Her şey bir hayalle başlar, iradeyle devam eder!

 

Her şey bir hayalle başlar, iradeyle devam eder!

Her şey bir hayalle başlar, iradeyle devam eder!

Ecem Dadalıoğlu GKL Mezunu

Hepimiz “Her şey bir hayalle başlar!” mottosunu ezbere biliyoruz! Üstelik hep hayallerine zorluklarla ulaşan, ilham veren hikayeler dinledik. Eğer hikayemiz zorluk veya engellerle doluysa her şey yolunda gidiyor, buna inandık. Aslında doğrusu “Her şey bir hayalle başlar, iradeyle devam eder!” olmalı... Kişinin, hayali için neyi yapıp yapmaması gerektiği konusunda kendisinin karar verici olması çok önemli bir güçtür. Hayali olsa bile kendi irade gücünü ortaya koyamayan, kendine inanmayan birisi muhtemelen yıllar geçse de üstün başarılara sahip olamayacak...

Öyle birini hayal edin ki üniversite okumak için İstanbul'a gelsin. Gazeteci olabilme düşüncesiyle üniversite ve bölümünü seçen, mezun olduğunda kariyerine bu yöne devam etmek isteyen biri...

Hayal Et, Senin Olsun!

Yazının en başında hayal ettiğimiz kişi aslında benim! Üniversite yıllarımdan bir kesit... Mezun olmadan bir gazetede stajyer olarak çalışabilmek için uzun saatler boyunca genel yayın yönetmenini giriş kapısında beklediğimi hatırlıyorum. Tek bildiğim o gazeteye stajyer alındığı bilgisiydi. Ve eşit şartlar altında başvuru yapılabilen bir sistemi de yoktu. Genel Yayın Yönetmeni ile görüşebilirsem onu stajım için ikna edeceğim diye sadece kendime çok güvenmiştim. Uzun saatler sonrası Genel Yayın Yönetmeni ile görüşmeye çıktığımda kendisi stajyer sürecinin tamamlandığını ve sadece "İletişim Fakültesi" mezunlarını gazeteye aldıklarını iletmişti. Gazetede yapabileceklerimden, bölümümün ve Erasmus yapmamın bakış açıma kattıklarından çok kısa ve öz bahsettim kendisine. Sonunda, “bir deneyelim, sen bir ay buraya gel” dedi!

Deneyimle, Kararını Ver!

1 ay olarak başlayıp 8 aya uzanan İstihbarat muhabirliği günlerimden kendi yazılarımla çıkan röportaj ve haberleri hala saklarım. Fakat yıllarca hayalini kurduğum işin aslında staj döneminde gözlemlediğim kadarıyla beni uzun yıllar çalışırsam mutlu edemeyeceğini anladım. Çünkü benim geleceğim için kariyer yolunun net olması, adil ve ölçülebilir bir performans değerlendirmesinin olması çok önemliydi.

Seçimlerin, İstediğin İşi Sana Getirir!

Mezuniyetim sonrası kendime bambaşka bir yol çizerek kurumsal bir firmada çalışmaya başladım. Bu sefer adil bir başvuru sürecinden geçtiğim için çok motiveydim. Devamı da öyle olmalıydı!

Gerçekten de öyle oldu. Ve anladım ki hayal ettiğim şey aslında gazeteci olmak değil, yazmaktı. Hayal ettiğim şeye işimde de ulaşacağıma emindim. Kariyerimin 3. yılı itibarıyla işimin bir parçası olarak, İnsan Kaynaklarındaki şirket yöneticilerimizin gazete ve dergilerde kendi isimlerinden çıkan tüm haber ve röportajları onların ağzından yazmaya başladım. Yeni içerikler üreten, araştırmalar yaparak İnsan Kaynakları'ndaki yeni trendleri, gelecek vizyonunu kaleme alan biri oldum. Hayal ettiğim şeye belki doğrudan “gazeteci” olarak ulaşmadım ama dolaylı yoldan ulaştım. Belki gelecekte beni farklı bir yöne götürecek...

Şimdi hayali olan tüm "Genç Kadın Liderleri"nin buna benzer nitelikte ama farklı içerikte yaşayacağı pek çok deneyim olacak. Hayal ettiğiniz gelecek her ne ise, kendi iradenizle farklı yollardan da olsa kendinize çekmeyi unutmayın! İleride girişimci de olsanız, kurumsal firma çalışanı da olsanız veya sosyal sorumluluk alanında bir çalışma yapsanız da bu geçerli olacak. Çünkü o iş, en başından beri sizin hayaliniz olduğu için o işi en iyi yapan da siz olacaksınız! Bunu farkedenler de sizi desteklemekten hiç vazgeçmeyecek!

 

Benzer Gönderiler...

Eleştirel ve Yaratıcı Düşünme Becerisi

Merhaba sevgili kız kardeşlerim, bu yazımda sizlere 21.yy becerileri arasında çok önemli olduğunu düşündüğüm eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünme becerisinden bahsetmek istiyorum.

Yüksek Lisans ve Tez Yazma

Merhaba herkese, biliyorum ki birçok kız kardeşim ya benim gibi yüksek lisans yapıyor ya da yapmak istiyor. Ben de tez yazma sürecinde karşılaştığım durumlardan, edindiğim deneyimlerden yola çıkarak değinmek istedim.