Peki Ya Üniversite Bittikten Sonra?

 

Peki Ya Üniversite Bittikten Sonra?

Peki Ya Üniversite Bittikten Sonra?

Kardelen Deniz GKL 2017 Mezunu

Merhabalar, Küçüklükten başlayıp hepimiz geleceğimiz adına doğru kararlar verebilmek için adımlar atıyoruz. Kendimize fayda sağlama, beceriler kazanma gibi. Yapabileceğimiz meslekler arasında seçim yapıp ileride hayatımızın parçası olacak alanı seçiyoruz. Peki ya üniversite bittikten sonra?

Üniversite daha bitmeden iş telaşına kapılırız. Gelecek kaygısı çok fazla olduğu için aklımızda sürekli mezun olduktan sonra ne yapacağımız, sürecimizin nasıl ilerleyeceği, karşımıza çıkacak olumsuzluklarla nasıl baş edeceğimiz, bulunacağımız yerde mutlu olamama korkusu gibi bir sürü düşünce yer alır beynimizde.

Ben de üniversiteden yeni mezun olmuş bir birey olarak bu duruma bakış açımı dile getirmek istiyorum. Okul bitmeden önce bu kaygılar bende de vardı. Fakat işe başladıktan sonra mühim olan  mevzunun orada kendimizi mutlu hissedip işimizi severek yapmanın önemini anladığım için bu düşüncelerden biraz olsun sıyrılma şansına eriştim. Aslında tüm bunları deneyimlemeden önce çevremdeki kişilerin bizzat bu durumları yaşadıklarına şahit olduğum için telaş etmemem gerektiğinin farkına vardım. İlk adım olarak kendime ne istediğimi biliyor muyum sorusunu sordum. Cevabını verebildikten sonra bunun sağlanması için gereken yeterlilikleri kendime kazandırmak için yol almaya başladım. Çünkü biliyorum ki en doğru zamanda olmam gereken yerde çalışmaya başlayacağım.

Üzerimizde bulunan telaş bizi yanlış yerlere yönlendirebilir. Mesleğimden gelen çeşitli alanlarda çalışabilme imkanımla karşıma çıkan her fırsatı değerlendirmeye aldım. Fakat geri dönüş aldığım bir işletmeden sonra aslında değerlendirmem gereken kısmın gerçekten isteğim doğrultusunda olabilecek yerler olmasını anladım. Çünkü eğer orada çalışmaya başlasaydım uzun süre tutunamayacak ve karamsarlığa kapılacaktım. Hemen ilgi alanımdan o bölümü çıkardım.

Kendimizi tanımak ve isteklerimizin farkında olmak çok önemli. Tüm bunları yaparken de sabrı ve gayreti cebimize koyduktan sonra aşamayacağımız engel yoktur. Unutmamalıyız ki başımıza gelen olaylar sadece bize olmuyor. Herkes bu süreçlerden geçiyor.

İnancınızın hep yanınızda olması dileğiyle.

Benzer Gönderiler...

Being a Woman in Business

Being a woman in the workplace can be a unique and challenging experience, but also rewarding and fulfilling.