Kendi Serüvenini Kendin Tasarla

 

Kendi Serüvenini Kendin Tasarla

Kendi Serüvenini Kendin Tasarla

Karsel Nazlı Dervişoğlu Portakal GKL Mezunu

Kariyer yolculuğu uzun bir yolculuk. Bu serüveni kendi seçiş ve vazgeçişlerimizle tasarlayacağız. Bu seçimleri yaparken önce kendimizi tanımak ve değerlerimizin farkında olmak gerekiyor. Güçlü ve zayıf yönlerimizi ne kadar biliyoruz? Peki ya bizi motive eden araçları? Peki sen ne istiyorsun?

Ve sahne..!

Sonunda hedeflerine giden yolun en keskin virajını geçtin ve mezun oldun. Bitirdiğin bölüm kaderin değil. İstediğin zaman istediğin değişikliği yapabilecek güce sahipsin. Yeter ki iste...

Hayat tercihlerimizden ibaret. Seçimlerimizle yaşıyoruz. Gelecek günleri "mutlu" geçirmek için seçimlerimizi bu ışıkta yapmamız gerekiyor. Kariyer yolculuğu uzun bir yolculuk. Bu serüveni kendi seçiş ve vazgeçişlerimizle tasarlayacağız. Bu seçimleri yaparken önce kendimizi tanımak ve değerlerimizin farkında olmak gerekiyor. Güçlü ve zayıf yönlerimizi ne kadar biliyoruz? Peki ya bizi motive eden araçları? Peki sen ne istiyorsun? 

Kendimi Tanımak ve Değerlerim

Bu soruların cevaplarını bildiğimiz zaman seçimlerimizi daha bilinçli temellerin üzerine inşa edeceğiz. Yani eğer benim için sosyal sorumluluk bilinci önemli bir değerse ve ben sosyal sorumluluk projelerinde görev aldığımda mutlu oluyorsam/motive oluyorsam dernek veya vakıflarda çalışsam kendimi çok mutlu hissedebilirim ya da sosyal sorumluluk projelerini destekleyen bir firmada çalışmak benim her gün sabah 8:00de iş başı yapmamı anlamlandırabilir. Değerlerimizi bulmanın en etkin yolu "Hayatımda ne olmazsa olmaz?", "Hayatımda en mutlu olduğum hangisi?" ya da "En kızgın olduğum an?" diye kendine sormak ve cevabı içinde aramak.

Ben Ne İstiyorum?

Akış içerisinde -meli -malı'lar, "ailem böyle olsun istiyor.", "öğretmenlerim bu mesleği bana yakıştırıyor.", "toplum bunu onaylıyor.", "partnerim böyle olmasının daha uygun olacağını söyledi." gibi cümlelerin etkisinde kaldığımız zaman tasarladığımız serüven bizim serüvenimiz olmaktan maalesef çıkıyor. Bu serüvene "BENİM SERÜVENİM" diyebilmek için "ben ne istiyorum?", "ben ne olsa mutlu olurum?", "aynada nasıl bir ben görmek istiyorum?", "gelecekteki ben ne yapıyor?" diye kendimizle konuşmak gerekiyor. İçime bakıp kendimizi görmek geleceğimizi tasarlamanın en sade yolu.

“Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız.” Konfüçyüs

 

Benzer Gönderiler...

Eleştirel ve Yaratıcı Düşünme Becerisi

Merhaba sevgili kız kardeşlerim, bu yazımda sizlere 21.yy becerileri arasında çok önemli olduğunu düşündüğüm eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünme becerisinden bahsetmek istiyorum.

Yüksek Lisans ve Tez Yazma

Merhaba herkese, biliyorum ki birçok kız kardeşim ya benim gibi yüksek lisans yapıyor ya da yapmak istiyor. Ben de tez yazma sürecinde karşılaştığım durumlardan, edindiğim deneyimlerden yola çıkarak değinmek istedim.