Yeni Yılı Kucaklarken 2020’den Öğrendiklerimiz

 

Yeni Yılı Kucaklarken 2020’den Öğrendiklerimiz

Yeni Yılı Kucaklarken 2020’den Öğrendiklerimiz

Ecenur Ulusoy Salihoğlu GKL Mezunu

İyisiyle kötüsüyle, kendimizi tanıdığımız, farkındalıklarımızın fazlasıyla arttığı, şükretmeyi öğreten 2020, çok şükür ki bitti diyoruz. 

Birçok şeyin planladığımız gibi gitmediği zorlu bir pandemi yılı geride kaldı. Şaşırdık, üzüldük, heyecanlandık, umutsuzluğa kapıldık, huzur bulduğumuz evlerimizde hasretle dışarıya baktık, seyahat edebilmek en büyük hayalimiz oldu ve de en son ne zaman bir yakınımıza sarıldığımızı unuttuk. Öte yandan mutfağa pek girmeyen insanlar her gün farklı yemekler yapmaya başladı, evlerimiz ofise dönüştü, telefon ve bilgisayarlarımız üzerinden buluştuk sevdiklerimizle ve mat üzerine daha önce hiç çıkmayanlar yogi oldu. 

Bu sene iyilik kavramına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Sağlık, her zaman dileklerimizin arasında olurdu ancak bu yıl ilk sırada yer alıyor. Maske, mesafe ve hijyen üçlüsü ile beden sağlığımızı korumaya çalışıyoruz. Ancak beden sağlığının yanı sıra mental sağlığımız da büyük önem taşıyor.

Zorluklarla dolu bu yıl bize içimize dönmeyi de öğretti. Bedenimizin değerini fark ederken iyi olmak için farklı uğraşlar verdik. Meditasyona başladı bir çoğumuz. Umutsuzluğa kapıldığımız her an, hep birlikte derin nefesler alıp verdik.  Yoga ve meditasyonla öz farkındalığımızı artırıp sakinleşirken, pilatesle şekle girdik.

Online kanallar ile buluştuk, çalıştık, kahve içtik, doğum günlerimizi kutladık, mezun olduk, evlendik. Bir araya gelebilmek için bulabildiğimiz her fırsatı değerlendirdik. Sevdiklerimizin özlemi ile dolup taşarken “bi sesini duyayım” kalıbı, “bi yüzünü göreyim” oldu.

Kabullendik. Hiç aklımıza gelmeyecek bu dönemin varlığını ve değişimin kaçınılmaz olduğunu kabul ettik. Sürece teslim olup bu dönemi eğlenceli hale getirmenin yollarını aradık, bulduk. Küçük şeylerden mutlu olabileceğimizin dersini verdi 2020, ve hala vermekte.

Yasaklardan sonra dışarı ilk çıkışımız, aile ve arkadaşlarımızla uzun zaman sonra ilk yüz yüze görüşmemiz...Şükredecek çok şeyimiz olduğunu farkettik.

2020 bizi ne kadar yorup üzse de, artık önümüze daha farklı, daha farkındalık sahibi bireyler olarak bakıyoruz. Bu pandemi yılından öğrendiğimiz ne kadar çok şey varsa, yeni yıl için bir o kadar da dileğimiz var. 

Dünyaca iyileştiğimiz bir yıl olsun 2021.

Benzer Gönderiler...

2020'li yıllara damga vuracak çalışma şekli: Dijital Göçebelik

Koronavirüs dolayısıyla remote ve freelance çalışmanın popülerliği gün geçtikçe artıyor. Türkiye’de henüz pek bilinmeyen, Y Kuşağı’nın geliştirdiği yeni çalışma şekillerinden yalnızca biri olan dijital göçebelik, Dünya üzerinde birçok ülkede özellikle yazılım ve iletişim sektöründe son derece yaygın. Birçok beyaz yakalıya bir ütopya gibi gelebilecek hem seyahat etme hem de profesyonel hayatta ilerleme fikri dijital göçebelik ile ulaşılabilir hale geliyor.