Her başarısız adım -1 özgüven !

 

Her başarısız adım -1 özgüven !

Her başarısız adım -1 özgüven !

Dila Aysu GKL Mezunu

İyi bir üniversite eğitimi alıp hele bir de sadece bununla kalmayıp profesyonel anlamda kendini geliştirmek için sonsuz çaba gösteren, kişisel gelişimine katkıda bulunmayı da ihmal etmeyen biri olarak üniversiteden mezun olduğunuzda sonsuz bir özgüvenle dolu oluyorsunuz. Herkes için aranan insan olduğunuzu, her şeyi doğru yaptığınızı düşünüyor özgeçmişinize şöyle bir göz atınca son derece tatmin edici buluyorsunuz. Sonra denemeye başlıyorsunuz. Defalarca, defalarca, defalarca.... Ve başarısız oluyorsunuz. Sonrası yavaş yavaş eksilen özgüveniniz...

Yapılan araştırmalar kadınların başarılı olmak için özgüvene daha çok ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Erkeklerin başarılı olmasının öncülü geniş ve etkili bir çevreye sahip olmak olarak görülürken kadınların başarıya ulaşması için zeki ve özgüvenli olmaları bekleniyor ve bunları "pes etmemek" koşulu izliyor. Hal böyle olunca bütün reddedilmişliklere rağmen kendine güvenini korumak zorunda olan biz kadınların işi bir hayli zorlaşıyor. 
Başlarda hevesle yaptığımız başvurular, koşa koşa gittiğimiz görüşmeler bir yerden sonra yerini "bu defa da olmayacak" hissine bırakıyor. Bu noktada sanırım "ben de böyle düşünüyordum ve 2 yıl denedim ve sonra istediğime ulaştım, bütün o düşüncelerimin boşuna olduğunu gördüm" gibi umut verici bir cümle kurmam gerekiyor. Ancak maalesef hala o arayışların içinde, hala çırpınan, hala tam oldu sanırken bir şeylerin ters gittiği yerdeyim. Sadece artık kendimi dövmüyorum, bu bende bir özgüven eksikliği yaratmıyor, mesela her defasında karşı taraftan geri bildirim istiyor ama asla tatmin edici bir cevap alamıyorum.  Ve bu süreçte eksiklerimi bir şekilde onarmaya, kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Doğru zaman değil, olmuyorsa daha iyi olacağı için gibi teselliler veriyorum kendime. Sonra etrafıma bakıyorum ve benim gibi binlerce insanın aynı durumdayken bunun sebebi ben olamam diye düşünüp kendime güvenimi tazeliyorum. Aynı şablon red cevaplarını dönüp dönüp okuyor kendime suç çıkaramıyorum. 
Ama en iyi yaptığım şey , yukarda bahsettiğim araştırmada gösterilen kadının başarılı olması için 3. koşul olan "pes etmemek"... Bunu bütün inancım ve gücümle uygulamaya devam ediyorum. "Hiç ummazdım, oldu" diyebileceğim daha umutlu yazılar yazmak dileğiyle.

Benzer Gönderiler...

Kendinden Asla Vazeçme

Kadınlara yönelik önyargı, baskı kurma çabası ne yazık ki hız kesmeden devam ediyorken biz kadınlar güçlü ve dimdik durmalıyız. Bazen umutsuzluğa düşsem de kendimden vazgeçmediğim hikayemin bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum. Biz güçlü kadınlar olarak hiç vazgeçmemeli, hep gücümüzün farkında olarak kendimize inanmalıyız. Elbet bir gün güzellikler ve hak ettiğimiz bizi bulacak. Sıkıntılar hep var, hep var olacak. Ancak unutmayın ki yalnız değilsiniz ve kendinize inanmaktan asla vazeçmeyin.