Üniversitedeyken Kurumsal Bir Firmada Yarı Zamanlı Çalışmak

 

Üniversitedeyken Kurumsal Bir Firmada Yarı Zamanlı Çalışmak

Üniversitedeyken Kurumsal Bir Firmada Yarı Zamanlı Çalışmak

Dilek Mutlu GKL Mezunu

Üniversite ikinci sınıfta kurumsal bir firmada nasıl işe kabul edildiğimden ve bu deneyimden edindiğim kazanımlardan bahsettiğim yazım sizlerle :)

Mühendislik fakülteleri, zor dersleri ve yoğun dönemleri ile bilinir. Tüm bu yoğun teorik eğitimin yanında pratik alanda da kendimizi geliştirmemiz gerektiğini düşünürüz fakat buna vaktimizin olmadığına yüzde yüz eminizdir. Zaten vakit olsa da 2.sınıf bir mühendislik öğrencisi kurumsal bir firmada ne yapabilir, firmaya ne katabilir ki?

Tüm bu genel kanıları unutun :)

2.sınıfın ilk dönemi 1 Kasım 2017 de, oldukça yoğun bir dönemimde, kurumsal bir firmada part time mühendis olarak çalışmaya başladım.

Peki nasıl?

Öncelikle itiraf etmeliyim ki benim de aklımda böyle bir plan yoktu. Tıpkı herkes gibi düşünüyordum, başvurmaya yeltensem bile firmalar 3 hatta 4. Sınıf öğrencisi alıyorlardı. Sonrasında bir arkadaşım ilandaki bir ibarenin tam beni yansıttığını düşündüğü için bana gönderdi, gönderirken de sen yine de umutlanma çünkü 2.sınıf öğrencisi almayabilirler diye belirtmişti. Ben her ne kadar heyecanlansam da umutlanmamaya çalıştım. Başvurduğum günün ertesi günü ikinci aşama olan video mülakat aşaması geldi. İlk aşamayı geçmiştim! İtiraf etmeliyim ki o zaman gerçekten umutlandım ve bir an önce video mülakatı gerçekleştirdim. Video mülakat ile ilgili yazıma da buradan ulaşabilirsiniz. (Video mülakat nedir? Nasıl hazırlanmalıyız? ). Olumlu geçen video mülakat ve yüz yüze mülakat aşamalarından sonra aynı gün içinde işe alındığım haberini aldım. Gerçekten çok mutluydum! Henüz ikinci sınıftayken kurumsal firmada çalışmayı deneyimleyecek olmanın heyecanı, yazın sonunda ders seçimi sırasında üstten aldığım dersleri, gittiğim İtalyanca kursunu, gönüllü olarak çalıştığım kulüpleri unutturmuştu. Bir şekilde baş edebilirdim. Öyle de oldu. Oldukça yoğun, uykusuz günler geçirmiş, derslerimde bir düşüş yaşamış da olsam şimdi tüm bunlara değdiğini çok net bir şekilde söyleyebilirim.

Bana Kurumsal Hayata 2. Sınıfta Atılmanın Kazandırdıkları:

1-Özgüven

Size yapılan ödeme ile artık maddi olarak tamamen bağımsız bir birey haline geliyorsunuz ve kendi bütçenizi yönetip, kendi emeğinizle kazandığınız para ile sevdiklerinizi yemeğe çıkartabiliyorsunuz. Bu bağımsızlık özgüvenimde ciddi artış sağladı. 50 kişilik toplantılarda yaptığım Türkçe ve İngilizce sunumlar da özgüvenimi oldukça arttırdı ve yaptıkça, takdir aldıkça, yapabiliyor olduğumun farkına varmak kendime olan güvenimi sağlamlaştırdı.

 

2-Takım Çalışması

Okulda ve topluluklarda mutlaka takım çalışması içinde bulunuyoruz ve bu da bize çok şey katıyor fakat hiçbir zaman bizden 10-20 hatta 30 yaş büyük birileri ile ekip olmadığımızdan farklı kuşaklarla nasıl ortak proje gerçekleştirilir deneyimleme şansı bulamıyoruz. Buradaki tecrübemde farklı kuşaklardan kişilerle çalışmak oldukça eğlenceli ve öğreticiydi!

 

3-Zaman Yönetimi

Zamanını yönetmekte ustalaşmak sanırım kazandığım en önemli yeteneklerden biri. 24 saatin tamamını planlayarak yaşamak zamanın sizi değil, sizi zamanın yöneticisi yapıyor. Böylece, ister istemez etkili ve verimli yaşamaya başlıyorsunuz. Bu yeteneği edindiğim için mutluyum.

 

4-Keşfetme Fırsatı

Daha mezun olmadan, çalışma ortamını görerek “ne istediğinize” veya “ne istemediğinize” karar vermek büyük bir lüks. Part time çalışarak bunu keşfetmek çok kolay. Çevrenizdekileri, diğer departmanlardaki çalışanları gözlemleyerek hatta çalıştığınız projelerde bile ileride ne yapmak istediğinize net bir şekilde karar verebilirsiniz.

 

5-Deneyim

Her yazdığınız mail, her yaptığınız sunum, her tanıştığınız insan, her düzenlediğiniz toplantı ve çalıştığınız projeler... Her biri çok önemli deneyimler olarak birikiyor. Fark etmeden birçok şey öğrenmiş oluyorsunuz.

 

6-Yabancı Dilin İş Hayatında Kullanımı

Özellikle global bir firmada part time çalıştığınızda iletişimde olduğunuz insanlar dünyanın dört bir yanından olduğu için, hatta bazen müdürleriniz yabancı olabileceği için ister istemez yabancı dil kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Bu da pratik anlamda iş ortamında ingilizcenizi geliştirmek için mükemmel bir fırsat.

 

7-Sorumluluk

Size atanmış belirli sorumluluklar, bitirme zamanları var ve düzenli aralıklarla toplantılar gerçekleştirdiğiniz, çalışmalarınızın durumunu sunduğunuz müdürünüz. Bu sorumluluk bilinci ile kendinize oluşturduğunuz yol haritası ile çalışarak, işlerinizi en etkili ve düzgün şekilde bitirmeye çalışıyorsunuz.

 

8-Network

Tanıştığınız yeni insanların çoğu sizden oldukça deneyimli ve tecrübeli oluyor. Her birinin size anlatacak, tavsiye verecek çok şeyi var. Hem yakın çevreniz hem de genel toplantılarda tanıma fırsatı bulduğunuz kişiler size geniş bir network sağlıyor.

 

9-Yeni İmkanlar  

Bu part time deneyim sayesinde birçok alanda birçok konuda teklifler ve kabuller aldım. Şirketlerin ve kuruluşların gözünde okulu bitirdiğimde 3 yıl tecrübeli olarak kabul edileceğim, bu da büyük avantaj sağlıyor.

 

Her ne kadar yorucu ve emek isteyen bir süreç olsa da sonuçları ve kazandırdıkları etkileyici. Henüz eğitim hayatında edinilen bu tür kazanımların oldukça değerli olduğunu düşünüyorum.

Son olarak, lütfen ön yargılarınıza ve genel kanılara aldırmadan, hedeflediğiniz firmaya başvurun!

Her bir tecrübe eminim çok güzel şekilde size dönecek :)

Benzer Gönderiler...

Kendinden Asla Vazeçme

Kadınlara yönelik önyargı, baskı kurma çabası ne yazık ki hız kesmeden devam ediyorken biz kadınlar güçlü ve dimdik durmalıyız. Bazen umutsuzluğa düşsem de kendimden vazgeçmediğim hikayemin bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum. Biz güçlü kadınlar olarak hiç vazgeçmemeli, hep gücümüzün farkında olarak kendimize inanmalıyız. Elbet bir gün güzellikler ve hak ettiğimiz bizi bulacak. Sıkıntılar hep var, hep var olacak. Ancak unutmayın ki yalnız değilsiniz ve kendinize inanmaktan asla vazeçmeyin.