Hepimizin Geçtiği Yollar

 

Hepimizin Geçtiği Yollar

Hepimizin Geçtiği Yollar

Ayşin Dinler GKL Mezunu

Üniversite... Öğrencilik döneminin en keyifli, en dolu ve belki de en çok özlenen zamanı... Müthiş kep atma töreninden sonra gelen iş bulma telaşı... Sen, ben, o... Hepimiz aynı yoldan geçtik, geçiyoruz... Bu süreci paylaşmaya ne dersin?

Selam üniversiteli genç... Selam yeni mezun genç kadın...

Her iki durumda da ne kadar şanslı olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Eğer henüz mezun olmadıysan, ilk söyleyeceğim 'Bu dönemin tadını çıkar' demek olur. Üniversite nedir? diye sorsalar zaman su gibi akıyor sözünün hakkını veren ilk yer derim. Birinci sınıfta gözüne dağ gibi görünen 4 yılın ne kadar hızlı geçtiğini mezun olacağın yıl geldiğinde anlayacaksın. Bu son dönemde üniversite hayatın boyunca neler yaptığını/yapmadığını görebileceğin bir resim olacak önünde. Bu resmi nelerin oluşturacağı ise tamamen senin elinde. Evet böyle söyleyince kulağa biraz korkutucu, biraz da söylemesi kolay bir cümle gibi geliyor biliyorum ama gerçekçi olmakta yarar var, işin özü bu... 

Üniversite dönemi kendine kattıklarınla seni sen yapacak olan bir süreç. Bu süreç içinde hangi bölümü okuyor olursan ol -bölümünü isteyerek/severek seçip seçmemiş olman önemli değil- ilgi alanlarını keşfedebileceğin kulüpler, seminerler, kongreler içerisinde mutlaka yerini al. Kalp çarpıntın olduğunda kulaklarını kapatma ama hayatını başka birinin değil kendi ayaklarının üstünde inşa etmekten asla vazgeçme. Her şeyi araştır, her şey hakkında oku. Üniversitenin kütüphanesi bir cevher unutma... Katıldığın, deneyimlediğin her şey ne istediğini bulmana yardımcı olmasa bile ne istemediğini bulabilmen için bir anahtar olacak. Bir dil bir insan, iki dil iki insan sözü duyduğum en doğru şeylerden biri. Telefonuna indirebileceğin uygulamalarla, ücretsiz online eğitimlerle dil öğrenebilir, kendini geliştirebilirsin. Bir dilin sana dünya kapılarını açtığını o zaman anlayacaksın.  ''Kendini okuduğun bölümün iş dünyasına ait hissediyor musun?, Bu iş alanında mutlu olacak mısın?'' sorularının cevabını o bölüme ait derslerde değil, o bölümde çalışan insanlarla bir araya gelerek bulabilirsin. Vize ve finallerden sonra yaz tatilinde işe girmeyi ya da staj yapmayı gözünde büyütme,kendine yapacağın bir yatırım, kendini tanımaya yönelik bir adım olarak gör... Hatta eğer yapabiliyorsan sadece okuduğun bölüme ait değil farklı iş alanlarında da çalış. Evet belki biyomühendislik okuyorsun ama kim bilir seni mutlu edecek iş belki de bir laboratuvar ortamı değil. Belki de avukat olmaya aday genç bir kadınsın ama kim bilir belki de güzel sanatlarda notalarla dans etmek seni mutlu eden... Herhangi bir yerde kısa dönemli de olsa mutlaka işe gir. Yaz döneminde kazandığın paranın yarısını kendine yatırım yapmak için yarısını da eğlenmek için kullan. Bir yaz dönemi kazancınla ehliyetini almayı, bir yaz dönemi kazancınla pasaportunu çıkartmayı dene. İş hayatı sadece diplomanın, sertifikanın geçerli olduğu bir yer değil. Fotokopi çekmeyi, faks göndermeyi, telefonlara nasıl bakıldığını, sipariş aldığın kahvenin müşteriye nasıl verileceğini, şirket içinde maillerin gönderiminde nelere dikkat edildiğini, insanların işe alım süreçlerinde nelerin önemli olduğunu kendi gözlerinle görmeden, gözlemlemeden o kepi atma. 


Kep atmak kendi başına başardığın ilk şeyin en büyük kanıtı. Bu gururu kendine yaşattığın için önce kendini alkışla. Başarını doyasıya yaşa. Mezun olduktan sonra hemen iş bulmalıyım düşüncesi ile yanlış yerlere başvuru yapmaktan kaçın. İş bulma süreci biraz sancılı geçebilir ama seni mutlu edecek o işi bulacaksın, umudunu sakın kaybetme ve bunu kendine her zaman hatırlat. Başvurularını yapmadan önce bulduğun firmaları, çalışma şekillerini, şartlarını mutlaka araştır. Görüşmeye o firmayı tanıyarak git. İlk iş görüşmeni yapmadan önce görüşme heyecanını atabilmek ve kendine güvenebilmen için iş alanınla ilgili/ilgisiz birçok yere görüşmeye git. Bu, asıl almak istediğin işin görüşmesine gittiğinde sana çok fayda sağlayacak. Pratik her zaman cepte avantaj olarak taşınır :)

En önemlisi; ister öğrenci ol istersen yeni mezun, sıkıldığında, bunaldığında, kendini çözümsüz hissetiğinde bir tık uzaklığında GKL var unutma hep bir aradayız hep yanındayız :) 

Sevgiler,

Ayşin

Benzer Gönderiler...

Kendinden Asla Vazeçme

Kadınlara yönelik önyargı, baskı kurma çabası ne yazık ki hız kesmeden devam ediyorken biz kadınlar güçlü ve dimdik durmalıyız. Bazen umutsuzluğa düşsem de kendimden vazgeçmediğim hikayemin bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum. Biz güçlü kadınlar olarak hiç vazgeçmemeli, hep gücümüzün farkında olarak kendimize inanmalıyız. Elbet bir gün güzellikler ve hak ettiğimiz bizi bulacak. Sıkıntılar hep var, hep var olacak. Ancak unutmayın ki yalnız değilsiniz ve kendinize inanmaktan asla vazeçmeyin.