GKL 2018 YOLCULUĞUM

 

GKL 2018 YOLCULUĞUM

GKL 2018 YOLCULUĞUM

Emine Yıldız GKL Mezunu

Olmaz deme... Dene, azim göster ve olanların keyfini çıkar :)

GELECEĞİN KADIN LİDERLERİ

Programın isminde bile asillik var. 

"Geleceğin Kadın Liderleri Projesi, 20 – 25 yaş arasında tercihen İngilizce bilen, üniversite son sınıf öğrencisi veya yeni mezun genç kadınların yetkinliklerini ve profesyonel iletişim ağlarını geliştirmeyi ve kariyerlerine çok daha güçlü bir başlangıç yapabilmelerini hedefliyor."

Bu program tam benlik.

Başvuru için linke tıkla http://www.geleceginkadinliderleri.org/basvuru-yap 

Hemen başvurmalıyım!  Ama... Katılım kontenjanla sınırlıymış. :( Bütün Türkiye'ye açık bir program, o kadar fazla üniversite içinden, o kadar fazla aday içinden sıra bana gelir mi ki? Aaa Emine bu sen değilsin! Dene bakalım, aranan kriterlere uyuyorsun, diğerleri dediklerin de senin gibi insanlar, Hadi ön başvurunu yap! Zaten hakkında hayırlısıysa olsun...

Yukarıda okuduklarınız ben ve instagram reklamı sayesinde karşılaştığım GKL programı arasında geçen ama sadece benim ve zihnimin bildiği bir diyalog. Daha doğrusu diyalogtu çünkü artık siz de biliyorsunuz. :)

Linke tıklayarak sağ üst köşede duran sevimli butona bastım ve istenilen bilgileri girdim. Aynı zamanda da GKL 2018 Trabzon'da olacağı için aileme de durumu ayrıntılı olarak izah etmem gerektiğini düşünüyordum. Oooo demek ki daha başvuru aşamasında gideceğime inanıyordum ki Trabzon'a gitmek için ailemden izin bile alıyordum. Hem de yine zihnimde. :)

Buraya kadar her şey çok heyecanlı ilerliyorken bir anda heyecanım daha da arttı. Kısa bir süre sonra gelen mail ile havalara uçuyordum. İlk aşamayı geçmiştim ve benden kendim hakkında video çekmem bekleniyordu. Ekranda çıkan soruları o anda verilen süre içerisinde cevaplamam gerekiyordu. Gündüz sorumluluklarımı yerine getirirken akşam eve gidip o videoyu çekmek için sabırsızlanıyordum. Videoyu da büyük bir mutlulukla hallettikten sonra sıra geldi son aşamaya. Artık kabul edilmiştim ve aileme bunu büyük, hatta kocaman bir heyecanla anlatınca zaten izin almama gerek bile kalmadan Havalimanında buldum kendimi. 

Buraya kadar kendime not:  Bir şeyin imkansız olduğuna inanırsanız, aklınız bunun neden imkansız olduğunu size ispatlamak üzere çalışmaya başlar. Ama bir şeyi yapabileceğinize inandığınızda, gerçekten inandığınızda, aklınız yapmak üzere çözümler bulma konusunda size yardım etmek için çalışmaya başlar’
Dr. David J. Schwartz

25 EKİM 2018 de başlayan programla her geçen saat her geçen gün İyi ki KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) ile tanıştım. İyi ki GKL'li oldum cümleleri yine zihnimde fır dönüyordu. Birbirinden güzel motive edici, cesaretlendirici, kalıpları yıkıcı ve kadın potansiyelini anlatan konuşmacılar vardı ki pür dikkkat onları dinliyordum. Yıl olmuş 2020 hala aklımdan çıkmayan GKL deyince hemen anlatmaya başladığım bir kaç örneği sizinle paylaşmak istiyorum.

KAGİDER Başkanı Sayın Sanem Oktar'ın örneğiyle başlıyorum:

Bilim adamları pirelerin farklı yükseklikte zıplayabildiklerini görürler. Birkaçını toplayıp 30 cm yüksekliğindeki bir cam fanusun içine koyarlar. Metal zemin ısıtılır. Sıcaktan rahatsız olan pireler zıplayarak kaçmaya çalışırlar ama başlarını tavandaki cama çarparak düşerler. Zemin de sıcak olduğu için tekrar zıplarlar, tekrar başlarını cama vururlar.

Pireler camın ne olduğunu bilmediklerinden, kendilerini neyin engellediğini anlamakta zorluk çekerler.Defalarca kafalarını cama vuran pireler sonunda o zeminde 30 santimden fazla zıpla(ya)mamayı öğrenirler.

Artık hepsinin 30 cm zıpladığı görülünce deneyin ikinci aşamasına geçilir ve tavandaki cam kaldırılır. Zemin tekrar ısıtılır. Tüm pireler eşit yükseklikte, 30 cm zıplarlar! Üzerlerinde cam engeli yoktur, daha yükseğe zıplama imkânları vardır ama buna hiç cesaret edemezler.Kafalarını cama vura vura öğrendikleri bu sınırlayıcı ‘hayat dersi’ne sadık halde yaşarlar. Pirelerin isterlerse kaçma imkânları vardır ama kaçamazlar.

Çünkü engel artık zihinlerindedir. Onları sınırlayan dış engel (cam) kalkmıştır ama kafalarındaki iç engel (burada 30cm’den fazla zıplanamaz inancı) varlığını sürdürmektedir.

Bu deney canlıların neyi başaramayacaklarını nasıl öğrendiklerini göstermektedir. Bu pirelerin yaşadıklarına ‘cam tavan sendromu’ denir. Bir insanın gelebileceğine inandığı en üst nokta, onun cam tavanıdır. Toplumlar tarafından kadınlara konulan cam tavanları kırmanın ne kadar önemli olduğu ve kadınların şimdikinden daha yükseğe zıplayabileceklerini bilmeleri gerektiğiyle ilgili o kadar güzel konuşmalar yaptı ki buraya yazsam site yetmez. Ne zaman hayallerimde bir kısıt hissetsem hemen aklıma bu cam tavan deneyi gelir ve bir kez daha engellere takılmamak gerektiğini hatırlatırım kendime. 

Diğer örneklerden devam edelim:

*Çalışan ve işveren hakları hakkında verilen eğitim (Esra Tekil tarafından verilmişti.) çalışan veya aday çalışan olan katılımcılara büyük fayda sağladı. En basitinden ALO 170 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi hakkında bilgi sahibi olduk. İşverenin yasal süreçlere aykırı davranması durumunda başvurabileceğimiz bir çözüm kanalıymış mesela.  

*"Ekranla Değil Akranla Büyüsün Çocuklar" projesi hakkında bilgi sahibi olduk. Daha önce duymadığım ve öğrendiğimde uygulanmasının neticesinde pozitif sonuçlar doğurmasını canı gönülden istediğim bir proje olmuştu. Eğer fırsatım olursa da mutlaka görev almak isteyeceğim bir proje diye belirtmiştim hatta.

*"Önceliklendirme ve Planlama" konulu eğitim (Ayşegül Özsan tarafından verilmişti.) o kadar faydalı bir eğitim ki bence her programda mutlaka olmalı. Çoğumuzun hedefimize doğru giderken yaptığı hatalar, bu hataların nasıl oluşmaması gerektiği veya oluşmuşsa nasıl üstesinden gelebileceğimiz hakkında verilen eğitim, sohbet tadında ve çok renkli bir sunum olarak aklımda yer edindi. 

*İş hayatına girme süreçleri, öz geçmiş hazırlama, işe alım ve sonrası gibi konular hakkında profesyonel hayattaki başarılı kadınlardan altın tavsiyeler edindik.

*GKL sayesinde konuşmacıların çoğuyla özel olarak konuşup aklımızdaki sorulara cevap bulabilme fırsatım oldu ve benim gibi farklı şehirlerden gelen birçok GKL li arkadaşım oldu. Farklı sektörlerden farklı ilgi alanlarından, hep beraber Geleceğin Kadın Liderleri olarak orada bulunuyorduk. 

Örnekler sadece bu kadar değil ama daha önce de belirttiğim gibi aklıma ve defterime not ettiklerimi ne yazık ki bu yazıya sığdıramam. Bu yazı birazcık da olsa içinizde KAGİDER'le tanışma ve GKL'li olma heyecanı uyandırdıysa ne mutlu bana. Yine, yine ve yeniden gitmek istediğim bir program, bir serüven. Ve hayalim, bir gün orada fayda sağlayan eğitimcilerden biri olmak...

Teşekkürler KAGİDER, Teşekkürler GKL :)

Benzer Gönderiler...

Kendinden Asla Vazeçme

Kadınlara yönelik önyargı, baskı kurma çabası ne yazık ki hız kesmeden devam ediyorken biz kadınlar güçlü ve dimdik durmalıyız. Bazen umutsuzluğa düşsem de kendimden vazgeçmediğim hikayemin bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum. Biz güçlü kadınlar olarak hiç vazgeçmemeli, hep gücümüzün farkında olarak kendimize inanmalıyız. Elbet bir gün güzellikler ve hak ettiğimiz bizi bulacak. Sıkıntılar hep var, hep var olacak. Ancak unutmayın ki yalnız değilsiniz ve kendinize inanmaktan asla vazeçmeyin.