Merdiveninizi Doğru Duvara mı Yasladınız?

 

Merdiveninizi Doğru Duvara mı Yasladınız?

Merdiveninizi Doğru Duvara mı Yasladınız?

Melis Mollaoğlu Başar GKL 2011 Mezunu

Geçen yazımda kağıtları-kalemleri almış, 60 yaşındaki kendimizi dinlemiştik. Peki sizinkiler size neler söyledi?

Çok iyi bir anne/baba olduğunuzu mu?

Çok başarılı bir iş insanı olduğunuzu mu? Yoksa kendi alanında ülkenin en iyi doktoru mu?

Hep gülümser mi dediler sizin için veya çok mu yardımsevermişsiniz?

Çocukları mı daha çok severmişsiniz, yoksa yaşlılarla vakit geçirmeyi mi?

İyi bir sporcu muymuşsunuz, yoksa sanata mı daha ilgiliymişsiniz?

Kaç kitap yazmışsınız veya çok mu kitap okurmuşsunuz?

 

Bu liste siz nasıl isterseniz o kadar uzayıp gidebilir.

Kendinizle ilgili duymak istediklerinizi karalayıp üzerine günlerce düşünün veya ne kadar zamana ihtiyaç duyuyorsanız…

 

Bu listeyi en son haline getirdiğiniz zaman ise; ister duvarınıza asın, ister not defterinizin arasına sıkıştırın, ister katlayıp cüzdanınıza koyun.

 

Şu an üniversite öğrencisiyseniz veya mezunsanız, okuduğunuz bölüm 60 yaşında başarılı olmak istediğiniz alandan çok farklı olabilir. Yıllar yıllar sonra olmak istediğiniz yer, şu anda durmuş olduğunuz yerden gözükmüyor dahi olabilir.

 

İlk yazımda da bahsettiğim gibi, okuduğunuz üniversite ve bölüm hayatınızın değişmez kaderi değildir. Ülkemizde her yıl üniversite sınavına girenlerin yaklaşık 500.000 kadarını okuduğu bölümden memnun olmayanların oluşturduğunu düşünürsek; mutlu bireylerin ve insanlığa faydalı olacak, mesleğini aşkla yapacak insanların az olacağına da şaşırmamak gerek.

 

Toplumun doğru kabul ettiği ve sizden beklediği gibi yaşamak zorunda değilsiniz; üniversiteye tekrar hazırlanıp yıllar sonra farklı bir alana yönelebilirsiniz. İşletme okurken doktor olmaya karar verebilirsiniz. Veya İnşaat Mühendisliği okudum ama İnsan Kaynakları alanında kariyer yapmak istiyorum diyebilirsiniz.

 

Zaman kaybı diyenlere; bu bölümü okudun, şu iş yapılır mı diyenlere; bu yaştan sonra yine mi üniversite okuyacaksın diyenlere aldırmayın. Zaman kaybı denilen, mutlu olacağınız alanda ilerlemek uğruna ise asla bir kayıp değildir.

 

Bu durum sadece üniversite eğitimi için geçerli değil, çalışma hayatında yıllar geçirmiş olabilirsiniz; ama merdiveni yanlış duvara dayadığınızı hissediyorsanız hemen duvarınızı değiştirin. 60 yaşındaki haliniz sizi hangi duvarın başında bekliyorsa oraya yaslayın merdiveni…

 

“Hiçbir şey için geç değildir” -büyük bir klişe olabilir ama çok da doğrudur- ve hiçbirimizin hayatı başkalarını dinleyerek şekillenecek kadar da kıymetsiz değildir…

 

59 yaşındayken bile bunu farkettiyseniz hemen kucaklayın o merdiveni ve kendi doğru duvarınıza yaslayın…

 

Sevgiler,

Melis

Benzer Gönderiler...

Microfon

Staj/iş arama, burs ve eğitim başvuruları için işlevsel bir platform...

Aspire Enstitüsü Liderlik Eğitim Programı

Bu yazıda Harvard Üniversitesi profesörleri tarafından kurulan Aspire Enstitüsünün yürüttüğü "Aspire Leaders Programı"nın aşamalarından bahsedeceğim.