Kendimi Nasıl Motive Ediyorum?

 

Kendimi Nasıl Motive Ediyorum?

Kendimi Nasıl Motive Ediyorum?

Melike Kılıç GKL Mezunu

İyi hissetmek, mutlu olmak ve motivasyonunu kaybetmemek için uygulaması kolay önerilerimi dinlemek ister misin?

Günlük hayatın koşturmacasında bazen kendimizi arka planda unutabiliyoruz, sonra başımızı yastığa koyduğumuzda kaygılarımız da yanımıza uzanıveriyor.

İnsan mutlu olmayı ve iyi hissetmeyi isteyen bir varlık, bu yüzden tüm çabamız; iyi bir kariyer, iyi bir aile ve diğer tüm içten dilekler. Ancak bu hayallere giden yolda olmazsa olmazımız kendimiz, iyi olmazsak iyi edemeyiz.

Dünyanın da bizi sevmesini istiyorsak önce biz kendimizi seveceğiz. 

Kendine İyi Gelmek 

 • Kendini yargılama, yaşadıkların seni şu an olduğun kişi yaptı. Geçmişin böyle olması gerekiyordu, keşke deme. Geçmişini kabullen ve geleceğe bakıp şöyle de: "Şimdi ne yapabilirim?"
 • Kıyas yapma. Herkes kendi hayatının baş rolünde oynuyor, her film aynı olacak aynı şekilde bitecek diye bir şey yok. Sen kendi filmine bak ve en iyisi olmasını istiyorsan bunun için çabala. Unutma, bazıları oscar için çalışır bazıları ise sadece çevresine izletir kısa filmini. Ne istediğine karar ver, bu tek kişilik bir yarış. Kendi başınasın.
 • Kendinden başka kimseye güvenme. Arkadaşların hatta ailen bile sana sırtını dönebilir, hep yalnız olacaksın. Kendine yatırım yapmayı öncelikli amaç edin. Kendini geliştir, kendi değerini arttır. 
 • Kendinle ilgilen. Uykuna, beslenmene, sporuna ve hobilerine özen göster. Kendini şımartmayı bil, bazen bir çikolata bile çok iyi geliyor malum.
 • Kendini geliştir. Çok oku, çok gez ve çok paylaş. Kendinden harikalar yaratmanın  tek formülü bu.
 • Seçici ol, bu senin hayatın. Kendi filminde kimlerle rol almak istiyorsun, dostlarını iyi seç. Az ama öz olmasına dikkat et. Eşini ve işini de çok düşünerek ve kalbine kulak vererek seç. 
 • Gönüllü ol. Toplumsal faydayı atlama. Sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalış. Bu insanı iyileştiren ve iyi hissettiren en güzel aktivitelerden biri. 

Günlük Hayatta Kolaylıkla Uygulanabilecek Yöntemler

1. Telefon kullanım süreni takip et, sınır koy. Bu seni disipline edecek, telefonda harcadığın zamanı kitaplara veya hobilerine ayırabilirsin.

2. Hashtag takip et, günlük hayat akışında sürekli karşına çıksın. Instagram en çok kullanılan uygulamaların başında geliyor, benim için de öyle sayılır. Çok fazla sayfa takip edeceğine hashtag takip edebilirsin, bu sayede ana sayfana sürekli sana iyi gelecek içerikler çıkacak. Türkçe ve İngilizce olarak kelime takibi yapabilirsin.  Birkaç örnek: #motivasyon #kişiselgelişim #psikoloji #pozitifpsikoloji #evimdekipsikolog #özşefkat #özgüven #farkındalık #ilham #mutluluk #özgelişim #iyihissetmek #umut 

Benim çok sevdiğim ve bana iyi gelen örnek birkaç instagram hesabı önerecek olursam: 

 • Güçlü Motivasyon
 • Beyhan Budak
 • Hayal Tamircileri
 • Felsefe Kulübü
 • Kitap Kulübü
 • Terapigram
 • Anda Mısın
 • Psikoloji Kitabı
 • Küçük İlham Kutusu
 • Duyguları Yerim
 • 1soru1cevap

3. Zamanını yönet. Gün boyu mesajlar ve aramalarla sürekli bölünüyoruz. Bunu önlemek için kendine belli bir zaman ayır ve telefonununu "rahatsız etme" modunda tut, bu sürede sadece kendinle ilgilen. Zaman senin unutma, insanlar buna saygı duymayı öğrenmeli, her zaman ulaşılabilir biri olmak iyi değil, insanlar buna alışınca artık özel zamanın kalmıyor. Ben akşam 11'den sonra 2 saati kendime ayırıyorum. Günlük yazıyorum, odamda vakit geçiriyorum ve kitap okuyorum. Bana gerçekten çok iyi geliyor.

4. Stresini atmak için aktiviteler bul. Ben genelde odamın düzenini değiştirip gereksiz gördüğüm eşyaları atıyorum ve bu beni çok rahatlatıyor. Arkadaşlarımdan bazıları stresliyken kendini yemek yapmaya bazıları da temizliğe veriyor. Sen de stresin için ne yapmanın iyi geldiğini keşfet ve uygula, iyi gelecek. 

5. Herkesle her şeyi konuşma. Gizemli olmak iyidir. Yakın arkadaşın veya sevgilin gibi en yakınların bilsin yeter, çok açılma yoksa boğulursun;) 

6. Aynada kendinle konuş, inan seveceksin kendini. İlk sohbeti sen aç!

Umarım bu yazı senin için çok faydalı olur. Benimle hamusmelike sosyal medya hesaplarımdan veya melike.hamus@gmail.com e-posta adresimden her zaman iletişime geçebilirsin. 

Sevgiler,

hamuş Melike

"Neyi bilmediğimi bilmiyorum."

 

Benzer Gönderiler...

Eleştirel ve Yaratıcı Düşünme Becerisi

Merhaba sevgili kız kardeşlerim, bu yazımda sizlere 21.yy becerileri arasında çok önemli olduğunu düşündüğüm eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünme becerisinden bahsetmek istiyorum.

Yüksek Lisans ve Tez Yazma

Merhaba herkese, biliyorum ki birçok kız kardeşim ya benim gibi yüksek lisans yapıyor ya da yapmak istiyor. Ben de tez yazma sürecinde karşılaştığım durumlardan, edindiğim deneyimlerden yola çıkarak değinmek istedim.