Pandemide Kariyer

 

Pandemide Kariyer

Pandemide Kariyer

Selin Taftaf GKL Mezunu

Herkesin uzaktan çalışma deneyimleri farklılık gösterebilir. Ancak, uzaktan çalışmanın getirdiği esneklikten ve yarattığı fırsatlardan da söz etmek mümkün.

Bir yılı aşkın bir süredir pandeminin etkisinde hayatımızı sürdürüyoruz. Bu dönemde alışkanlıklarımız, rutinlerimiz, sosyal hayatımız, iş hayatımız, akademik hayatımız, kısacası hayatımızın her alanında yaptığımız faaliyetler sadece bağlam değil şekil de değiştirdi ve zamanla bu yeni düzeni kanıksamaya başladık. Her gün erken kalkıp belki saatler süren bir trafiğin sonunda işe/okula giderken artık sadece uyanıp bilgisayar karşısına geçmemizin yeterli olduğu bir düzene geçtik. Bu düzen, belki işimizi/okulumuzu bağlam olarak konfor alanımıza, evimize taşımamıza neden oldu ancak bir yandan da evde olduğumuz için günün her anında erişilebilir ve uygun olduğumuzun varsayılabildiği, bilgisayarımızın, telefonumuzun ve internetimizin olmasının derslerimizi takip etmek ve iş hayatımızdaki yükümlülüklerimizi yerine getirmek için kafi sayılabildiği bir çalışma temposuna geçiş yaptık.

Evimizde veya yaşadığımız yerde, uzaktan eğitim ve çalışma için fırsatlarımız sınırlı olabilir. Pandemi dönemi de aslında uzaktan çalışmanın ne denli zor ve sınamalarla dolu olabileceğini de gözler önüne serdi. Kimimiz evdeki sorumluluklarımızı yerine getirirken toplantımızı kaçırdı, kimimiz çalan kapıya bakmak için derste öğretmenin söylediği en önemli noktayı atladı, kimimiz internet bağlantısında sorun yaşadığı için sınavlarına giremedi, bazılarımız uzaktan çalışmayı sevdi ve artık hep bu şekilde çalışmak istiyor, bazılarımız da bir an önce pandemi bitse de okullarımıza/ofislerimize dönsek diyor, belki bazılarımız da uzaktan çalışmayı hiç deneyimlemedi bile... her gün fiziksel olarak işlerine gitmeye devam etti.

Herkesin uzaktan çalışma deneyimleri farklılık gösterebilir. Ancak, uzaktan çalışmanın da getirdiği esneklikten ve yarattığı fırsatlardan da söz etmek mümkün. "Normal" şartlarda olsa belki gidemeyeceğimiz toplantılara, katılamayacağımız etkinliklere, artık "online" olarak katılabilir hale geldik. Halihazırda zaten oldukça geniş bir pencere sunan internet dünyasındaki imkanlar daha da çeşitlendi. Sadece kariyer anlamında değil, kültürel ve sosyal etkinlikler, konserler, tiyatrolar bile çevrimiçi düzenlenir oldu. Fiziksel olarak, yüz yüze gerçekleştirilen organizasyonların yerini tutup tutmaması tartışmaya açık olabilir, ancak salgınla mücadele ettiğimiz bu günlerde hem kariyerimizi hem de kişisel gelişimimizi destekleyebilecek birçok farklı etkinliğe erişme fırsatı da ortaya çıktı. Hayatımızdaki belirsizliklerin arttığı ve sağlığımızı muhafaza etmeye çalıştığımız bu dönemde, düzenlenen çevrimiçi etkinlikleri, seminerleri, farklı alanlardaki dersleri ve organizasyonları da olabildiğince takip etmemiz, yararımıza olacaktır. 

 

Benzer Gönderiler...

Eleştirel ve Yaratıcı Düşünme Becerisi

Merhaba sevgili kız kardeşlerim, bu yazımda sizlere 21.yy becerileri arasında çok önemli olduğunu düşündüğüm eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünme becerisinden bahsetmek istiyorum.

Yüksek Lisans ve Tez Yazma

Merhaba herkese, biliyorum ki birçok kız kardeşim ya benim gibi yüksek lisans yapıyor ya da yapmak istiyor. Ben de tez yazma sürecinde karşılaştığım durumlardan, edindiğim deneyimlerden yola çıkarak değinmek istedim.