Henüz Üniversitenin Kapısından Çıkmadıysanız.

 

Henüz Üniversitenin Kapısından Çıkmadıysanız.

Henüz Üniversitenin Kapısından Çıkmadıysanız.

Dila Aysu GKL Mezunu

Üniversite hayatı insanın sadece akademik anlamda değil kişisel gelişimi adına kendini tamamlama süreci bana göre. Ne kadar iyi bir üniversiteye gittiğiniz sizin akademik anlamda ne kadar iyi bir eğitim aldığınızı gösterebilir(her zaman öyle olmayabilir tabi ki :)), oysa üniversite hayatı dışında başka neler yaptığınız hayata olan bütün farkındalığınızı değiştirebilir. Sadece akademik başarı tek başına hiçbir şeydir. Eğer hala üniversite sıralarındaysanız, son finalleri de bitirip cübbenizi giyip kepinizi atmadıysanız sizler için şu birkaç tavsiyesi bırakıyorum.

Kariyer etkinliklerine katılın. Ben kendimi ne okuldaki derslerde, ne sınavlara hazırlanırken ne de hocalarımla konuşurken keşfettim. Yürümek istediğim yolu, kendimi içinde görmeyi hayal ettiğim mesleği katıldığım sayısız eğitim, konferans, seminer ve fuarlarda keşfettim.  İlgimi çekenlerin yanı sıra çok da bana hitap etmeyen etkinliklere bile katılıyordum. Bazılarında hiç ummadığım bir şekilde bir şeyler keşfediyordum ya da bazılarında gerçekten neyin bana uygun olmadığını öğreniyordum mesela. Okuduğunuz bölümle alakasını gütmeden bu tarz etkinliklerde yer almaya çalışın.

Muhakkak part time işlerde çalışın. Bakıldığında artık birçok üniversite öğrencisi eğitim masraflarına katkı sağlaması için çalışıyor. Ancak benim tavsiyem ihtiyaç duymasanız da bir iş bulmaya gayret gösterin. Ben ilk çalışmak istediğimi söylediğimde ailem her aile gibi “Kızım paran yetmiyorsa gönderelim ne gerek var çalışmana” diyerek karşıladı bu durumu.  Onlara elbette siz gönderirsiniz ama ben neden çalışmayayım düşüncesini anlatmam neyse ki kolay olmuştu. Bugün dönüp baktığımda o işlerden kendime kattığım şeyin sadece maddi destek ya da yeni bir sosyal çevre olmadığını görüyorum. Alanınızla alakalı bir şey bulmak faydanıza olacağı gibi farklı işlerde çalışmak da sizlere yeni kapılar aralayacaktır.

Sosyal sorumluluk projelerine katılın. Bu benim çok da yoğun bir şekilde yapamadığımı düşündüğüm bir şey. Ancak katıldığım bir iki projeden ve özellikle çevremde bunu çok aktif yapan insanlardan yola çıkarak görüyorum ki bakış açınızı değiştirecek, sosyal farkındalığınızı geliştirecek ve statüsüz bir ortamda takım halinde bir şeyler üretebilmeyi göreceksiniz.

İçinizde kalan o bölüme bir şekilde muhakkak dahil olun. Umarım herkes gönlünden geçen ve tam da olmak istediği bölümde okuyordur ancak biliyorum ki birçok kişinin içinde “Aslında şunu okumak istiyordum” gibi bir ukde kalmış oluyor. Eğer böyle diyenlerdenseniz artık sınavsız ikinci üniversite sistemiyle aynı anda iki üniversite okumak mümkün; bunu düşünebilirsiniz. Buralarda olmayan bir programa ilginiz varsa da o bölüme gidip konuşup derslere girmek istediğinizi, öğrenmek istediğinizi dile getirin. Belki çok sevecek belki de iyi ki onu seçmemişim diyeceksiniz, denemeden bilemezsiniz.

Önümde daha çok vakit var yanılgısına düşmeyin. Üniversite uzun bir maraton gibi görüldüğünden genelde yapılacak her etkinlik daha çok zaman var düşüncesiyle ertelenir ve son seneye gelindiğinde hala gidilmemiş tiyatrolar, konserler, her gün önünden geçilip girilmemiş müzeler, akılda kalıp gerçekleştirilmemiş gezi planları kalır. Sosyal etkinliklerde olduğu gibi iş başvuruları yapmak için de son seneyi beklemeyin. En azından 3. Sınıfın başından itibaren sektör içindeki arayışlarınızı başlatmış olun. Mülakatlara girin çıkın, bolca reddedilin.:) 

İlgi duyduğunuz her kapıyı çalın. Bunu yapmak için en doğru zamandasınız.

Benzer Gönderiler...

Microfon

Staj/iş arama, burs ve eğitim başvuruları için işlevsel bir platform...

Aspire Enstitüsü Liderlik Eğitim Programı

Bu yazıda Harvard Üniversitesi profesörleri tarafından kurulan Aspire Enstitüsünün yürüttüğü "Aspire Leaders Programı"nın aşamalarından bahsedeceğim.