PAMUK PRENSESLER UYANDI!

 

PAMUK PRENSESLER UYANDI!

PAMUK PRENSESLER UYANDI!

İclal Bayram GKL Mezunu

We simply need to know 'one more thing' to teach 'one more thing' to someone else.

Mentor ve mentee eşleşmesi ile edindiğim tecrübelerimi bu yazım da sizlere aktarmak istedim. KAGİDER'in ''Geleceğin Kadın Liderleri Eğitim Programı'nın'' için de yer alan  ''GKL2GKL Projesi''dir.

Projenin amacı yeni mezun olmuş genç kadınların bilgi,beceri ve yetkinliklerini geliştirmesini sağlamak ya da karşılaştığı bir problemi ne şekil de çözebileceğine yardımcı olmaktır. Sizlere bu süreci 8 başlık ile açıklayacağım.

          1. MOTİVASYON: Mentörlük ilişkisi aslında danışman ve danışan arasındaki ilişkiye dayanmaktadır. Karşılıklı dayanışma ve etkileşime de dayanır diyebiliriz. En önemli kaynağı da motivasyondur.  Motivasyon davranışlarımızı etkileyen önemli bir güçtür, bizi belirli bir hedefe veya amaca doğru harekete geçirir, çalışmaya teşvik eder. 'GKL2GKL Projesi' süresince danışmanımla bizi her zaman ayakta tutan ve geleceğe pozitif bakmamızı sağlayan karşılıklı motivasyonumuz olmuştur. 

 

          2. TAVSİYE: Tavsiye mentörlük ilişkisin de danışmanın yol göstermesi ve öğütler de bulunmasıdır. Sizlere atanacak danışmanınız yürüyeceğiniz  bu yolu sizlerden önce deneyimlediği için en iyi akıl hocanız olacaktır. Danışmanınıza güvenmeli ve sesine kulak vermelisiniz!

 

          3. BAŞARI:  Işığı hiç sönmeyen o enerjiyi yakaladığınız da muhakkak sonucun da başarı da gelecektir. Başarı hem sizin yolunuza devam etmeniz de hem de sıraladığınız hedeflere daha yenilerini eklemenizde  sizleri motive edecektir.

 

          4. YÖNLENDİRME: Danışan tarafına yeni bir doğrultu, yeni bir biçim vermek. Mentörlük ilişkisinin amacı zaten mentee'nin istikametini belirlemesine yardımcı olmaktır.

 

          5. REHBERLİK:  Danışmanınız sizin hem yol arkadaşınız hem de arkanızda desteğini her zaman hissettiğiniz en önemli kişi olur. Danışanın olduğu yerden gitmek istediği yere gitmesinde yanında olan kişidir.

 

         6. DESTEK: Danışmanın danışanına yardım etmesi ve onu gitmek istediği yönde desteklemesidir. Sizler de mentörünüzden destek istemekte hiçbir zaman çekinmemeli ve açık olmalısınız. Emin olun bu durum mentörünüzü mutlu edecektir. Sizleri daima istekli ve azimli görmek danışmanlarınızın da sizlere güvenmesini sağlayacaktır.

 

          7. HEDEF: Yoluna yeni çıkmış bir mezunun kesinleştirdiği bir amacı olmayabilir çünkü;  her insanın birden fazla hedefi ve hayalleri mutlaka vardır. Önemli olan danışmanlarımızdan destek alarak amacımızı erken netleştirerek bir an önce adım atmalı ve odaklanmalıyız.

 

          8. EĞİTİM: Mentörlük sürecinin son gerekli aracı da tecrübe sahibi danışmanımızdan gerekli bilgileri en verimli şekilde alarak iki tarafın da faydalandığı eğitim sürecini tamamlamaktır.

 

'GKL2GKL Projesi'nin'  duyurusunu beklediğim günlerin aslında tarifi yok. Başvuru mailini aldığımda içimi kocaman bir heyecan kaplamıştı. Merak ediyordum acaba nasıl biriydi? Nerede yaşıyordu? Mezun olduğum da yaşadığım o karmaşık duyguyu anlayabilecek ve bana destek olacak  mı derken sonuçlar açıklanmış ve kendi memleketimden ama daha önceden bilmediğim, güler yüzlü ve samimi  mentörüm ile eşleşmiştim artık:) İlk buluşmamızda buluşacağımız yerde birbirimizi nasıl tanırız derken süreç ilerleyince sesini nerde duysam tanırım dediğimiz o yılların verdiği samimiyet oluştu. Projenin takibi için değerlendirme formuna 4 ay boyunca not aldık. Karşılıklı bilgi paylaşımında bulunarak danışmanım ile uzun bir yol katettiğimizi düşünüyorum. Danışmanımın enerjisi ve güneşli günlere olan inancı ikimizi de pozitif etkiledi. Nereye varmak istediğimi netleştirmemde çok faydası oldu.  

Yaşadığım süreçlerin çoğunu farklı veya aynı şekil de yaşadığı için bana beklediğimden daha fazla ilgi gösteren ve bilgi aktarımın da bulunan ayrıca yaşadığım zor süreçte de her zaman desteğini, güzel dualarını eksik etmeyen sevgili mentörüm @ozgerslan'a teşekkür ediyorum.

Haydi siz de yol arkadaşınızı bulun! Onlardan ilham alın! Genç kadınların desteklenmesi ve faydalanması için yapılan birçok mentörlük çalışmalarından sizler de benim gibi yardım alabilirsiniz. Mentörlük ilişkisinin 8 anahtarı sizlerin inancını ve heyecanını her zaman canlı tutacaktır.

ve ülkemin yaklaşık 40 milyonu size sesleniyorum sayın @güler.sabancı'nın dediği gibi ''PAMUK PRENSESİN UYANMAK İÇİN PRENSE DEĞİL, EĞİTİME ve CESARETLENDİRİLMEYE İHTİYACI VAR.'' Biz muhteşem kadınlardan cesaret aldık, sizde bizden alın! Güçlü yarınlara .. 

 

 

Benzer Gönderiler...

Eleştirel ve Yaratıcı Düşünme Becerisi

Merhaba sevgili kız kardeşlerim, bu yazımda sizlere 21.yy becerileri arasında çok önemli olduğunu düşündüğüm eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünme becerisinden bahsetmek istiyorum.

Yüksek Lisans ve Tez Yazma

Merhaba herkese, biliyorum ki birçok kız kardeşim ya benim gibi yüksek lisans yapıyor ya da yapmak istiyor. Ben de tez yazma sürecinde karşılaştığım durumlardan, edindiğim deneyimlerden yola çıkarak değinmek istedim.