BENİM GKL HİKAYEM...

 

BENİM GKL HİKAYEM...

BENİM GKL HİKAYEM...

Dila Aysu GKL Mezunu

Geleceğin Kadın Liderleri Projesi ile yolum nasıl kesişti? GKL'yi farklı kılan şey ne? Bu projede sizleri neler bekliyor?

Bu sene 10. Kez düzenlenecek olan GELECEĞİN KADIN LİDERLERİ projesi ile yolum 2018’de kesişti. Projeye ilk kez 2017 yılında başvurmuştum. O yıl çok fazla staj, eğitim, burs başvurusu yapmış ve üst üste gelen olumsuz cevaplarla kendime ve sisteme olan inancımı tamamen kaybetmiştim. GELECEĞİN KADIN LİDERLERİ projesinin ilk elemesini geçmiş ve video mülakat aşamasında nasılsa bundan da olumsuz cevap gelecek hissiyatıyla mülakatı tamamlama gücünü dahi kendimde bulamayarak esasen kendi sürecimi sonlandırmıştım. Aradan geçen bir senede kişiliğim ve hedeflerim adına kendimde çok şeyin değiştiğini fark ettim. 2018 döneminde tekrar başvurdum. Ve her şeyin doğru bir zamanı olduğu ancak o doğru zaman geldiğinde en güzel şekliyle gerçekleşeceği düşüncem beni yanıltmadı ve bu kez bütün aşamaları tamamlayarak o yıl Trabzon’da gerçekleşen projeye gitmeye hak kazandım.

Açıkçası öğrencilik hayatım boyunca çok fazla eğitime başvurmuş birkaç günlük dönemsel çalışmalarda görev almıştım. Bu projenin de iki gün boyunca bizleri iş hayatına hazırlayacak eğitimlerden oluştuğunu araştırmalarım sırasında öğrenmiştim. Ama orada yazmayan ve katıldığım bütün eğitimlerden farklı olan bir şey vardı ki o da mezunlarla, mentörlerle ve gönüllülerle kurulan gönül bağıydı.

Eğitim süresince alanında fark yaratmış pek çok başarılı kadından hikayeler dinledik, önceki dönem proje mezunlarıyla sohbetler ettik, mülakat simülasyonları gerçekleştirdik, şirket yöneticileriyle bir araya gelme fırsatı bulduk ve harika dostluklar kurduk. Kendi adıma bu tarz projelerde en çok eleştirdiğim nokta başvuruların saygın üniversitelerin, saygın bölümlerindeki öğrencilerini hedeflemesiydi. Geleceğin Kadın Liderleri fırsat eşitliği anlamında Türkiye’nin her yerinden, her bölümden 100 genç kadını itinayla seçmiş ve bizleri ortak paydada bir araya getirmişti…

Tam eğitim bitti dönüyoruz diyordum ki projenin asıl amacının burada devreye girdiğini fark ettim. Daha önceki mezunların ve bu projenin gönüllüsü birbirinden değerli başarılı iş kadınlarının bir arada olduğu bir ailede buldum kendimi. Her daim birbirinden haber alan, güzellikleri paylaşan, sorunlarını dertleşen, başarıları birlikte kutlayan, fikir alışverişinde bulunan… Eğitim sonrasında da yine online pek çok platformdan kendimizi geliştirmemiz için bize imkanlar sunulmaya devam etti ve aslında KAGİDER ile olan bağımız hep sıcak kaldı. Öyle de sürmeye devam ediyor.

Bütün mezunların ortak fikri olduğunu düşündüğüm bu düşüncelerin yanı sıra benim kendimi, ne istediğimi bulmamda da çok büyük katkısı oldu. Bazı şeylerden tamamen ümidini kesmiş kendime bambaşka bir yol çizmeye hazırlanırken olmak istediğim yeri, hedeflerimi,kimliğimi bana hatırlatan çok farklı bir deneyim oldu benim için. Bu anlamda da bendeki yeri çok daha özel.

2018 dönem temsilciğini yaptığım ve her yıl arasına yeni genç kadın liderler katmayı hedefleyen projemiz bu sene 10. Kez gerçekleşecek. Başvurular 2 Ağustos’a kadar devam ediyor. Seneye 2020 yılı projesinden anılarınızı anlatarak bu projenin bir parçası olmak isterseniz bir bakın derim. Sevgiyle…

Benzer Gönderiler...

Kendinden Asla Vazeçme

Kadınlara yönelik önyargı, baskı kurma çabası ne yazık ki hız kesmeden devam ediyorken biz kadınlar güçlü ve dimdik durmalıyız. Bazen umutsuzluğa düşsem de kendimden vazgeçmediğim hikayemin bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum. Biz güçlü kadınlar olarak hiç vazgeçmemeli, hep gücümüzün farkında olarak kendimize inanmalıyız. Elbet bir gün güzellikler ve hak ettiğimiz bizi bulacak. Sıkıntılar hep var, hep var olacak. Ancak unutmayın ki yalnız değilsiniz ve kendinize inanmaktan asla vazeçmeyin.