sektörü biz tüketiciler yönlendiriyoruz, bizler sorguladıkça ve talep ettikçe sektörün de değişeceği bir gerçek. Her yüksek fiyatlı ürün de “temiz” demek değildir. Bu nedenle soran, araştıran, talep eden bilinçli tüketici olmakla yükümlüyüz.

Ülkemizin iki “temiz giysi” üreticisinin aşağıdaki linklerde hikayelerini, ürün içeriklerini ve ürünleri hangi koşullarda ürettiklerini görebilirsiniz.

Temiz Moda Hareketi: Bego Jeans

“Bego Jeans bir hızlı moda markası değil. Bu oluşumun derdi, sosyal fayda.”

Abdülhalim Demir-Kurucu

https://www.begojeans.com/

https://www.youtube.com/watch?v=lvH898x4q5o

Reflect Studio

Reflect Studio, sürdürülebilir malzemelerden üretilen ve adil ticaret sertifikalı fabrikalarda dikilen kumaşlar kullanıyor aynı zamanda Benefit Corporation sertifikasına sahip.

"Tam anlamıyla şeffaflık güven inşa eder. Dünyayı tüm canlıların ortak evi olarak görüyoruz ve kimsenin kendi çıkarları için bu evin kaynaklarını haksız bir şekilde kullanmaya haddinin ve hakkının olmadığını düşünüyoruz. Bu duruşu sağladığımızı göstermek için de tüm sürecimizi şeffaflığıyla paylaşıyoruz."

https://www.reflectstudio.com/

 

“Temiz Giysi” giymeye başlamak, bağlantılarınızı “Temiz Giysi” lerden haberdar etmek isterseniz siz de bu yazıyı paylaşarak bu akıma destek olabilirsiniz.

Benzer Gönderiler...

Eleştirel ve Yaratıcı Düşünme Becerisi

Merhaba sevgili kız kardeşlerim, bu yazımda sizlere 21.yy becerileri arasında çok önemli olduğunu düşündüğüm eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünme becerisinden bahsetmek istiyorum.

Yüksek Lisans ve Tez Yazma

Merhaba herkese, biliyorum ki birçok kız kardeşim ya benim gibi yüksek lisans yapıyor ya da yapmak istiyor. Ben de tez yazma sürecinde karşılaştığım durumlardan, edindiğim deneyimlerden yola çıkarak değinmek istedim.