Yalnız Değilsin!

 

Yalnız Değilsin!

Yalnız Değilsin!

Ayşegül Ciner GKL 2011 Mezunu

Merhaba! Ben GKL 2011 mezunlarından Ayşegül Ciner. GKL ile tanıştığımda mezun olalı tam 6 ay olmuştu. Bu süre zarfında yaptığım iş görüşmelerinin, aldığım hayır cevaplarının veya sundukları tam anlamıyla komik denilebilecek tekliflerin gerçekten haddi hesabı yoktu. Çünkü yeni mezunsan, yetkinliklerinin ne kadar iyi olduğunu düşünürsen düşün, yeni mezunsundur.

Eğitim hayatında elde ettiğin başarılar, yaptığın stajlar, gönüllülük projeleri, görev aldığın organizasyonlar, katıldığın eğitimler, kendini geliştirmek ve iş hayatına hazırlanmak için aldığın sertifikalar… Maalesef hiçbiri bir işveren gözünde bir deneyim ile eşdeğer değil. Bundan dolayı yeni mezunlara maalesef iş hayatında hakkıyla yer vermeye cesaret eden çok fazla kurum da yok. Tüm bu umutsuzluklar içinde çırpınırken bir iş arama sitesinde “Geleceğin Kadın Liderleri Projesi”nin ilanını gördüm ve vakit kaybetmeden başvurdum. Mülakatlardan geçip eğitime katıldığım ilk gün ne kadar doğru bir karar verdiğimi de anladım.

Eğitime katılan arkadaşlarımla kısa kısa sohbet etmeye başladık. Duyduklarımız, aldığımız tepkiler, yaşanmışlıklarımız… Hepsi birdi! Hepimiz güzel okullardan, bölümlerden, çeşitli başarılar ve yetkinlikler ile mezun olmuştuk ama hepimiz umutsuz ve mutsuzduk. Ben bölümümü birincilikle bitirmiştim, iki yabancı dilim vardı, başarıyla görev aldığımı düşündüğüm pekçok organizasyon ve proje vardı. Okurken bunların beni mezun olur olmaz bir yere götüreceğinden emindim. GKL’ye katılan her kadın gibi. Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden mezun, yurtdışında okuma fırsatı bulmuş veya benimle benzer yetkinliklere sahip birçok kadın vardı ve aynı eğitimde, aynı umutsuz ve çaresiz sandığımız sohbetin içindeydik. Bu duygu inanılmazdı. Yalnız değildim! Başarısız değildim, eksik değildim, yanlış değildim ve en önemlisi yalnız da değildim!

Sohbet ettikçe hissettiğim rahatlama duygusunu anlatamam. Demek ki bu, herkesin başına gelen bir şeydi. Biz de bu umutsuz bakış açısından nasıl kurtulabileceğimizi, iş hayatına en doğru yerden giriş yapabilmek adına neler yapabileceğimizi öğrenmek için buradaydık. İyi ki de öyleydi. Eğitimlerden çok şey çıkardık, çok şey kazandık. En önemlisi de birbirimizi. Kocaman bir ailenin içerisine girdik. Eğitimlerden sonra yaptığımız bir röportaj sonucu, işletme sahibi bir kadın benimle çalışmak istediğine dair GKL üzerinden bana ulaştı. İstanbul’da değildi ve buradaki işletmesini emanet edebileceği güvenilir birini arıyordu. Teklifini kabul edip ilk iş deneyimimi kısa süreli bu şekilde yaşadım. Hemen sonrasında da yine iki kadın girişimcinin kurduğu bir şirket tarafından gelen bir görüşme teklifi ve profesyonel iş hayatına geçiş… Şu an aynı firmada 5.5 yıldır Müşteri Yöneticisi olarak çalışıyorum. Üç kadın, bu geçen yıllarda birçok şeyi birlikte başardık. Sektörde birlikte büyüdük ve en bilinir şirketlerden biri olduk. Aldığımız tepkiler, memnuniyet geri dönütleri, hepsi yaptıklarımıza değdiğinin göstergesi. Birlikte çalıştık ve başardık. Siz de başarabilirsiniz. Umudunuzu kaybetmeyin.

Unutmayın, yalnız değilsiniz!

Benzer Gönderiler...

Microfon

Staj/iş arama, burs ve eğitim başvuruları için işlevsel bir platform...

Aspire Enstitüsü Liderlik Eğitim Programı

Bu yazıda Harvard Üniversitesi profesörleri tarafından kurulan Aspire Enstitüsünün yürüttüğü "Aspire Leaders Programı"nın aşamalarından bahsedeceğim.