Yolumuz Nasıl Kesişti?

 

Yolumuz Nasıl Kesişti?

Yolumuz Nasıl Kesişti?

Zeynep Begüm Öder GKL 2010 Mezunu

Tam 8 yıl önceydi Kagider ile yolumuz kesişeli. Aslında Kagider bizi, ailece çok hazırlıksız yakalamıştı diyebilirim. Annemler Beyaz Show izlerken birden annemin bana seslendigi o günü dün gibi hatırlıyorum “Begüm, koş gel Geleceğin Kadın Liderleri diye bir program varmış sen de böyle ol yavrum, hemen başvursun diyorlar “ Koşarak odaya geldim annemi böyle heyecanlandıran Beyaz Show’da benimle ilgili ne olabilirdi ben de merak etmiştim doğrusu.

 

Sonrasında benim için çok özel bir kişiye dönüşecek olan Gülin Yücel ekranda karşımdaydı. Programı anlatıyor, bizi nasıl geleceğe hazırlayacaklarını, Türkiye'nin yeni kadın liderlere ihtiyacı olduğunu ve bunun bizim içimizden birileri olacağını öyle bir inanç ve motivasyonla anlatıyordu ki ben bile onlardan biri olacağıma oracıkta inanmıştım. 

Evet 8 yıl önce o programa başvurdum, mülakatıma televizyon karşısında hayranlıkla izlediğim, Gülin Hanım katılmıştı. O anki heyecanımı şuan kelimelere dökmek öyle imkansız ki. Duruşu, konuşması, bize bizden fazla olan güveni, inancı beni büyülemişti adeta. Acaba ben de onlardan biri olabilir miydim? Çok fazla başvuru ve çok iddialı kisiler vardı. O yüzden açıkçası pek umudum olmadan derslerime, sınavlarıma geri döndüm. Bir iki hafta kadar sonra bir telefon geldi. Ben bizi liderliğe hazırlayacağını vaat eden bu harika programın ilk seçilenleri arasındaydım. Anneme bu haberi verdiğimde gözlerindeki yaşları durduramayıp, “Biliyorum Begüm, sen de onlar gibi olacaksın, o iş kadını gibi çıkıp nerelerden gelip, neler başardığını anlatacaksın, senden sonraki genç kadınlara ilham vereceksin ” dedi. Ben ise o cümlelerin sihirli olup, geleceğimi yazacağını hiç tahmin etmemiştim.

Annem o programın benim geleceğimde bir mihenk taşı olacağına benden çok inanıyordu. Sonunda haklı da çıkmıştı, geçen sene KAGIDER ekibinin New York Birleşmiş Milletler’de düzenlediği panelde bir GKL mezunu olarak beni de konuşmacı olarak davet ettiler ve ben de orada GKL mezunu diğer iki arkadaşımla birlikte kendi hikayemi paylaşma fırsatı buldum. Malatya’da başlayan hayat yolculuğumun nasıl hayal ederek ve inanarak New York’da bir kadın girişimciye dönüştüğünü, orada olan tüm kadınlara ilham vermesi için hep birlikte anlattık. İşim gereği bir çok konuşma ve sunum tecrübem oldu. Bu konuşmanın benim hayatımdaki manevi boyutu öyle derin ve anlamlıydı ki. Karşımda beni izleyen KAGIDER Yönetim Kurulu Başkanımız Sanem Oktar, GKL Projesi Mimarlarından Servisimin Cömert ve onun yanında GKL yi bana tanıtan Beyaz Show'da izlediğim, sonrasında da idol olarak gördüğüm Gülin Yücel. ve tabi ki eşimin elindeki telefonla beni Türkiye'den görüntülü izleyen annem. Annem tek kelime anlamadıgı ingilizce konuşmamı dinlerken hüngür hüngür ağlıyordu, çünkü bu an bir annenin evladı için yıllar önce tuttuğu bir dilekti ve aslında bizim de hayallerimizin çok ötesinde bir andı.

Kagider ile tanışma hikayemizin bizi getirdiği noktanın hikayesinden bahsettim. Sizinle girişimcilik yolundaki hikayelerimi, hayallerimi ve deneyimlerimi naçizane paylaşmaya devam edeceğim. 
 
Eger sizin de içinizde ufacık bir kıpırtı olduysa okurken, aynı frekansa girdik demektir. Aramıza hoş geldin.

Sevgiler,

Begüm

 

 

 

 

 

Gecenin bir yarısı Beyaz Show izlerken kaderinizin değişecegini söyleseler inanır mıydınız? 

Ben inanmadım, ama değişti. 

Tam da bu ani sizler için anlattım.

 

Tesadüflere Inanmayanlar Buraya!

Benzer Gönderiler...

Microfon

Staj/iş arama, burs ve eğitim başvuruları için işlevsel bir platform...

Aspire Enstitüsü Liderlik Eğitim Programı

Bu yazıda Harvard Üniversitesi profesörleri tarafından kurulan Aspire Enstitüsünün yürüttüğü "Aspire Leaders Programı"nın aşamalarından bahsedeceğim.