İşin Gerçeği Buneis.com

 

İşin Gerçeği Buneis.com

İşin Gerçeği Buneis.com

Meltem Özperçel KAGİDER Projeler Yöneticisi/ GKL 2010 Mezunu

Gençlerle yakın temasta çalışan biri olarak üniversite öğrencilerinde gördüğüm; okuduğu bölümden mezun olduktan sonra hangi sektörlerde çalışacağını bilmemesi veya sadece belli sektörlere girebileceğini düşünmesi. Bu aslında yeni oluşmuş bir şey değil. Ben üniversitedeyken de bu böyleydi, öncesinde de... Bu durum her üniversiteli genç için kronikleşmiş bir şey aslında.  Üniversite- Öğrenci- Özel Sektör üçgeninde iletişim kuvvetlenmedikçe de bu böyle devam eder. Ülkemizde hayli derin sorunlar yaşandığından dolayı bu konulara eğilemiyoruz ama buna kafa yoran ve fayda yaratmak isteyen aktif vatandaşlar var! 

Video izleme oranı son 6 yılda %85 oranında arttı.

PC ve mobil vesilesiyle günde 6 saat ekrana bakıyoruz.

Artık kime ne bilgi vereceksek yeni çağın bize sunduğu ve bireylerin hızla kabullendiği kanallarda yüzmeliyiz. İşlerimizi veya iş fikirlerimizi bu duruma uygun olarak geliştirmeliyiz.

Gençlerle yakın temasta çalışan biri olarak üniversite öğrencilerinde gördüğüm; okuduğu bölümden mezun olduktan sonra hangi sektörlerde çalışacağını bilmemesi veya sadece belli sektörlere girebileceğini düşünmesi. Bu aslında yeni oluşmuş bir şey değil. Ben üniversitedeyken de bu böyleydi, öncesinde de... Bu durum her üniversiteli genç için kronikleşmiş bir şey aslında. 

Üniversite- Öğrenci- Özel Sektör üçgeninde iletişim kuvvetlenmedikçe de bu böyle devam eder. Ülkemizde hayli derin sorunlar yaşandığından dolayı bu konulara eğilemiyoruz ama buna kafa yoran ve fayda yaratmak isteyen aktif vatandaşlar var! 

Bunların ikisiyle tanıştım. Mine Turalı ve Umut Zeylan. İki kadın sosyal girişimci gençlerin sektörleri daha iyi ve en iyi bildikleri yoldan tanımaları için buneis.com'u kuruyor. 

buneis.com "Sevdiğin İşi Yap, Yaptığın İşi Sev" mottosuyla kurulmuş, farklı sektörlerde farklı pozisyonlarda çalışan kişilerin ağzından gençlerin sektörleri tanımasını sağlayan bir platform. 

KEŞİF ZAMANI!

Siteye girdiğinizde sizi #Ruhİşi testi karşılıyor. Hem kısa hem de eğlenceli bu testi çözdükten sonra size en yakın cevabı veren kişilerin videolarıyla karşılaşıyorsunuz. Sonraki adım kariyer hikayelerini dinlemek. Hikayesini paylaşan kişileri okudukları üniversite, bölüm, çalıştıkları sektör, yaptıkları iş ekseninde tarayabiliyor, kurumsal dünyayı keşfedip, kurumların ve kişilerin çalışma şekillerini, yaptıkları projeleri öğrenebiliyorsunuz. 

Sitenin en önemli etkisi kafası karışık olan milyonlarca gence birebir işin içinde olan deneyimleyen kişilerin ağzında bilgi vermesi. Düşündüğünüz işin hiç de size uygun olmadığını anlayabilir veya hiç aklınıza gelmeyen bir sektörde iş fırsatı olduğunu keşfedebilirsiniz.

SİVİL TOPLUMDA KARİYER

Sivil toplum alanında kariyer yapmak gençler arasında yeni yeni popülerleşmeye başladı ancak yeterli değil. buneis.com'da Sivil Toplum'u alanda çalışanların bakış açısından izleyebilirsiniz. Ben de 7 yıldır STK'da çalışan biri olarak nacizane kendi deneyimlerimi paylaştım. Bekleriz 

Benzer Gönderiler...

Tekniklerle SınAvlamak

"Biliyorsunuz av, iyi avcının ayağına gelir. Doğrudur şüphesiz ama avcı kim, av kim? İşte bu, üzerine parmak basılacak bir sorudur baylar." Dostoyevski

Hayat ve Mücadele

Pek çok şey için mücadele etmemiz gerekir hayatta .