Hayatının Kararlarını Kendin Ver!

 

Hayatının Kararlarını Kendin Ver!

Hayatının Kararlarını Kendin Ver!

Yağmur Tuğçe Kaya GKL Mezunu

Hayatın her noktasında belirli kararlar veriyoruz. Bu kararları verirken de bazen sevdiklerimiz, bazen o an içinde bulunduğumuz durum verdiğimiz kararları etkileyebiliyor. Önemli olan ise nihayetinde gerçekten bize ait düşünceler sonucu karar veriyor olmamız.

Her birimiz hem günlük hayatta hem de kariyer yolculuğumuzda birçok karar veriyoruz. Bu kararlar bazen hayatın akışı içinde bize ait olup olmadığını bile anlayamadan verdiğimiz kararlar olabiliyor. Bazen başarılı olduğunu düşündüğümüz bir insandan aldığımız tavsiyeler doğrultusunda aslında bize ait olmayan kararlar veriyoruz. Ya da fikirlerine  çok önem verdiğimiz yakınlarımızdan aldığımız tavsiyeler oluyor. Hayatımızda önemli değişikliklere ve yol ayrımlarına sebep olabilecek kararlar verirken dikkate aldığımız bu tavsiyeleri uygularken kendi düşüncelerimizi ve isteklerimizi ne kadar önemsiyoruz?

Ailemizden ve önemsediğimiz insanlardan aldığımız fikirler karar verirken bizi çok etkiliyor fakat bu fikirler yanında durup düşünmemiz, bu tavsiyeler benim isteklerimle örtüşüyor mu dememiz oldukça önemli. Çoğu zaman kendi kararlarımızı kendimiz aldığımızı düşünsek de fikirlerini önemsediğimiz insanlar farkında olmadan bizleri etkilemiş oluyorlar ve çoğu zaman kararsız olduğumuz anlarda kendi isteklerimizi göz ardı edebiliyoruz. Fakat hayatımızda önemli değişikliklere yol açabilecek bu kararları vermeden önce tüm yönleriyle vereceğimiz kararın bizi nasıl bir yolculuğa çıkaracağını, bu yolculukta mutlu olup olmayacağımızı tüm ayrıntılarıyla düşünmek, verdiğimiz karardan pişman olmamak ve bizi yürümek istediğimiz yolda adım atacak şekilde yönlendirmek açısından çok önemli.  Çünkü ancak gerçekten istediğimiz şeyleri hayatımıza dahil ederek karar verirsek hem profesyonel hayatta, hemde günlük yaşamımızda istediğimiz hayatı yaşıyor oluruz.

Kendi tecrübelerimden yola çıktığımda, fikirlerini önemsediğim insanların tavsiyelerini kendi isteklerimin önünde tutarak aldığım kararların, beni hedeflediğim şey ne olursa olsun varış noktamdan uzaklaştırdığını gördüm. Umarım kendi hayatınızın kararlarını her zaman kendiniz verirsiniz. :)

Bana kendi hayallerimin peşinden koşmam gerektiğini öğütleyen anneme kocaman sevgilerimle…

Benzer Gönderiler...

Eleştirel ve Yaratıcı Düşünme Becerisi

Merhaba sevgili kız kardeşlerim, bu yazımda sizlere 21.yy becerileri arasında çok önemli olduğunu düşündüğüm eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünme becerisinden bahsetmek istiyorum.

Yüksek Lisans ve Tez Yazma

Merhaba herkese, biliyorum ki birçok kız kardeşim ya benim gibi yüksek lisans yapıyor ya da yapmak istiyor. Ben de tez yazma sürecinde karşılaştığım durumlardan, edindiğim deneyimlerden yola çıkarak değinmek istedim.