Yabancı Dilini Geliştirmek İsteyenlere Küçük Bir Öneri

 

Yabancı Dilini Geliştirmek İsteyenlere Küçük Bir Öneri

Yabancı Dilini Geliştirmek İsteyenlere Küçük Bir Öneri

Merve Atik GKL Blog Yazarı

Giderek küreselleşen dünya ile birlikte günümüzde yabancı dil öğrenmenin de önemi giderek artıyor. İş verenlerin aradığı en önemli yetkinliklerden biri haline geliyor ve aynı zamanda sadece çalışma fırsatı yakalamak için değil, kariyerini akademik olarak ilerletmek isteyenler için de oldukça önem taşıyor.

Hem iş başvurularında hem de akademik kariyere devam etme anlamında yabancı dil bariyeri karşısına çıkan biri olarak bu konuyla ilgili uyguladığım yöntemi sizinle paylaşmak istedim. Çünkü biliyorum bu anlamda benim gibi zorlanan birçok kız kardeşim var.

Şöyle çalışıyorum; ilk olarak her hafta için spesifik bir konu seçiyorum. Örneğin; history, travel, sports gibi konular olabilir. İlgi alanınıza göre bu konuları seçebilirsiniz. Sonra o hafta için seçtiğim konunun önemli ve karşıma çıkabilecek kelimelerini çıkartıyorum. Bunun için kendime konu konu ayrılmış bir reading kitabı aldım. Siz de bu tarz bir reading kitabı edinebilirsiniz. Ben konuyla ilgili kelimeleri kitaptan seçiyorum çünkü benim edindiğim kitap her konudan önce kelime listesi veriyor. Ama tabii bu kelimeleri siz internet üzerinden de araştırarak bulabilirsiniz. Örneğin; “ history kelime listesi” olarak aratınca mutlaka karşınıza birçok kelime çıkacaktır. Bu kelimeleri belirledikten sonra ise her kelime için Longman sözlükten örnek birer cümle buluyorum. Ben bu aşamada daha çok anlayabildiğim cümleleri tercih ediyorum ki akılda daha kalıcı olsun.

Daha sonrasında ise bu öğrendiğim ve örnek cümle bulduğum kelimeleri kullanarak konu ile ilgili writing çalışması yapıyorum. Bu çalışmayı ilk etapta daha çok örnek cümleleri kullanarak yapmaya çalışıyordum ben ama gün geçtikçe onları kullanmadan kendim cümle kurabilmeye başladım.

Son aşama ise konu ile ilgili reading çalışması yapma. Bunun için spesifik konulara ayrılmış bir reading kitabı edindiğimi belirtmiştim. Ama yine internet üzerinden çeşitli makaleler ya da haber yazıları okuyarak reading çalışması yapabilirsiniz. Yine bu çalışmayı yaparken de okuduğum parçada bilmediğim kelimeleri belirleyerek aynı şekilde çalışıyorum. Hem de bu şekilde döngüsel bir çalışma yapmış oluyorum.

Sonuç olarak her hafta belli bir konu özelinde çalışarak siz de kelime bilginizi geliştirebilir, hem writing  hem de reading eksiğinizi kapatabilirsiniz. Ben bu çalışma yöntemini 2 aydan fazla süredir her hafta uyguluyorum ve faydasını kesinlikle görmeye başladım. Artık öğrendiğim kelimler aklımda daha çok kalıyor, daha rahat cümle kuruyor ve okuduğumu daha iyi anlayabiliyorum. Kendimde olan bu gelişmeyi farkettiğim için sizlerle de paylaşmak istedim. Umarım sizin için de faydalı olur.

Öncelikli olarak her şeyin başı inanmaktan geçiyor. Ben de yeni mezun olduğum bu süreçte karşıma çıkan yabancı dil bariyerini kendime inanarak ve bu şekilde çalışarak aşmaya çalıştım ve devam ediyorum. 

Sevgiler, selamlar...

 

 

 

Benzer Gönderiler...

Eleştirel ve Yaratıcı Düşünme Becerisi

Merhaba sevgili kız kardeşlerim, bu yazımda sizlere 21.yy becerileri arasında çok önemli olduğunu düşündüğüm eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünme becerisinden bahsetmek istiyorum.

Yüksek Lisans ve Tez Yazma

Merhaba herkese, biliyorum ki birçok kız kardeşim ya benim gibi yüksek lisans yapıyor ya da yapmak istiyor. Ben de tez yazma sürecinde karşılaştığım durumlardan, edindiğim deneyimlerden yola çıkarak değinmek istedim.