KOD ADI: SEN

 

KOD ADI: SEN

KOD ADI: SEN

Emine Yıldız GKL Mezunu

İyilik karşılıksız kalmaz, kötülük yolunu bulmaz. Kod adı: SEN! DEĞİŞİRKEN GÜZELLEŞTİR!

Nedir bu “Kodlama”?

Farkında olmadan ne kadar çok kişiye etki ediyoruz gün içerisinde. Bazen iyi bazen kötü etkilerdir bunlar fakat şundan eminiz ki, mutlaka kodluyoruz bir şeyleri. Psikolojik ve sosyal anlamda düşündüğümde kodlama kelimesi iz bırakma kelimesiyle eş anlamlı gibi geliyor bana ya da etiket gibi mesela. Kısa bir örnek üzerinden “Beyin’e Kodlama” mevzusunu elimden geldiğince açıklamak istiyorum.

Yeni açılacak bir market, bu markete kamyon ile ürün getiren bir adam ve bir babaanne düşünelim.

Babaanne yoldan geçerken merak edip ürün getiren adama “Burası ne marketi olacak?” diye sorar.

Ürün getiren adam “Gözün de mi görmüyor, yazıyor ya” tarzında cevap verir.

Bu duruma içerleyen babaanne biraz sert bir ifadeyle “Okumam olsaydı sana sormazdım zaten” diyerek ortamdan uzaklaşır.

Gel zaman git zaman babaanne ihtiyacı olan ürünler olduğu halde bu markete girmek bile istemediği için başka marketlerden alışverişini yapar. Bir gün bu yargıyı kırıp bu markete girmeye karar verir. İhtiyacı olan 3-5 ürünü alıp kasaya yönelir.

Kasada olan beyefendi marketin sahibidir ve işini yaparken de babaanneye “Nerelisin annecim” diye sorar. Babaanne nereli olduğunu söyler ve beyefendi ile hemşehri çıkarlar. Bu durum karşısında sıcak bir sohbet oluşur ve babaanne ürünlerini alıp eve gitmek üzere yola koyulur. Fakat marketin sahibi “anacım ben sana poşet taşıttırmam deyip kendi oğluna babaanneye eşlik etmesini söyler. Küçük çocuk babaanneye evine kadar eşlik eder ve sonuç: babaanne artık o marketi çok sever ve hep güzellikle bahseder.

Market aynı market, babaanne aynı babaanne...

Değişenler: Kodlayıcılar (Ürün getiren & Market sahibi)

Babaannenin beynine kodlama yapan iki farklı insan. Siz hangisi olmak isterdiniz? Okuma bilmeyen bir kadını rencide eden kişi mi yoksa aynı kadının gönlünü hoşnut edip iyi hatırlanan ve hakkında iyi konuşulan kişi mi? Seçim sizin, seçim bizim! İyilik karşılıksız kalmaz, kötülük yolunu bulmaz. Biz biz olalım hep kodlamanın en iyisini yapan olalım.

Kod adı: SEN! DEĞİŞİRKEN GÜZELLEŞTİR!

Benzer Gönderiler...

Tekniklerle SınAvlamak

"Biliyorsunuz av, iyi avcının ayağına gelir. Doğrudur şüphesiz ama avcı kim, av kim? İşte bu, üzerine parmak basılacak bir sorudur baylar." Dostoyevski

Hayat ve Mücadele

Pek çok şey için mücadele etmemiz gerekir hayatta .