İlham Aldığım Tüm Muhteşem Kadınlara...

 

İlham Aldığım Tüm Muhteşem Kadınlara...

İlham Aldığım Tüm Muhteşem Kadınlara...

Aybüke Holat Kadın Girişimci, GKL'16

Istakoz sert bir kabuk içinde yaşayan narin ve yumuşak bir hayvandır. Bu sert kabuk yumuşamıyor. Istakoz büyüdükçe onunla büyümeyen bu kabuk onu sıkıştırıyor. Kendini avcı balıklardan korumak için bir kaya oluşumunun altına gizleniyor. Gizlendiği kayanın altında kabuğunu çıkarıp atan ıstakoz, kendine yeni bir kabuk üretmeye başlıyor. Bir süreliğine kabuğun baskısından kurtulsa da zamanla büyüdükçe bu kabuk da ıstakozu sıkmaya başlıyor. Tekrar kayanın altına giden ıstakoz bu sefer kendine daha büyük bir kabuk üretmeye başlıyor. Bu döngüyü devam ettiren ıstakoz birçok kez kendine kabuk üreterek büyümeye devam ediyor. Istakozun büyümesine imkan sağlayan tetikleyici şey onun rahatsızlık duymasıdır...

Tüm toplum kültürlerinde kadına atfedilen roller; aile ve iş temelli sorumluluklar kapsamında biçilmiş sınırlı bir yaşam var. Fırsatların eşit bir şekilde sunulmadığı, şartların çok sert olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bir insanın tam anlamıyla hür olmasının temelinde ise ekonomik bağımsızlık yatıyor. Bu sebeple özellikle kadınlar için ekonomik bağımsızlık hayattaki en önemli hedef olmalı. Hepimiz hayallerimizi, hedeflerimizi gerçekleştirmeye çalışırken, aynı zamanda toplumun olmamız gerektiğini söylediği kabukların içinde mücadele ediyoruz. Yapabileceklerimizin sınırı yok; her bir engel avantaja çevrilebilir fakat insan bu zorlu büyüme yolculuğunda, aynı yollardan daha önce geçmiş kişileri gördüğü zaman daha çok cesaret buluyor. İlham veren konuşmaların dönüştürücü gücü bana hep yol gösterdi. Kendi hikayemi yazarken enerjisi, çalışkanlığı ve mücadeleci ruhuyla benzer yollardan geçerek kendi hikayesini başarı ile yazmış birçok muhteşem kadından, onların hikayelerinden güç aldım. Hayallerine ulaşan insanların coşkusu gerçekten bulaşıcı! “Ben de yapabilirim!” fikrinden gelen ilham, kelimelerle anlatılamayacak kadar kıymetli. Kadın rol modellerin görünürlüğünün artması, özellikle genç kadınların ve kız çocuklarının hedef belirlemeleri, ilham almaları, hayal kurabilmeleri için son derece önemli.

Kapsayıcı, adil ve şeffaf olan bir yönetim; üretim, tüketim ve değer paylaşım modellerinin geliştirildiği başka bir dünya mümkün. Kadınların fikir, hayal ve çabalarının hayata daha çok katılmasıyla bu değişimin gerçekleşmesi çok daha kolay olacaktır. Dünya daha iyi bir yer olacaksa bu çalışan, üreten ve asla pes etmeyen kadınların çabalarıyla olacak.

Harekete geçmekten korkmayan, üreten, kabuğunu çıkartıp atan, ilham veren tüm muhteşem kadınların 08 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun!

Benzer Gönderiler...

Tekniklerle SınAvlamak

"Biliyorsunuz av, iyi avcının ayağına gelir. Doğrudur şüphesiz ama avcı kim, av kim? İşte bu, üzerine parmak basılacak bir sorudur baylar." Dostoyevski

Hayat ve Mücadele

Pek çok şey için mücadele etmemiz gerekir hayatta .