Kapalı Kutulara Hapsolmayanlar !

 

Kapalı Kutulara Hapsolmayanlar !

Kapalı Kutulara Hapsolmayanlar !

Büşra Kürümlü GKL Mezunu

Hayatta herkes olumsuz düşünce kutusunun içine hapsolmanızı ister. Bende olumsuzluk kutusuyla baş başa kalıp içine girmekten kurtulduğum hayatımı anlatmak istedim sizlere...

 Biz kadınlar hayatta en çok sizce hangi kelimeleri duyuyoruz? Biraz düşünelim ya da düşünmemize gerek var mı? Birilerine hayallerinizi,  şimdi ve ileride neler yapabileceğinizi anlatın. Cevabı şimdi verebiliriz sanırım.'' Yapamazsın, Olmaz, Yapma üzülürsün!''  Kaçımız bunları duydu,duyup yine başarabileceğini düşündü veya hangimiz pes ettik?Kapalı kutular içine  hangimiz  girdirilmek istendi? Hangimiz o kapalı kutuların içine hapsolmak yerine, kendi dönüşümünü yaratıp benliğini eline aldı. Şimdi biraz kapalı kutulara hapsolmamış,  benliğini eline alabilmek için kendince savaşmış,  ben ve benim gibi kapalı kutulara girmemiş kadınlarla, buluşmamdan bahsetmek istiyorum.

  Ben İstanbul da 4 çocuklu ailenin şımarık en küçük kızı olarak dünyaya geldim.İlkokul zamanlarımda herkes gibi derslerim çok iyiydi.Liseye geldiğimde düşük derslerim üzse de, ailem hep destekçimdi.Annem kendi okuyamamıştı, ama bize okumamız için sonuna kadar destek verirdi.O yıl üniversiteyi kazanamamıştım.Hala çokta istekli gitmediğim dershaneme gidiyordum.İşte dershaneden döndüğüm bir gün; hayatımın, düşüncelerimin, bakış açımın degişeceği günlerden birini yaşıyacaktım. Bir kayıp; bana yeni başlangışlar, yeni düşünceler ve  farklı yollar sunacaktı. Metroda rahatsızlandığım günden sonra,  her gün hastanelerde  geçen  8 ay geçirdim.Bu sefer istediğim, ama kazanamadığım bir üniversite sınavı vardı.Hastalığın tedavisi sürerken tekrar hazırlanmaya başladım .38 kiloya düşmüştüm. Hastanelere gitmekten, bedenim artık yorgun düşmüştü.Bir gün kapalı bir kutu  gelmişti önüme, ya onun içine girecek hayat boyu iyileşemeyeceğimi düşünecektim, ya da savaşıcaktım.Küçüklüğümden beri güçlü kadınlara hep özenmiştim.Bende bir gün güçlü dik duran bir kadın olmak istiyordum.Sonra kendi kendime, ''İşte düştün, şimdi ayağa kalkıp güçlenme vakti, kalk ve güçlen!'' dedim. Kapalı kutuyu koydum bir kenara.Ama kapalı kutu hastalıklarla mücadele ederken girdiğim sınavı kazanamayınca tekrar önüme gelmişti.Yine açtım onu, baktım herkesin;'' Boşver yapamazsın. Hastasın, okumasanda olur, senin sağlığından önemli mi?'' demelerini duydum. Kutunun içinden geliyordu sesler ve ben o sesleri duymamalıydım.O kutuya hapsolamazdım.Ben bu hastalıkla mücadele edebilir ve bununla mücadele ederkende mutlu olabileceğim şeyler yapabilirdim.Kutu önümdeydi şimdi ya o kutuya girecektim, ya da kutuyu atıp hayatıma, kendi istediğim gibi Güçlü bir kadın olarak devam edecektim. 

  7 sene önce elime aldığım kutuyu hiç açmamak üzere tozlu raflara kaldırdım.Şimdi ise çalışıp kazandığım, Girişimcilik bölümünde Yüksek lisans yapıyorum.Bu dönem boyunca karnım da ağırsa, midem de bulansa, Girişimcilik bölümü okuyan biri olarak birçok etkinlikliğe katıldım.Gönüllü olarak liselerde eğitimler verdim. Keman, dans , drama eğitimi aldım.Sesimin güzel olduğunu keşfettim ve ses yarışmasında 1.'lik ödülü aldım.

 Yine bir etkinlikteyken  oda arkadaşım KAGİDER'in Düş Ortağım projesinden bahsetti. Hemen heyecanla başvurdum.Hatırlıyorum seçilince 2 haftada tüm videoları izlemiştim.Sonra KAGİDER'i takip etmeye başlayınca GKL projesiyle karşılaştım.Başvuru sayfasına gittim, basvuru yazısını tam 5 kez yazmak zorunda kalsamda o başvuruyu yapmalıydım.2. aşamada kendimi anlatırken o kadar heyecanlanmıştım ki bu aşamaya geçmek bile benim için müthiş bişeydi. Kapalı kutular içine girmemiş kadınlarla tanışmaya bir adım kalmıştı.Ve seçilmiştim! Gittiğimde o küçüklüğümde hayal ettiğim , güçlü kadınların hepsi sanki ordaydı.Sadece eğitimler değil, kapalı kutulara hapsolmamış ve başka kadınlarda hapsolmasın diye  çabalayan kadınlarla tanışmak benim için müthişti.Herkes bildiği konuda bu sürede  birbirine destek verdi. Evet ben güçlü biriydim ama GKL ile tanıştıktan sonra daha güçlü olduğumu farkettim.Daha çok şey yapabileceğimi hissettim. Çünkü biz Geleceğin Kadın Liderleri olarak birlikte güçlüyüz.Bir sonraki yazımda GKL ile sizde nasıl güçlü olabilirsiniz bunu yazacağım.Kapalı kutuları hiç açmamanız dileğiyle.

  Sevgiler...

   

  

Benzer Gönderiler...

Eleştirel ve Yaratıcı Düşünme Becerisi

Merhaba sevgili kız kardeşlerim, bu yazımda sizlere 21.yy becerileri arasında çok önemli olduğunu düşündüğüm eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünme becerisinden bahsetmek istiyorum.

Yüksek Lisans ve Tez Yazma

Merhaba herkese, biliyorum ki birçok kız kardeşim ya benim gibi yüksek lisans yapıyor ya da yapmak istiyor. Ben de tez yazma sürecinde karşılaştığım durumlardan, edindiğim deneyimlerden yola çıkarak değinmek istedim.