Üniversitede Yurtdışı Fırsatları

 

Üniversitede Yurtdışı Fırsatları

Üniversitede Yurtdışı Fırsatları

Av. Damlanur İpek GKL Mezunu

Üniversite okuyan gençlerin neredeyse hepsinin aklında en azından bir dönem olmak üzere yurt dışında okuma fikri bulunmaktadır. Farklı bir ülkede eğitim almak, o ülkenin kültürüne dair bir şeyler öğrenmek, yabancı dilini geliştirmek, farklı ülkeden insanlarla tanışıp kaynaşmak ve çevre edinmek, üniversite sonrası için iş ve staj imkanları yaratmak gibi sebeplerden dolayı üniversite çağındaki gençlerin yurt dışına çıkmak istemesi söz konusudur. Üniversitede yurt dışına çıkmak isteyenlerin önünde birçok alternatif bulunmaktadır. Bu noktada, devletten ekonomik destek alarak da bu isteklerini yerine getirmelerine olanak tanınmaktadır. 

Üniversite okuyan gençlerin neredeyse hepsinin aklında en azından bir dönem olmak üzere yurt dışında okuma fikri bulunmaktadır. Farklı bir ülkede eğitim almak, o ülkenin kültürüne dair bir şeyler öğrenmek, yabancı dilini geliştirmek, farklı ülkeden insanlarla tanışıp kaynaşmak ve çevre edinmek, üniversite sonrası için iş ve staj imkanları yaratmak gibi sebeplerden dolayı üniversite çağındaki gençlerin yurt dışına çıkmak istemesi söz konusudur. Üniversitede yurt dışına çıkmak isteyenlerin önünde birçok alternatif bulunmaktadır. Bu noktada, devletten ekonomik destek alarak da bu isteklerini yerine getirmelerine olanak tanınmaktadır. 


Öğrencilerin Yurt Dışına Çıkması İçin En Uygun Alternatifler Nelerdir? 


Yurt dışına çıkma hayali; her gencin aklında bulunmaktadır. Ancak, öğrencilerin yurt dışına çıkarken gezmek dışında da gerçekleştirmek istedikleri farklı amaçları bulunmaktadır. Bu noktada, üniversite öğrencileri için çok uygun olan yurt dışı programlarının olduğunu söyleyebiliriz. Gelin, hep birlikte bu alternatiflere bir göz atalım! 


Erasmus

Erasmus; neredeyse her üniversite öğrencisinin hayalidir. Gidilen ülkeye ve kayıtlı olunan programa göre Erasmus şartlarının farklılık göstermesi söz konusudur. Ancak, en az bir dönem olmak üzere yurt dışındaki bir üniversitede öğrenim görme şansı sunulmaktadır. Avrupa'nın en iyi üniversitelerinde okuma şansının sunulduğu öğrenci değişim programına başvurmak istiyorsanız okuduğunuz bölümde iyi bir not ortalamasına sahip olmanız gerekmektedir. Buna ek olarak, Erasmus ile gittiğiniz üniversitede almış olduğunuz derslerin kendi bölümünüzdeki derslere denk olması sayesinde dönem kaybı yaşamadan yurt dışında okuma fırsatını elde etmiş olursunuz. 
Erasmus programı ile yurt dışına giden öğrencilere aylık hibe verilmektedir. Bu noktada, maddi olarak da şartlarınızı çok zorlamamış olursunuz. 


Work and Travel 


Yurt dışına çıkmak isteyen her üniversite öğrencisinin aklında Work and Travel programı bulunmaktadır. Bu program sayesinde öğrencilerin üç dört ay gibi bir süre boyunca Amerikan vatandaşı gibi yaşama şansları doğacaktır. Öğrencilerin İngilizce seviyelerine ve diğer özelliklerine uygun olarak kendilerine bir iş bulunması söz konusudur. Haftada ortalama 35-40 saat çalışan öğrenciler; üç ay boyunca çalışıp bir ay boyunca ise kazandıkları paranın keyfini çıkarma şansına sahip olmaktadırlar. 
Work and Travel kayıtları; her yıl Eylül ayında yapılmaktadır. Programa erkenden kayıt olanların hem maddi olarak hem de iş bulma konusunda daha avantajlı olduğunu belirtmek gerekir. 


Aiesec


Hem yurt dışına çıkmak hem de gönüllü projelerde çalışmak isteyen öğrenciler için oluşturulmuş faydalı bir programdır. Aiesec'e belirli bir ücret ödeyenler, dünyanın herhangi bir yerinde kendilerine uygun bir proje bulunmasını sağlarlar. Genel olarak 6-8 hafta süren projeler sırasında konaklama ve yemek ücretleri; projenin yapıldığı yere aittir. Global Volunteer programı olarak bilinen bu fırsattan faydalanmak oldukça avantajlıdır. 


European Voluntary Service 


Avrupa Gönüllülük Hizmeti; yurt dışına çıkış alternatifleri arasında yer almaktadır. 18-30 yaş arasındaki gençlere hitap eden bu programa katılmak için üniversite öğrencisi olma zorunluluğu yoktur. Daha uzun projelere katılım şansı bulunmaktadır. Maddi imkanların daha iyi olduğu bir projedir. Devletin ayırmış olduğu hibeden kendi üzerinize düşen payı alarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. 


Interrail 


Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından hazırlanan bir uygulamadır. Buna göre, her yaştan insanın sahip olabileceği göster-geç bilet sayesinde yurt dışında bulunanlara ekonomik ulaşım imkanı sunulmaktadır. Bir başka deyişle, kişinin aynı biletle istediği yer ve zamanda trene binmesi mümkün olmaktadır. Bu noktada, yurt dışına çıkmak isteyen gençlerin gezmek istedikleri yere ve uygun tarihlere göre biletlerini ayarlaması ve ekonomik bir biçimde yolculuk yapması imkanı sunulmaktadır. 


Interbus


Interbus Turizm A.Ş; Interrail'in daha kapsamlı bir versiyonudur. Üniversite öğrencisi gençlerin neredeyse tüm Avrupa'yı gezmelerine imkan tanınmaktadır. Tren ile yolculuk yapmayı sevmeyenler için en doğru alternatiftir. Bunun yanı sıra, yolculuk sırasında deneyimli ekip üyelerinin kişiye yol göstermesi söz konusudur. 


Au Pair


Au Pair; uluslararası kültürel değişim programı olarak bilinmektedir. Öğrencilerin sınır tanımadan bir ülke seçmeleri ve burada kendilerini evlerinde ağırlamayı kabul eden bir aileyle beraber konaklamaları söz konusu olmaktadır. Ancak, öğrencilerin, evlerinde kaldıkları ailenin çocuklarıyla ilgilenmesi şartı koşulmaktadır. Au Pair programında öğrencilerin en az bir ay boyunca seçtikleri ülkede kalması söz konusudur. Bu süre içerisinde istedikleri takdirde dil okuluna gidebilirler. Ancak, ABD ve Kanada'ya gitmek isteyenlerin ise bir yıl kalması istenmektedir. 


Emmaüs 


Yurt dışına gitme hedefi belirli olan kişilere hitap etmektedir. Fransa'ya giderek burada gönüllü olarak çalışmak ve bu sayede Fransızca'nızı geliştirmek istiyorsanız bu program tam size göre! Öğrencinin Fransa'da ne kadar kalacağı tamamen kendisi tarafından belirlenmektedir. Yapılacak işler ise çeşitlilik göstermektedir. Bahçe düzenlemek, kıyafet düzenlemek ve satmak, tamir işlemleri yapmak gibi farklı çalışma alternatifleri bulunmaktadır. Konaklama imkanı olarak ise odalar, çadırlar veya karavanlar bulunmaktadır. 


Camp in My Garden 


Yurt dışına yalnızca gezme amaçlı olarak çıkan üniversite öğrencilerine hitap etmektedir. Herhangi bir yerde çalışma veya kalma zorunluluğu yoktur. Bu programda üniversite öğrencilerinin yalnızca çadıra sahip olması gerekmektedir. Kendilerini bahçesinde ağırlamayı kabul eden bir aile buldukları takdirde konaklama sorununu çözmüş olurlar. Bir başka deyişle, ailenin bahçesinde belirli bir süreyle kamp yapılmaktadır. 
Sonuç olarak, üniversite öğrencilerinin hem okuma, hem çalışma hem de gezme amaçlı olarak yurt dışına çıkmasını mümkün kılan alternatifler bulunmaktadır. 

 

Benzer Gönderiler...

Eleştirel ve Yaratıcı Düşünme Becerisi

Merhaba sevgili kız kardeşlerim, bu yazımda sizlere 21.yy becerileri arasında çok önemli olduğunu düşündüğüm eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünme becerisinden bahsetmek istiyorum.

Yüksek Lisans ve Tez Yazma

Merhaba herkese, biliyorum ki birçok kız kardeşim ya benim gibi yüksek lisans yapıyor ya da yapmak istiyor. Ben de tez yazma sürecinde karşılaştığım durumlardan, edindiğim deneyimlerden yola çıkarak değinmek istedim.