Hayat ve Mücadele

 

Hayat ve Mücadele

Hayat ve Mücadele

HASRET NAVDAR GKL Blog Yazarı

Pek çok şey için mücadele etmemiz gerekir hayatta .

Bu kimi zaman kendi doğrularımızın mücadelesi , kimi zaman yaşamak istediğimiz hayatın mücadelesi , kimi zaman başarılarla dolu bir kariyere ulaşmanın mücadelesi..
Peki ya sonra .. Tüm bu mücadele dolu yaşamdan ne kalacak bizlere?

Bir hikaye okumuştum. Afrika'da geçen bir hikaye..
Afrika'da kayıp bir şehri bulmak isteyen arkeologlar, yanlarında bulunan eşyaları yerlilerin yardımı ile taşıyacakları uzun bir yolculuğa çıkmışlar. Çok zor şartlarda süren bu yolculuk günlerce devam etmiş. Ulaşmak istedikleri yere bir an önce varmak isteyen arkeologlar hiç zaman kaybetmeden sürekli yola devam etmek istiyorlarmış. Bir gün yine yola devam ederken yerliler aniden tüm eşyaları bırakıp beklemeye başlamışlar. Arkeologlar bu duruma bir anlam verememiş .Hemen rehberle konuşup neden böyle davrandıklarını anlamaya çalışmışlar. Bir süre yerlilerle konuşan rehber , arkeologlara dönüp şu cümleyi aktarmış:

"O kadar hızlı gidiyoruz ki ruhlarımız arkada kalıyor."

Bu cümleyi her okuduğumda çok etkileniyorum. Modern hayatın gerçeklerini tek cümle ile özetliyor bizlere. O kadar çok şey için mücadele ediyor ve oradan oraya savruluyoruz ki "gerçek ben" i unutuyoruz. Kendimize zaman ayırmayı , kendimizi dinlemeyi , gerçekten ne yapmak istediğimizi düşünmeyi unutuyoruz. Daha doğrusu unutmak zorunda kalıyoruz. Hayatın normal olmayan akış hızında sürekli yol alıyoruz. Bazen varmakta olduğumuz yerin bize iyi gelip gelmeyeceğini bilmeden sadece ilerliyoruz.

Bence ruhumuzun biraz dinlenmeye ihtiyacı var. Dinlenmeye ve dinlenilmeye... Hatta biraz da yavaşlamaya.. Yavaşlayıp özümüze dönmeye.. Özümüzü keşfetmeye.. Belki de kendi içimize döndüğümüzde gerçekten ne için mücadele etmemiz gerektiğini keşfeder ve o doğrultuda yol alırız.


Ruhunuza iyi gelecek şeyi bulmanız dileğiyle..

HASRET NAVDAR

Benzer Gönderiler...

Eleştirel ve Yaratıcı Düşünme Becerisi

Merhaba sevgili kız kardeşlerim, bu yazımda sizlere 21.yy becerileri arasında çok önemli olduğunu düşündüğüm eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünme becerisinden bahsetmek istiyorum.

Yüksek Lisans ve Tez Yazma

Merhaba herkese, biliyorum ki birçok kız kardeşim ya benim gibi yüksek lisans yapıyor ya da yapmak istiyor. Ben de tez yazma sürecinde karşılaştığım durumlardan, edindiğim deneyimlerden yola çıkarak değinmek istedim.