Güzel Kadın, Pes ETME

 

Güzel Kadın, Pes ETME

Güzel Kadın, Pes ETME

Melike Kılıç GKL Mezunu

Sevgili genç ve güzel kadın, gücünü keşfetmeni bekliyoruz. Kim miyiz? Biz geleceğin kadın liderleriyiz. Senin gibi.

Sen yapamazsın, edemezsin daha yaşın kaç diyecekler. Kimse yapamadı sen mi yapacaksın diyecekler. Bu kadar sene okudun da ne oldu diyecekler. Akrabaların susmayacak, komşuların ve dostların da ama en acısı çoğu zaman ailen de susmayacak. Herkese laf anlatmaya çalışmaktan yorgun düşeceksin, gözlerinin ışığı sönmeye yüz tutacak ağlamaktan. Etme. Kendine bunları etme.

Ey ay, felek harab olmuş, altüst olmuş senin için...

Bizi öyle harab, öyle altüst ediyorsun, etme.

Geç aynanın karşısına güzelce yıka yüzünü ve o cesur kadına söz ver. Ben hayallerime sahip çıkacağım, mücadele edeceğim derken gözyaşlarını sil ve gülümse. Elinden geleni yap, beceremezsen denedim olmadı dersin. Yapılamayanların pişmanlığı çok daha ağır oluyor, unutma. Ailene sırtını dönme, dostlarına da. Ama sınırlarını koy, hayır demeyi öğren. Hem kendin ol hem de onlarla ol, arayı bul. Katlanılamaz noktaya geldiğinde iletişimini minimumda tut. Her şey olması gerektiği gibi olsun diye çabala, küçük bir kız çocuğuyken kurduğun hayalleri hatırla. O küçük kız seni bu halde görse ne hissederdi diye düşün? Çocukluğunda tanışsan hayran olacağın o kadın ol. Yani kendin ol.

Sen yüz çevirecek olsan, ay kapkara olur gamdan.

Ayın da evini yıkmayı kastediyorsun, etme.

Küçükken hayal kurmayı abarttığım için gerçek dünyayı tanımakta geciktim, o günkü hayallerim beni bu günlere getirdiğinde her gün daha az hayal kurduğumu fark ettim.Hayallerden uzaklaştıkça da gerçek hayatın sıkıcı dünyasına hapsolmaya başladım. Bunu içimdeki o minik kıza yaptığım için çok pişmanım. Ama henüz yaşım genç, hiçbir şey için geç değil. Tolstoy 67 yaşında bisiklet sürmeyi öğrenmiş mesela, Mimar Sinan da mimarlığa 50 yaşından sonra başlamış. Hiçbir şey için geç değil, mühim olan inanmak. İnanmanın öncesi pes etmemek. Etme.

Ey, cennetin cehennemin elinde oldugu kişi,

Bize cenneti öyle cehennem ediyorsun, etme.

Yaşadığın olayları değiştiremezsin ama etkilerini değiştirebilirsin, kendi zihninde ve kalbinde bitiyor iş. Geçmişe hayıflanmayı bırak ve onu kabullen, sadece bakış açını değiştirdi. Evet olan oldu ama şimdi ne yapabilirim diye sor kendine. Ayağa kalk, çünkü başka yolu yok. Ya sana verilen bu başrolü layığıyla oynarsın ya da  kendi hayat sahnende kenara çekilir, yan rollerin senin rolünü kapmasına izin verirsin. Ama günün birinde kendi filmini sinema koltuğunda izlersin, o sahneyi tatmamış biri olarak. Kırmızı, dar bir sinema koltuğunda sıradan insanlar gibi sadece bir izleyici olarak. Bunu düşün, topla kendini. Kendine bunları etme.

Sevgili genç ve güzel kadın, gücünü keşfetmeni bekliyoruz. Kim miyiz? Biz geleceğin kadın liderleriyiz. Senin gibi.

Sevgiyle, şiirle, umutla kal! 

Hamuş Melike

 

Benzer Gönderiler...

Eleştirel ve Yaratıcı Düşünme Becerisi

Merhaba sevgili kız kardeşlerim, bu yazımda sizlere 21.yy becerileri arasında çok önemli olduğunu düşündüğüm eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünme becerisinden bahsetmek istiyorum.

Yüksek Lisans ve Tez Yazma

Merhaba herkese, biliyorum ki birçok kız kardeşim ya benim gibi yüksek lisans yapıyor ya da yapmak istiyor. Ben de tez yazma sürecinde karşılaştığım durumlardan, edindiğim deneyimlerden yola çıkarak değinmek istedim.