PANDEMİ DÖNEMİNDE EVDE NELER YAPABİLİRİZ ?

 

PANDEMİ DÖNEMİNDE  EVDE NELER YAPABİLİRİZ ?

PANDEMİ DÖNEMİNDE EVDE NELER YAPABİLİRİZ ?

Esen Seven GKL Mezunu

Pandemi döneminde evde yapılabilecek etkinlik ve aktiviteler

Tüm dünyayı etkisi altına alan   COVID-19  salgını neden olduğu fiziksel ve ekonomik zararların yanı sıra bir sürü insanın psikolojisini de olumsuz yönde etkilemektedir. İletişim kurduğumuz çoğu kişide kaygı ve panik durumlarına neden olduğunu gözlemlemekteyiz. Telefon, mail ve sosyal medyada son zamanlarda gözlemlediğim, insanların panik ve kaygı içinde olduğu. Süreçte maalesef ki her geçen gün insanların olumsuz duygular beslediğini görüyorum. Aslında insanlar bu süreçteki kaygılarından kurtulabilmek ve daha pozitif bakış akışı kazabilmek İçin pek çok imkana sahipler.

Çoğu kişi evden çalışmaya başladı. Ama sürekli sosyal medyada paylaşımlardaki haberlerde maalesef ki olumsuz olarak çoğu kişiyi etkilemektedir  . Bu süreçte gündemden uzak kalmadan günlük işlerimizi de yürütebilmek için pek  çok şey yapabiliriz .

İlk zamanlarında kendimde gözlemlediğim, panik ve kaygım her geçen gün artıyordu. Evden çalışmaya alışmak zor bir süreçti fakat bu kaygımın her gün artması sağlığıma ve aileme de olumsuz etkilerde bulundu. Değiştirmek için bir şeyler yapmalıydım. Ufakcıkta olsa bu süreçte denemiş olduğum etkinlik ve aktivileri paylaşmak istedim .

Evde yapılacaklar listeme her gün olmasa da daha önce denemediğim ve denemek istediğim etkinlikleri mutlaka eklemeye çalışıyorum. Yemek yapabiliriz, dizi ve filmler izleyebiliriz (başka bir dilde ). Spor yapmak gün içerisinde enerjinizi  yüksek tutacaktır. Uzun zamandır yoga yapıyorum. Bu süreçte  internet sitelerine baktığımda çok fazla online siteler mevcut, online derslere katılabilirsiniz ve emin olun ki bedenimize  çok iyi gelecektir. Resim yapın, bu konuda azıcık yeteneksizim fakat uğraşmak ve bir şeyler karalamaya çalışmak iyi hissettiriyor. Müzelere sanal ziyaretler yapabilirsiniz. İnternetteki kurslara  ve e-sertifika programlarına katılabilirsiniz. Online çalıştaylara katılın. Bu çalıştaylarda kendi fikirlerinizi paylaşın ve diğer insanların fikirlerinin de kendi bakış açınızı ne kadar geliştirebileceğini gözlemleyin. E –kitap uygulamaları mevcut. Uzun süredir görmediğiniz sevdiklerinizi, akrabalarınızı arayabilirsiniz. Eminin ki size de  çok iyi gelecektir .Günlük ve haftalık planlar yaparak yapmak ve katılmak istediğiniz etkinlerin listesini oluşturabilirsiniz.Uygulamalar indirerek yeni şeyler öğrenebilirsiniz. En ama en önemlilerden bir tanesi de  sağlıklı beslenmemize dikkat etmeliyiz. Maalesef  evde olduğumuzdan dolayı mutfaklar en sevdiğimiz yer haline geldi. Sürekli olarak kahve, çikolata, tatlı gibi yiyeceklere odaklandığımı fark ettim,  buna dur demeliydim. Günlük olarak  belirli aralıklarda sağlığımı korumak amaçlı ufakta olsa tedbirler aldım.

Her şeyden önemlisi pozitif enerjimizi her zaman yüksek tutalım.

Herkese sağlıklı günler dilerim .

 

Benzer Gönderiler...

Being a Woman in Business

Being a woman in the workplace can be a unique and challenging experience, but also rewarding and fulfilling.