Sonunu Düşünerek İşe Başla

 

Sonunu Düşünerek İşe Başla

Sonunu Düşünerek İşe Başla

Fadime Özdemir GKL Mezunu

Merhaba okumaya başlamadan sakince düşünebileceğiniz bir ortam oluşturmanızı istiyorum. Eğer şu an uygun değilseniz bile aklınıza geldiğinde ihmal etmeyiniz. Bir yolculuğa çıkıyoruz, hazır mısınız? :) Kendi cenazemizi ziyaret edeceğiz. Hayal edin, cenazenizde kimin hangi yönünüz hakkında yorum yapmasını ya da hangi başarılarınızdan bahsetmesini istersiniz. Okumaya devam etmeden geleceğe gidip gelelim, ne dersiniz?

“SONUNU DÜŞÜNEREK İŞE BAŞLAMA”NIN ANLAMI

Sonunu düşünerek işe başlamak, varacağımız noktayı iyice belirleyerek başlamak demektir, attığınız adımların her zaman doğru yönde olmasını sağlamak için nereye gittiğinizi bilmektir.

İnsanlar bazen boş zaferler kazandıkları hissine kapılırlar. Elde ettikleri başarı onlardan daha çok değer verdiklerini almıştır ve tatmin değillerdir. Fazla para, şöhret ya da bilgelik kazanmak kendilerini kör etmiştir. Bizim için neyin önemli olduğunu bilmek yaşantımızda fark yaratacaktır. Eğer yönümüzü doğru yöne çevirmediysek hızla yanlışın içine doğru ilerliyoruz demektir. Cenaze töreninde hakkınızda neler söylenmesini istediğiniz üzerinde düşünürseniz başarı tanımı beraberinde gelecektir.

Her şey iki kez yaratılmıştır

“Sonunu düşünerek işe başla”, her şey iki kez yaratılmıştır ilkesine dayanır. Her şeyin bir zihinsel bir de fiziksel oluşumu vardır. İlk önce çizilir sonra inşa edilir değil mi? Herkes girişimci olmak istiyor, her şeyi planlamış, karşılaşılacak sorunları düşünmüş olması gerekir. Hiçbir araştırma, planlama yapmadan girişiminizi ne kadar hayatta tutabilirsiniz?

Kişisel Misyon Bildirgesi

Kişisel Misyon bildirgesini, kişisel anayasa gibi düşünebilirsiniz. Anayasamızı değerlerimizi temel alarak belirlemeliyiz ki yanlış yola sapmayalım. Değerler sizi siz yapan ilkelerimiz. Hepimizin önemsediği çok önemli ilkelerimiz var ya onlar değerleriniz. Örneğin yalan söyleyen birisi ile asla arkadaşlık kurmuyorsanız sizin öncelikli değeriniz dürüstlük, dostluk ise ikinci planda kalıyor demektir. Değerlerinizi belirlemek için internette değerler neler diye araştırırsanız uzun bir liste bulacaksınız. Kendiniz için 5 tane seçin ve bundan sonraki yaşamınızda karar verirken ya da bir davranış sergilerken bunlarla uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz ve daha etkili olabilirsiniz.

Herkesin hayatta kendine özgü misyonu ve değerleri var… Dolayısıyla kişinin yerini doldurabiliriz ve ya tekrarlayabiliriz.

Hatırlıyor musunuz, 1.alışkanlıklar insana özgü yeteneklerden öz bilinç, özgür irade, hayal gücü ve vicdan. Bu alışkanlıklar için hayal gücü ve vicdan bize yardım edecek. Hayal gücümüz ile cenaze törenimize gittik ve “Merhumu nasıl bilirdiniz ”sorusunun cevabını aldık.

Vicdanınız da kararlarınız için değerleriniz ile birlikte doğruyu bulmanıza yardımcı olacaktır. 

Misyonunuzu kararlaştırırken kendinizin içinde bulunduğunuz rol alanları neler ise bunlara göre farklı misyonlar belirlemek daha iyi sonuç verecektir. Sonuçta şirketin görev ve sorumlulukları ile bir aileninki farklılar. Burada etki alanlarını belirleyip bu alan içinde karakter özelliklerinin, katkılarının ve başarılarının küçük bir analizini yaparsan senin için yönetim daha kolay ve verimli olacaktır.

Unutmadan misyonun önceliklerin sürekli değişebilir bu gayet normal fakat kaldığın yerden devam et ve değişime açık ol Etkili İnsan :)

Benzer Gönderiler...

Eleştirel ve Yaratıcı Düşünme Becerisi

Merhaba sevgili kız kardeşlerim, bu yazımda sizlere 21.yy becerileri arasında çok önemli olduğunu düşündüğüm eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünme becerisinden bahsetmek istiyorum.

Yüksek Lisans ve Tez Yazma

Merhaba herkese, biliyorum ki birçok kız kardeşim ya benim gibi yüksek lisans yapıyor ya da yapmak istiyor. Ben de tez yazma sürecinde karşılaştığım durumlardan, edindiğim deneyimlerden yola çıkarak değinmek istedim.