Kendine Yolculuk

 

Kendine Yolculuk

Kendine Yolculuk

Kübra Aydın GKL Mezunu

“Neden Jon, söylesene neden?” diye inleyerek sordu annesi: “Diğerleri gibi olmak bu kadar mı zor?” Yaşamın gerçek anlamını arayan martı Jonathan’ın annesinden duyduğu bu sözleri birileri de bizlere söylüyorsa, bizler de gerçek bizi keşfetmeye çalışıyoruz ya da çoktan keşfettik demektir.

“Neden Jon, söylesene neden?” diye inleyerek sordu annesi: “Diğerleri gibi olmak bu kadar mı zor?”

Yaşamın gerçek anlamını arayan martı Jonathan’ın annesinden duyduğu bu sözleri birileri de bizlere söylüyorsa, bizler de gerçek bizi keşfetmeye çalışıyoruz ya da çoktan keşfettik demektir.

Lakin herkes ne yapıyorsa onu yapıyor, neyi seviyorsa onu seviyorsak ve kendimizi tanımadan, başkalarına görünüşte “saygılı”, kendine “saygısız” yaşıyorsak yanlış olan birşeyler var.

 “Başkaları tarafından çok sık alkışlanıyorsan kendi yolunda gitmiyorsun demektir.” diye söylemiş Nietzsche.

Başkalarının akıntısında kaybolup gitmemek için önce kendini tanımalı insan.

Ben ne istiyorum?

Neyi seviyorum?

Hayattan ne bekliyorum?

Hayallerim neler?

Neyi yapmaktan hiç hoşlanmam?

....

Bu sorular gibi basit sorularla başlamalı kendini keşfe. Alışılagelmiş davranışlarla, düşünmeden yapılan tercihlerle hayata devam etmemek için bakmalı önce kendi içine. Kendini bulmalı ve tanımalı.

İnsan tanımadığı kişiye güvenemez eğer kendini tanımıyorsa kendine de güvenemez. Herkese verilmiş bir başrol varken hayatta, kendi güvenmeden yaşamak ve kontrolü hep başkalarına bırakmak hayatı figüran olarak yaşamaya gönüllü olmaktır.

Kalabalıklar içinde kaybolmadan güvenle atmak için adımlarını hayatta, önce dürüst ol kendine ve sor;

Sen kimsin?

Benzer Gönderiler...

Microfon

Staj/iş arama, burs ve eğitim başvuruları için işlevsel bir platform...

Aspire Enstitüsü Liderlik Eğitim Programı

Bu yazıda Harvard Üniversitesi profesörleri tarafından kurulan Aspire Enstitüsünün yürüttüğü "Aspire Leaders Programı"nın aşamalarından bahsedeceğim.