Mezun oldum, ne yapacağım?

 

Mezun oldum, ne yapacağım?

Mezun oldum, ne yapacağım?

Meltem Dere Proje Sorumlusu

Mezun oldun ve nereden başlayacağını bilmiyorsun. İş başvuruları yapıyorsun ancak mülakatlara davet bile edilmiyorsun. YALNIZ DEĞİLSİN. Her yeni mezun aynı problemle karşı karşıya. Peki benim hikayem...

Mezun oldum ne yapacağım???

 

Gazi Üniversitesi 2014, Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Üniversite 2 ve 3. Sınıfta iki farklı firmada İnsan Kaynakları alanında stajyer olarak yer aldım. Ancak akademisyenlerimin yönlendirmesi ve arkadaş çevremin etkisiyle üniversite hayatımın son yılında KPSS sürecinde bulmuştum kendimi. Bana hiç de uygun olmayan bu sürece neden girdiğim konusunda hiçbir fikrim yok.

KPSS de başarılı olamayınca ‘’Hep istediğin İK alanında başvurularına başlamalısın. ‘’ dedim kendime. Hemen CV’im üzerinden geçip tüm kariyer portallarında başvurularıma başladım. En geç Eylül ayı gibi işe başlayacağım düşüncesiydim. Ancak süreç düşündüğüm gibi gitmedi ve mülakatlara bile davet edilmiyordum. 3 ayda asla iş bulamayacağım umutsuzluğuna kapılmıştım, depresyona girmem an meselesiydi. Tamda bu duygu karmaşasını yaşarken  Geleceğin Kadın Liderleri Programı'na kabul edildiğimi öğrendim, umudum yeniden yeşermişti. Eğitime dahil olan 67 genç kadının da sorunu aynıydı. ‘’Mülakatlara davet edilmiyoruz ki kendimizi gösterelim.’’ O an kendime ‘’YALNIZ DEĞİLSİN’’ dedim. Çoğu mezunun yaşadığı bir süreci yaşıyorsun. Kimisi 3 ayda kimisi 10 ayda iş buluyor. Ama kimse işsiz kalmıyor. UMUTSUZLUĞA KAPILMA...

Geleceğin Kadın Liderleri Programı tüm eksik yönlerimi görmemi sağladı.  Öncelikle  CV’mi tekrar düzenlemem, staj tecrübelerimi detaylıca belirtip yer aldığım sosyal sorumluluk projelerini eklemem gerekiyordu. Çok fazla yeni mezun vardı ve benim fark yaratmam gerekiyordu. İş arama sürecimde KAGİDER tarafından mentorluk programına dahil oldum ve kariyer planlaması konusunda mentorumle birlikte ilerledik. Benim modumun düştüğü zamanlarda bana hep ‘’Kimse işsiz kalmıyor, bulacaksın sabret sadece. ‘’derdi. Mezun olduktan 11 ay sonra kurumsal bir firmada Management Trainee olarak çalışmaya başladım. Ancak hala istediğim departmanda olmadığım için mutsuzdum. Yılmadım, sabrettim. Bir yıl kadar çalışıp başka bir firmaya İnsan Kaynakları departmanına geçtim.

İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çok severek 2 yıl çalıştıktan sonra radikal bir kararla Projeler Sorumlusu olarak KAGİDER’de işe başladım. Departman değiştirdim çünkü Geleceğin Kadın Liderleri benim kendimi tanımamı sağlayan, umudumu kaybettiğim bir anda bana yılmamayı öğreten bir proje.  Bu projeye ve KAGİDER’e aidiyetlik duygum çok fazla.

Sabredin, severek çalışacağız bir işiniz olacak. Sadece çok araştırın, yılmayın, umudunuzu kaybetmeyin..

Not: 3. Sınıftaysanız okul döneminde mutlaka staj yapın! Son sınıf ve yeni mezunsanız uzun dönem staj başvurularını mutlaka takip edin.

Meltem Dere

GKL 2014 Mezunu

         Aşağıdaki web siteleri incelemenizi öneririm:

Benzer Gönderiler...

Kendinden Asla Vazeçme

Kadınlara yönelik önyargı, baskı kurma çabası ne yazık ki hız kesmeden devam ediyorken biz kadınlar güçlü ve dimdik durmalıyız. Bazen umutsuzluğa düşsem de kendimden vazgeçmediğim hikayemin bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum. Biz güçlü kadınlar olarak hiç vazgeçmemeli, hep gücümüzün farkında olarak kendimize inanmalıyız. Elbet bir gün güzellikler ve hak ettiğimiz bizi bulacak. Sıkıntılar hep var, hep var olacak. Ancak unutmayın ki yalnız değilsiniz ve kendinize inanmaktan asla vazeçmeyin.