Video Mülakatlara Nasıl Hazırlanmalıyız?

 

Video Mülakatlara Nasıl Hazırlanmalıyız?

Video Mülakatlara Nasıl Hazırlanmalıyız?

Dilek Mutlu GKL Mezunu

Arkadaşlarımın video mülakat süreci hakkında soru işaretleri ile dolu olduğunu fark ettikten sonra bu konuda bu zamana kadar edindiğim video mülakat tecrübelerimden faydalanarak bir yazı hazırlamaya karar verdim. Hayalinizdeki şirkete veya kuruluşa başvurdunuz. İlk aşama olan özgeçmiş görüntüleme aşamasını geçtiniz ve sıra ikinci aşama olan Video Mülakat aşamasında. Bu güzel haber çünkü özgeçmişiniz beğenildi. Şimdi görsel ve sözel olarak kendinizi doğru ifade etmenin tam sırası.

Arkadaşlarımın video mülakat süreci hakkında soru işaretleri ile dolu olduğunu fark ettikten sonra bu konuda bu zamana kadar edindiğim video mülakat tecrübelerimden faydalanarak bir yazı hazırlamaya karar verdim.

Hayalinizdeki şirkete veya kuruluşa başvurdunuz. İlk aşama olan özgeçmiş görüntüleme aşamasını geçtiniz ve sıra ikinci aşama olan Video Mülakat aşamasında. Bu güzel haber çünkü özgeçmişiniz beğenildi. Şimdi görsel ve sözel olarak kendinizi doğru ifade etmenin tam sırası.

Video Mülakat ile Skype Mülakatı arasındaki fark ne?

Video mülakatı Skype mülakatı gibi interaktif değil. Karşınızda daha önce kaydedilmiş bir bant var. Bu yöntemle karşılıklı iki tarafın uygun olduğu zamanı bulmaya gerek kalmadan, adayın uygun olduğu zamanda verilen son tarihe kadar video mülakatını gerçekleştirebilmesi mümkün. Bu bence oldukça güzel ve avantajlı. Sabit sorular dışında, sizin cevaplarınıza göre gelecek ekstra herhangi bir soru olmadığından da daha az riskli.

Video Mülakat için nasıl bir mekân seçmeliyim?

Tahmin ettiğiniz gibi sessiz bir ortam olmalı. Bir sınıfta, kafede vs gerçekleştirmeniz halinde internetin mülakat sırasında kesilmesi, bir arkadaşınızın girmesi ve dikkatinizin dağılması gibi riskler var. Evde yalnız olmanız en güzel seçenek olabilir.  Arka planın sade bir duvar/pencere vs olmasına, yüzünüzün iyi ışık alıp almadığına dikkat etmenizi öneririm.

Video Mülakat için nasıl giyinmeliyim?

Normal bir mülakattan farklı düşünmemenizi öneririm. Evde kamera karşısında da olsanız, giydiğiniz basit ama şık bir gömlek mülakata verdiğiniz önemi yansıtır.

Video Mülakata nasıl hazırlanmalıyım?

Gelebilecek potansiyel sorular hemen hemen aynı, bunlara internet üzerinden mülakat soruları yazarak ulaşabilirsiniz.

Sonrasında bu soruları İngilizce/Türkçe ve firmanın ortak dili hangisi ise o dilde yazmanızı öneririm.

Sonrasında ise bunlara, sakin bir kafayla gerçekten sizi yansıtacak cevaplar yazmanızı. (Her iki dilde de)

Son olarak tüm bu yazıları okuyup, ayna karşısında kendinize bakarak (kâğıtlara bakmadan) prova yapmanız kalıyor.

Tüm bu aşamalardan ve birkaç provadan sonra video mülakatına hazırsınız demektir!

 

Birkaç İpucu:

  • Video mülakat o iş için ne kadar istekli olduğunuzu göstermeniz için güzel bir fırsat.
  • Sahte olmaktan kaçının kendiniz olun ve doğal gülümsemeniz ile video mülakat boyunca gülümsemeye çalışın. Pozitif enerji önemlidir J
  • Hazırladığınız kâğıtları kopya gibi duvara yapıştırıp veya yanınıza alıp okumaya kalkmayın, bu anlaşıldığında yanıt pozitif olacakken bile negatife çevrilebilir. Böyle bir riske atmayın derim, kendinize güvenin, şans sizinle olsun!

Benzer Gönderiler...

Tekniklerle SınAvlamak

"Biliyorsunuz av, iyi avcının ayağına gelir. Doğrudur şüphesiz ama avcı kim, av kim? İşte bu, üzerine parmak basılacak bir sorudur baylar." Dostoyevski

Hayat ve Mücadele

Pek çok şey için mücadele etmemiz gerekir hayatta .