Yurt Dışı Gönüllü Çalışma Kampı Deneyimi

 

Yurt Dışı Gönüllü Çalışma Kampı Deneyimi

Yurt Dışı Gönüllü Çalışma Kampı Deneyimi

Merve Atik GKL Blog Yazarı

Merhaba, bu yazımda sizlere her yaştan bireyin katılabileceği yurt dışı gönüllü çalışma kamplarından bahsetmek istiyorum. Gönüllük deneyimi herkesi mutlu eden, içini ısıtan bir deneyim bir de tabii bu deneyimin yanına yabancı dilini geliştirme ve farklı bir ülkeyi- farklı bir kültürü tanıma fırsatı da eklenince daha da keyifli bir hal alıyor.

Ben de bu amaçla küçük bir miktar ücret ödeyerek 15 günlüğüne İspanya’nın Valencia şehrinin, Albir kasabasına gittim. Kasaba dediğime aldanmayın, Albir denize kıyısı bulunan İspanya’nın en gözde tatil yerlerinden biri. Öncelikle şunu belirtmek isterim benim gittiğim kurum Gençlik Servisleri Merkezi pasaport, vize ve yol masraflarınız karşılamıyordu ama güzel olan tarafı ise yaptığınız gönüllü çalışma karşılığında kalacak yer ve yemek masrafınızın karşılanmasıydı.

Benim gittiğim proje bir arkeolojik kazı alanında çalışma üzerineydi. Ama gönüllü çalışma deneyimi projeden projeye değişiklik gösteriyor. Küçük çocuklara İngilizce öğretmekten tutunda bir restorasyon çalışmasına katılmaya kadar seçenekler mevcut. Ben bir sosyolog ve tarihçi olarak kendime en yakın arkeolojik kazı alanında çalışmayı gördüğüm için tercihim bu yönde oldu ve bu çalışmaya dahil olmaktan çok zevk aldım.

Projelerin yaş aralığı ve süresi de gittiniz ülkeye göre değişiklik gösteriyor. Genellikle yaş aralığı 18-30 yaş ve proje süreside 7-30 gün arasında değişkenlik gösteriyor. Gönüllü çalışma projeleri ile birlikte, her ülkeden her yaştan birey ile bir araya gelme, yabancı dilinizi az da olsa geliştirme ve farklı kültürleri tanıma şansı elde ediyorsunuz. Bunun yanında bir gönüllü çalışmanın parçası olmanın zevkini tatmış oluyorsunuz.

Ben kesinlikle herkesin bu deneyimi yaşamasını öneririm. Siz de benim gibi bu deneyimi Gençlik Servisleri Merkezi aracılığı ile yaşayabilir ya da başka aracı kurumları, başka yurtdışı gönüllü çalışma programlarını araştırabilirsiniz (Pi Gençlik Derneği gibi). Ama benim gittiğim kurumun avantajlı tarafı şu küçük bir miktar ücret ödeyip kampa gittiğiniz için başvurunuzun olumsuz sonuçlanması mümkün değil mutlaka tercih ettiğiniz kamplardan birine yerleştiriliyorsunuz.

Siz de bu fırsatı kullanarak dünyanın farklı faklı ülkelerine giderek, farklı kültürler tanıma ve gönüllü çalışma şansı elde edebilirsiniz.

Sevgiler, selamlar…


 

Benzer Gönderiler...

Eleştirel ve Yaratıcı Düşünme Becerisi

Merhaba sevgili kız kardeşlerim, bu yazımda sizlere 21.yy becerileri arasında çok önemli olduğunu düşündüğüm eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünme becerisinden bahsetmek istiyorum.

Yüksek Lisans ve Tez Yazma

Merhaba herkese, biliyorum ki birçok kız kardeşim ya benim gibi yüksek lisans yapıyor ya da yapmak istiyor. Ben de tez yazma sürecinde karşılaştığım durumlardan, edindiğim deneyimlerden yola çıkarak değinmek istedim.