Kadın Gözüyle Kadın !

 

Kadın Gözüyle Kadın !

Kadın Gözüyle Kadın !

Dila Aysu GKL Mezunu

Bu yazımda size Türk kadınlarına dair Rus kadınlarından duyduğum bazı izlenimlerden bahsedeceğim. Her daim kadının gücünü konuştuğumuz, kadın adına yapabileceklerimizi tartıştığımız, kaydettiğimiz, ilerlemelerle mutlu olup daha alacak çok yolumuz olduğuna dair tespitler yaptığımız bu güzel çatı altında kendimizle bir nebze gurur duymamızı sağlayacağını düşündüğüm bir bilgi aktarımı olsun istedim.

Rusya’da 5. ayımı tamamladım. Bu süre içerisinde mümkün olduğunca halkla iletişim kurmaya özellikle de bizimle alakalı izlenimlerini öğrenmeye çalıştım. Ruslar özellikle yaz döneminde ülkemizi tercih etmeleri sebebiyle bizimle alakalı az çok fikir sahibi olan insanlar. Genel olarak ülkemize ve insanımıza karşı iyi düşünceler besliyorlar. Bu tabii ki bir Türk olarak burada yaşamayı kolaylaştıran ve içten içe insanı mutlu eden bir durum. Ama bir gün bir arkadaşımdan duyduğum “Siz Türk kadınları çok güçlüsünüz”  sözü beni ekstra mutlu etti. Biz her ne kadar kendi içimizde kadının konumunu iyileştirmek ve eşitliği sağlamak için daha çok yol almamız gerektiğini düşünsek de dışarıdan bakan bir göz, farklı bir milletin Türk kadınına hayranlığı beni sevindirmişti. Sonrasında konu ile alakalı konuştuğum insanlardan da benzer şeyler duydum. “Siz fikirlerinizi söylemeye asla çekinmiyorsunuz” dedi biri. Kendilerinin her konuda hatta aile içinde bile sessiz kalan taraf olduklarından, özgürce fikirlerini dile getiremediklerinden yakındı. Dilimizi de bilen defalarca ülkemize seyahat etmiş 20’den fazla şehrimizi gezmiş bir arkadaşım “Ülkenizde yönetim kademelerinde dahi çok fazla kadın var, kadın belediye başkanlarınız var, kadın yöneticileriniz var ve onlara saygı duyuyorsunuz” derken bize nasıl hayran olduğunu görmek beni öyle mutlu etti ki. Benim yaşımda birinin bile tek başına yurt dışına çıkmasını cesaret olarak görüp beni tebrik etti bir hocam ve ben yapamazdım dedi. Zaten hepimiz binlerce yıllık tarihimize baktığımızda dünyanın hayranlık duyduğu sayısız kadın kahramanımızı biliyoruz, onları burada tek tek konuşmaya vaktimiz yetmez ancak yakın tarihte gerçek hayatta böyle bir tepki almak beni gururlandırmadı değil. Söylediğim gibi kendi içimizde iyileştirmeye ihtiyaç duyduğumuz noktalar olsa da aldığım bu güzel düşünceleri sizlere de aktarmak istedim.

İşte o güçlü kadınlar olarak dilerim hepimiz tüm dünyanın hayranlıkla baktığı yerlerde oluruz. Sevgiyle…

Benzer Gönderiler...

Kendinden Asla Vazeçme

Kadınlara yönelik önyargı, baskı kurma çabası ne yazık ki hız kesmeden devam ediyorken biz kadınlar güçlü ve dimdik durmalıyız. Bazen umutsuzluğa düşsem de kendimden vazgeçmediğim hikayemin bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum. Biz güçlü kadınlar olarak hiç vazgeçmemeli, hep gücümüzün farkında olarak kendimize inanmalıyız. Elbet bir gün güzellikler ve hak ettiğimiz bizi bulacak. Sıkıntılar hep var, hep var olacak. Ancak unutmayın ki yalnız değilsiniz ve kendinize inanmaktan asla vazeçmeyin.