KONFOR ALANINDAN NASIL ÇIKARIZ ?

 

KONFOR ALANINDAN NASIL ÇIKARIZ  ?

KONFOR ALANINDAN NASIL ÇIKARIZ ?

Esen Seven GKL Mezunu

Konfor alanından çıkmak için neler yapmamız gerekmektedir ?

Konfor alanı  kişinin kendini güvende hissettiği, bu alanı terk etmek istemediği ve etrafı görünmez duvarlarla çevrili bir alandır. Konfor alanında kaldığımızda kendimizi rahat hisseder ve bu alan içinde kaldığımızda güvende hissederiz.

Konfor alanındaysanız yeniliklere kapalı kalarak, tek bir açıdan, rutin iş süreçlerimize devam eder ve kendimizi  geliştirmeye kapatırız. İş hayatında uzun süre aynı işte çalışmak belli süre sonra iş körlüğüne neden olmakta ve her geçen gün  yapmış olduğumuz işi ve kendimizi geliştirme fırsatını kaçırırız.

Kişilerin öncelikli olarak kendini  , daha sonra yapmış oldukları işi ve kurumları  geliştirebilmeleri için konfor alanlarından çıkmaları, yeni görev ve sorumluluklar edinmeleri gerekmektedir.

Yapmış olduğum iş rutin haline gelmişti  . Yakın bir tarihte yapmış olduğum işte görev değişikliği yaptım. Bu fikir ilk zamanlar benim için çok korkutucu gelmişti. . Ani bir karar değişikliği  ile yapmış olduğum işi değiştirme kararı aldım  . Başta tedirgindim. Neler olacaktı?  Beni neler bekliyordu?  Bu sorular ile bir süre boğuştum.Konfor alanı rahat ve güvenliydi  ama buna karşılık öğrenmenin daha az olduğu, tek düze bir yaşamım vardı . Oysa ki  konfor alanının hemen dışına, öğrenme alanı  olduğunu fark ettim . Yeni görevime başladığımda her geçen gün fark ettim ki  kendime de yapmış olduğum işe de yeni bir şeyler katıyordum . Aynı zamanda kendimi geliştirmek için büyük bir fırsat elde etmiştim .

Konfor alanından çıkmak için öncelikli olarak konfor alanı tuzağına düşmemeliyiz .

Korkularımızın neler onları fark etmeli ve korkularımızın üzerine gitmeliyiz .

Hata yapmaktan ve risk almaktan korkmamalıyız.

Yeni şeyler denemeye ve keşfetmeye açık olmalıyız.

Alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz .

En önemlisi kendimize güvenmeliyiz .

Söyleyebileceğim daha  o kadar çok şey var ki ; Sadece yapmış olduğumuz iş alanında değil hayatımızın her noktasında konfor alanında ayrılarak kendimizi geliştirmeye ve yenilikleri keşfetmeye çalışmalıyız .

Gelişim için cesaret ve konfor alanını terk etmek gerekiyor hadi o zaman neden duruyoruz yeni fırsatları değerlendirelim ve sürekli olarak kendimizi geliştirmeye çalışalım.

Benzer Gönderiler...

Eleştirel ve Yaratıcı Düşünme Becerisi

Merhaba sevgili kız kardeşlerim, bu yazımda sizlere 21.yy becerileri arasında çok önemli olduğunu düşündüğüm eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünme becerisinden bahsetmek istiyorum.

Yüksek Lisans ve Tez Yazma

Merhaba herkese, biliyorum ki birçok kız kardeşim ya benim gibi yüksek lisans yapıyor ya da yapmak istiyor. Ben de tez yazma sürecinde karşılaştığım durumlardan, edindiğim deneyimlerden yola çıkarak değinmek istedim.